Książę Filip: kiedy zmarł?

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku, w wieku 99 lat (2 miesiące przed swoimi 100 urodzinami). Był jednym z najdłużej żyjących, męskich członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Małżeństwo księcia Filipa z królową Elżbietą II trwało aż 73 lata.

Książę słynął m.in. z ciętych ripost i niesamowitego poczucia humoru. W 1997 królowa Elżbieta II wypowiadała się na jego temat tak:

On był po prostu moją siłą i nią pozostał przez te wszystkie lata. Ja i cała jego rodzina, ten i wiele innych krajów, mamy wobec niego dług wdzięczności.

Getty Images

Książę Filip: 1. rocznica śmierci męża królowej Elżbiety II

Poza oficjalnym nabożeństwem (w którym - mimo problemów ze zdrowiem i poruszaniem się - wzięła udział sama monarchini), w związku z 1. rocznicą śmierci księcia Filipa, na oficjalnym Instagramie i Twitterze rodziny królewskiej oraz królowej Elżbiety opublikowano, upamiętniające jego postać, wzruszające wideo.

W bogatym zbiorze zmontowanych, prywatnych zdjęć męża monarchini, widzimy rozmaite fotografie - to przekrój z różnych momentów życia księcia. W tym pamiątkowym filmie przewijają się piękne zdjęcia księcia z jego dzieciństwa, fotografie ze ślubu z królową Elżbietą, z dziećmi czy wnukami.

Całości towarzyszy nastrojowa muzyka i słowa wyjątkowego wiersza („The Patriarchs – An Elegy", autor to Simon Armitage). Wieńczące filmik, czarno-białe zdjęcie, w którym książę unosi kapelusz, jest symboliczne. Wygląda bowiem jak pożegnanie. 

 

Zobacz także: