Wynajem sukni ślubnej

Organizacja ślubu i wesela nie jest prostym zadaniem. Wiąże się to z dziesiątkami spraw, które muszą zostać dopięte na ostatni guzik. Wynajem sali, lista gości, drukowanie zaproszeń, stworzenie menu, rezerwacja zespołu ślubnego lub didżeja… To tylko mała garstka zadań, z którymi będą musieli zmierzyć się państwo młodzi planujący swój wielki dzień.

Jednym z najważniejszych zadań dla panny młodej jest stworzenie wymarzonej stylizacji ślubnej. Wiele kobiet chce poczuć się w tym dniu pięknie i wyjątkowo, nic więc dziwnego, że przywiązujemy dużą wagę do znalezienia idealnej sukni. Niestety budżet nie zawsze pozwoli nam na swobodny zakup każdej wyśnionej kreacji, szczególnie z poczuciem, że założymy ją prawdopodobnie tylko raz w życiu. Co robić w sytuacji, w której panna młoda chce wyglądać jak najlepiej, ale woli nie wydawać majątku na swój strój? Świetnym pomysłem będzie wypożyczenie sukni ślubnej!

Jak wygląda wypożyczenie sukni ślubnej?

Wynajęcie sukni ślubnej jest stosunkowo prostym zadaniem. Na początku panna młoda będzie musiała odwiedzić lub przejrzeć strony internetowe sporej ilości salonów i wypożyczalni, żeby zorientować się, jakiej tak właściwie sukni szuka. Gdy uda się wybrać już tę jedyną kreację, przyszła mężatka powinna skontaktować się z wypożyczalnią, zarezerwować strój i wpłacić zadatek, najczęściej w wysokości 50% kosztów całej transakcji. Przy wpłaceniu zadatku powinna zostać podpisana umowa. Niektóre salony pobierają też kaucję, na wypadek niedotrzymania terminu zwrotu lub zniszczenia stroju. Kaucja zwracana jest osobie wypożyczającej po oddaniu sukienki.

Suknie ślubne wynajmowane są zazwyczaj na okres od 2 dni do 2 tygodni. Dobre wypożyczalnie najczęściej oferują drobne poprawki krawieckie i czyszczenie niewielkich zabrudzeń w cenie wynajmu. Pamiętaj jednak, że nie każdy salon będzie gwarantował tego typu usługi, dlatego przed podpisaniem umowy powinnaś dokładnie sprawdzić wszystkie ewentualne koszty dodatkowe. Miej to na uwadze szczególnie w wypożyczalniach, które posiadają nieadekwatnie niskie ceny w porównaniu do konkurencji. Często okazuje się, że dodatkowe opłaty mogą znacznie podnieść ostateczny koszt wynajmu, a salon, który na pierwszy rzut oka wydawał ci się droższą opcją, tak naprawdę ma atrakcyjniejszą ofertę.

Przed podpisaniem umowy wypożyczenia dowiedz się, kto ponosi koszty poprawek krawieckich sukni, jej czyszczenia oraz naprawy ewentualnych uszkodzeń. Wszystkie ustalenia dotyczące finansów powinny być przejrzyście zaprezentowane w umowie, żeby zminimalizować ryzyko niedomówień i wynikających z nich nieprzyjemności.

Nie zapominaj też, że salony i wypożyczalnie najczęściej oferują suknie ze starszych kolekcji danych projektantów. Jeśli wymarzyłaś sobie jedną z kreacji, które są hitem trwającego sezonu, istnieje duża szansa, że nie znajdziesz jej w ofercie wynajmu. Wtedy pozostanie już tylko opcja zakupu lub uszycia sukienki w salonie krawieckim.

Ile kosztuje wypożyczenie sukni ślubnej?

Cena wypożyczenia sukni ślubnej waha się w zależności od lokalizacji i prestiżu salonu, modelu kreacji, projektanta, który ją uszył, a także miesiąca, w którym odbędzie się ceremonia. Bardziej oblegane daty, takie jak późna wiosna i lato, będą wiązały się z wyższym kosztem wynajmu. Suknię ślubną będziesz mogła wypożyczyć już od 500 zł, jednak standardowa cena usługi to 1000 - 2000 zł. Najdroższe salony i wypożyczalnie mogą liczyć za wynajem 2000-2500 zł, a nawet więcej, jeśli dana kreacja ma bardzo wysoką wartość rynkową.

Zobacz także:

Czy w takim razie opłaca się wypożyczyć suknię ślubną? Jeśli wahamy się między najnowszą kreacją z prestiżowego salonu a wypożyczeniem - tak. Cena nowej sukienki ślubnej będzie oscylować w granicach 7000 - 20000 zł. Wynajem ubrania kilkakrotnie zmniejsza koszty, które panna młoda będzie musiała wydać na strój.

