Już wczorajsze sondaże exit poll i late poll wskazywały zwycięzcę drugiej tury wyborów prezydenckich. Informacje te potwierdziła dzisiaj Państwowa Komisja Wyborcza. Wyścig o fotel prezydencki wygrał ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Według porannych danych PKW na podstawie 99,97 procent komisji kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył 51,21 procent głosów, zaś na kandydata Platformy Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego głos oddało 48,79 procent Polaków. Różnica w głosach to około 500 tysięcy. Choć ciągle są to wyniki cząstkowe, PKW nie ma wątpliwości, że szala zwycięstwa ewidentnie przechyliła się na stronę Andrzeja Dudy. Do ostatecznego wyniku potrzebne są jeszcze policzone głosy z kilku dużych miast, jak Warszawa czy Szczecin, jak i protokoły z zagranicznych obwodów, m.in. z Londynu.

Wybory prezydenckie 2020: frekwencja wśród młodych wyborców

Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich była wysoka. Głos oddało 68,12 procent uprawnionych do głosowania. I po raz kolejny nie zawiedli młodzi Polacy. Według sondażu late poll wczorajsza frekwencja grupy 18-29 wyniosła 67,2 procent, a wśród nieco starszych wyborców, czyli 30-29 – 66,2 procent. Dla porównania w pierwszej turze głosować poszło 62,3 procent wyborców w wieku od 18-29 lat, zdecydowanie więcej niż wyborców 60+. W drugiej turze seniorzy ponownie nie byli najliczniejszą grupą głosujących, ale o wyniku mocno przesądzili Polacy w wieku 50-59 – tutaj frekwencja wyniosła 75,3 procent. Natomiast frekwencja wyborców 40-49 lat to 74,6 procent.


Wybory prezydenckie 2020: Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski – któremu kandydatowi bardziej zależy na ochronie zwierząt? >>>
 

Biorąc pod uwagę frekwencję z poprzednich wyborów, można mówić o ogromnej mobilizacji najmłodszego elektoratu. 12 lipca młodzi wyborcy nie tylko poprawili swój wynik z 28 czerwca, ale również z poprzednich lat. Na przykład w wyborach parlamentarnych w październiku 2019 w grupie wiekowej 18-29 lat zagłosowało 46,6 procent uprawnionych i w porównaniu z innymi grupami była to najniższa frekwencja. Z kolei w wyborach do europarlamentu w maju również ubiegłego roku zaangażowanie najmłodszych wyborców było dramatycznie niskie. Do urn poszło zaledwie 27 procent.

Wybory prezydenckie 2020: na kogo głosowali najmłodsi wyborcy?

O ile w pierwszej turze młodzi wyborcy byli mocno podzieleni między czterech kandydatów, czyli Rafała Trzaskowskiego (największe poparcie), Szymona Hołownię, Andrzeja Dudę i Krzysztofa Bosaka, co doprowadziło do głosowania 12 lipca, tak wczoraj wyborcy z grupy wiekowej 18-29 mieli już wyraźnego faworyta. I był nim kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski. Z sondażu late poll wynika, że na prezydenta Warszawy głos oddało 63,7 procent uprawnionych do głosowania w grupie 18-29, a na Andrzeja Dudę 36,6 procent. Trzaskowskiego woleli także wyborcy w wieku 30-29. Z mniejszą przewagę, ale ciągle większą popularnością cieszył się Rafał Trzaskowski – 54,7 procent głosujących, a Andrej Duda 45, procent. To oznacza, że gdyby młodzi Polacy wybierali prezydenta, Andrzej Duda nie wygrałby wyborów.


Prezydent Andrzej Duda chce wpisać do konstytucji zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe >>>