Wypadające rzęsy to problem, który może spędzać sen z powiek niektórym z Was. Gęsta, podkręcona firanka rzęs, podkreślona tuszem często załatwia całą sprawę i dzięki niej makijaż jest praktycznie niepotrzebny. Jeśli więc na płatkach do demakijażu znajdujesz pojedyncze włoski – nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak jest ich sporo i widoczne jest przerzedzenie – lepiej skontrolować ten stan i znaleźć przyczynę. O czym mogą świadczyć wypadające rzęsy?
 

Wypadanie rzęs – najczęstsze przyczyny. Dlaczego wypadają rzęsy?

Rzęsy, tak samo jak włosy na głowie, mają swój określony cykl życia. Co jakiś czas „stare” włoski są zastępowane nowymi. Wypadanie rzęs jest więc procesem zupełnie normalnym, a znajdowanie pojedynczych włosków na płatkach czy chusteczkach do demakijażu nie jest niczym nienaturalnym. Jednak wypadające rzęsy, szczególnie jeśli okazuje się, że tracisz ich dużo, mogą świadczyć o jakichś nieprawidłowościach – zarówno w pielęgnacji, jak i w samym organizmie. Wypadające rzęsy mogą być spowodowane przez czynniki mechaniczne oraz biologiczne.

1. Wypadanie rzęs – czynniki mechaniczne

Skąd się bierze wypadanie rzęs? Przyczyny mogą być banalne – błędy pielęgnacyjne, w tym zbyt agresywny demakijaż. Pocieranie oczu płatkiem nie tylko rozciąga delikatną skórę na powiekach, ale także uszkadza (łamie i wyrywa) delikatne włoski. Energiczne pocieranie powiek przy przecieraniu oczu palcami również może powodować podobne skutki.

2. Wypadanie rzęs – czynniki biologiczne

Zbyt agresywne kosmetyki, powodujące uczulenie skóry powiek (również przy linii rzęs), a także osłabiające włoski (na przykład tusze czy eyelinery zawierające dużo alkoholu) także mogą przyczyną tego, dlaczego rzęsy wypadają. Inne przyczyny wypadania rzęs to między innymi: niedobory w diecie, czynniki genetyczne, menopauza, choroby.

3. Wypadanie rzęs doczepianych i naturalnych 

Wypadające rzęsy mogą być także utrapieniem tych pań, które decydują się na ich przedłużanie. Wiele zależy od wyjściowego stanu włosków i skóry powiek, ale także od umiejętności osoby przedłużającej rzęsy i produktów, jakich używa. Niskiej jakości klej może powodować uczulenia, a niewłaściwe przyczepianie rzęs (na przykład za długie lub za grube w stosunku do cienkich włosków naturalnych) może skutkować ich wypadaniem. Najczęstsze przyczyny wypadania sztucznych rzęs to słabej jakości syntetyczne włoski, za słaby lub za mocny (a przez to uczulający lub przyklejający się do powieki i obciążający je) klej, nieumiejętne przytwierdzanie sztucznych rzęs przez stylistkę, za słabe rzęsy naturalne. Do cienkich, krótkich i łamliwych włosków naturalnych, które dodatkowo mają osłabione cebulki, trudno przytwierdzić sztuczne rzęsy tak, by ich dodatkowo nie obciążały. Na pytanie, czy po przedłużeniu rzęs wypadają naturalne, odpowiedź brzmi: tak, jeśli są źle wykonane lub użyto niewłaściwych produktów. Naturalne rzęsy po zdjęciu tych sztucznych mogą być również osłabione i wypadać. 
 

Wypadanie rzęs z jednego oka – o czym może świadczyć?

Wypadanie rzęs z jednego oka to stan niepokojący, ale raczej nie świadczy on o niewłaściwej pielęgnacji. Tych samych kosmetyków używa się przecież do pielęgnacji także drugiego oka, tak więc problem występowałby w przypadku obu. Dlaczego więc wypadają rzęsy tylko z jednego oka? Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być między innymi pasożyty, na przykład nużeńce, które zagnieździły się w jednym miejscu. Odpowiedź na to znajdzie jednak dopiero dermatolog, po wnikliwym wywiadzie i ewentualnych badaniach. Wypadanie rzęs u dzieci również może mieć podłoże mechaniczne lub biologiczne – pocieranie oczu czy pasożyty. Przyczyną może być również jakaś inna choroba skóry, którą powinien już stwierdzić dermatolog.
 

Wypadanie rzęs – choroba

Wypadanie brwi i rzęs z przyczyn naturalnych w ilości kilku włosków dziennie jest zjawiskiem naturalnym, jeśli jednak problem jest bardzo nasilony, za wypadanie rzęs może odpowiadać choroba. Dlaczego wypadają rzęsy? Możliwe przyczyny chorobowe to zaburzenia hormonalne, niedoczynność tarczycy, zapalenie mieszków włosowych rzęs, łysienie plackowate, niedobory składników odżywczych i mineralnych w organizmie. Wiele kobiet martwi się również o to, czy po chemioterapii wypadają rzęsy. Niestety tak się dzieje, ale pocieszeniem niech będzie to, że po zakończeniu leczenia rzęsy i brwi odrastają jako pierwsze. 
 

Zobacz także:

Ile rzęs wypada dziennie?

Powtarzamy raz jeszcze, że wypadające codziennie rzęsy to nie powód do paniki – pod warunkiem jednak, że nie gubimy ich więcej niż 2-3. Co ile wypadają rzęsy? Każdego dnia! Na ich miejsce szybko pojawiają się następne, dlatego cały proces „wymiany” włosków na nowe jest w zasadzie niezauważalny.
 

Wypadające rzęsy– co zrobić?

Wypadające w nadmiarze rzęsy mogą stanowić istotny problem estetyczny. Aby go jednak rozwiązać, niezbędne będzie prawidłowe rozpoznanie przyczyny. Jeśli zauważasz, że linia rzęs wyraźnie się przerzedziła, a przy tym na jakości straciły również włosy i paznokcie, być może przyczyną są niedobory w diecie. Jeśli nie pomoże kuracja witaminowa, zrób badania – łącznie z tymi hormonalnymi. Jeżeli przyczyną są błędy pielęgnacyjne, skutki szybko da się odwrócić. Warto stopniowo odstawiać niektóre podejrzane kosmetyki i samemu sprawdzić, czy stan rzęs się polepszył.

Co na wypadające rzęsy zadziała najlepiej?

  • Odżywki do rzęs i brwi – w formie żelowej, kremowej lub w postaci mascary. W zależności od rodzaju można stosować je pod tusz do rzęs lub jako serum na noc
  • Olejek rycynowy – to patent rodem z apteczki babci. Tani, bezpieczny, nie powoduje skutków ubocznych, a przy tym jest bardzo skuteczny. Same zalety!
  • Stosowanie dwufazowych olejków do demakijażu oczu, zawierających w składzie olejki, szczególnie zaś olejek rycynowy lub arganowy.

Jeśli problem nie ustanie w ciągu kilku tygodni, umów się na wizytę u dermatologa.

Zobacz także: Tusz do rzęs – te błędy najczęściej popełniasz, malując rzęsy mascarą