Maturzyści mieli w tym roku bardzo trudne zadanie. Egzamin dojrzałości to stresujące doświadczenie – w końcu to zwieńczenie wielu lat edukacji i zapewnienie sobie miejsca na wymarzonych studiach. Tegoroczni licealiści, oprócz stresu wywołanego maturą, musieli zmierzyć się z wieloma niewiadomymi. Na początku marca w Polsce odnotowano pierwsze zakażenia koronawirusem, a chwilę później Światowa Ogranizacja Zdrowia ogłosiła, że mamy do czynienia z pandemią. W naszym kraju stopniowo odwołano imprezy masowe, zamknięto szkoły, restauracje i placówki kultury, aż wreszcie ogłoszono narodową kwarantannę i zakaz zgromadzeń. Spekulowano wtedy na temat matur – pierwszy termin wypadał na początek maja, rząd długo milczał w sprawie ustaleń. Jednocześnie odwołano maturę międzynarodową – zdecydowano, że uczniowie  otrzymają dyplomy na podstawie swoich dotychczasowych osiągnięć i 2-letnich wyników z klas IB, a także na podstawie prac badawczych, zaliczanych w ramach matury międzynarodowej. Polskiej matury 2020 nie odwołano – egzaminy odbyły się miesiąc póżniej, czyli 8 czerwca, rozpoczynając testem z języka polskiego. Centralna Komisja Edukacyjna właśnie opublikowała wyniki matur 2020. Tegorocznym maturzystom poszło gorzej niż ich starszym kolegom rok wcześniej. 

Dyrektor CKE zapowiada zmiany w maturze z języka polskiego. Co się zmieni i kiedy? >>>

Wyniki matur 2020. Tegoroczni maturzyści zdali egzamin gorzej niż rok temu

Po kilku tygodniach od egzaminów dojrzałości, licealiści w końcu dowiedzieli się, jak im poszło, a Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała wyniki matur 2020. Okazuje się, że matury w tym roku nie zdał co czwarty maturzysta. Zdanymi egzaminami może pochwalić się 74% uczniów. To aż 6% mniej w porównaniu do poprzedniego roku. Przypomnijmy, że aby zdać maturę, należy otrzymać wyniki powyżej 30% z przedmiotów obowiązkowych, czyli z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Jeżeli uczeń nie zda jednego z obowiązkowych przedmiotów, ma prawo do przystąpienia do egzaminu poprawkowego w tym samym roku.

Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94% licealistów, z matematyki – 85%, natomiast z języka angielskiego aż 95% licealistów. Jeśli chodzi o uczniów techników, to według danych CKE tegoroczną maturę z polskiego zdało 88% uczniów, matematykę – 71%, natomiast angielski zdało 88% uczniów techników. 

Na jakim poziomie absolwenci zdali tegoroczny egzamin dojrzałości? Maturzyści zdobyli średnio 52% z języka polskiego na poziomie podstawowym, taki sam wynik uzyskali z podstawowej matematyki, natomiast za język angielski otrzymali najwyższy wynik, czyli średnio 72%. Dane dotyczą wyników matur 2020 z egzaminów pisemnych.