Nie zapominajmy jednak, że markowe salony ślubne nie są jedynym miejscem, gdzie przyszła mężatka może znaleźć wymarzoną kreację. Używane suknie ślubne dobrych marek możemy kupić już za 1500-2000 zł, a drobne poprawki krawieckie i dopasowanie stroju do figury panny młodej nie będzie wiązało się ze znaczącym kosztem. Świetnym pomysłem jest też uszycie kreacji ślubnej w salonie krawieckim. Koszt tkanin i szycia na pewno będzie wielokrotnie niższy niż cena sukni z salonu, a panna młoda będzie mogła ją zachować po ceremonii.

Kiedy wypożyczyć suknię ślubną?

Wynajem sukni ślubnej nie powinien być zostawiany na ostatnią chwilę. Najlepiej zacząć poszukiwania stroju już kilka miesięcy przed planowaną datą ceremonii. Sam proces wybrania idealnej kreacji może wiązać się z wieloma dniami spędzonymi na przeglądaniu stron internetowych i wizytach w wypożyczalniach. Przyszła mężatka powinna zarezerwować wymarzoną sukienkę najpóźniej pół roku przed ślubem, szczególnie, jeśli ceremonia jest planowana w najbardziej obleganych miesiącach, takich jak czerwiec, lipiec, sierpień czy wrzesień. Inaczej może się okazać, że kreacja została zarezerwowana przez inną osobę, a poszukiwania trzeba zacząć od nowa.

Wczesne zarezerwowanie sukni ślubnej ma sporo plusów. Panna młoda będzie miała wystarczającą ilość czasu, żeby zgromadzić wszystkie akcesoria dopełniające jej stylizację, a także skupić się na innych elementach planowania swojego wielkiego dnia!

Jak wygląda zwrot sukni?

Na zwrot sukni panna młoda umawia się z salonem ślubnym na konkretną datę i godzinę. W momencie przekazania kreacji pracownik salonu w obecności osoby wypożyczającej ogląda kreację i zapisuje ewentualne uszkodzenia, takie jak zaplamienia czy naderwania materiału.

W przypadku większych zniszczeń panna młoda będzie zmuszona pokryć koszty naprawy, stosując się do zasad określonych w umowie podpisanej przy wypożyczeniu. Niestety odpowiedzialność finansowa za każde uszkodzenie czy zaplamienie może spowodować, że przyszła mężatka nie będzie mogła spokojnie i komfortowo bawić się podczas swojego wesela. 

Osoba wypożyczająca suknię ślubną powinna pilnować określonego terminu zwrotu. Za każdy dzień nieuzasadnionej zwłoki mogą zostać naliczone odsetki.

Czy warto wypożyczyć suknię ślubną?

Zastanawiasz się nad wynajęciem sukni ślubnej, ale dalej nie możesz się zdecydować, czy jest to dla ciebie najlepsza opcja? Poniżej zebraliśmy najważniejsze plusy i minusy wiążące się z wypożyczeniem kreacji.

Jakie są korzyści z wynajęcia sukni ślubnej?

  • Większy wybór. Często zdarza się, że budżet panny młodej na suknię ślubną mocno zawęża ilość dostępnych na rynku wariantów. W tej sytuacji najlepszą opcją może okazać się wypożyczenie sukienki, na której zakup przyszła mężatka nie mogłaby sobie pozwolić.
  • Niższa cena. Wypożyczenie sukni ślubnej może kosztować pannę młodą nawet kilkakrotnie mniej niż zakup nowej kreacji. Jest to niezwykle duża oszczędność, szczególnie, jeśli przyszła mężatka ma świadomość, że sukienkę najprawdopodobniej i tak założy tylko raz.
  • Bycie less-waste. W większości przypadków panna młoda zakłada suknię ślubną raz w życiu, a kreacja ląduje potem w szafie i zbiera kurz. Jak wiemy, świat zmaga się obecnie z nadprodukcją ubrań, co jest olbrzymim problemem dla ekologii. Wypożyczenie zamiast zakupu sukni jest małym gestem, który przyczynia się do walki o lepsze jutro dla matki ziemi.

Jakie są minusy wypożyczania sukienki ślubnej?

  • Większa odpowiedzialność. Przy wypożyczeniu sukni panna młoda będzie musiała podpisać z salonem umowę. Jeśli kreacja zostanie w jakikolwiek sposób uszkodzona, na przykład zaplamiona barszczem czy czerwonym winem, mężatka będzie musiała samodzielnie opłacić koszty naprawy. W przypadku, w którym sukienka zostanie bardzo uszkodzona, panna młoda będzie zmuszona do zapłacenia 100% jej ceny.
  • Brak możliwości zachowania sukienki po ceremonii. Wiadomo, że właśnie na tym polega wypożyczenie sukni, jednak dla niektórych pań może być to bardzo duży minus. Brak możliwości zachowania kreacji na pamiątkę to jedna z rzeczy, która może zniechęcić bardziej sentymentalne panny młode do wynajęcia sukienki.
  • Brak możliwości sprzedaży sukni po ceremonii. Wypożyczenie kreacji jest nieopłacalno opcją wtedy, gdy po weselu chcemy sprzedać kreację i odzyskać część zainwestowanych w nią środków. Musimy jednak pamiętać, że sprzedanie używanej sukni ślubnej jest bardzo trudnym zadaniem.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.