Zaczepki na Facebooku

Zaczepianie na Facebooku można traktować jako funkcję, która przecierała szlaki niedawno wprowadzonej aplikacji Randki. W teorii miało na celu ułatwianie nawiązywania kontaktów z osobami należącymi do grona facebookowych znajomych, a także zawierania całkiem nowych relacji. Zaczepka była też pomysłem na szybki i niezobowiązujący pretekst do rozpoczęcia rozmowy czy zwrócenie na siebie czyjejś uwagi. Stworzona dla skrępowanych poznawaniem nowych osób introwertyków funkcja stała się prawdziwym hitem wśród wszystkich użytkowników portalu. Kilka lat temu, w szczytowym momencie popularności, niemal wszyscy przesyłali sobie zaczepki – koleżanki, koledzy, rodzina, a nawet osoby z pracy. Czasem lista z powiadomieniami o zaczepkach była tak długa, że odpowiedzenie na wszystkie zajmowało kilkanaście minut. Zaczepki stały się z pewnej chwili jedynie modą, a ludzie przesyłający je robili to bezrefleksyjnie, nie myśląc o ich znaczeniu, co dla niektórych mogło być męczące i zniechęcające. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z zaczepek, ponieważ, zgodnie z główną ideą ich powstania, mogą one pomóc przełamać pierwsze lody w budowaniu naprawdę wartościowych relacji.

Jak zaczepić kogoś na Facebooku?

Wysłanie do kogoś zaczepki jest znacznie łatwiejsze, szybsze i wymagające mniej wysiłku niż wysłanie wiadomości. Wiele osób unika bezpośredniego kontaktu i rozmowy, nawet internetowej, w obawie przed odrzuceniem lub kompromitacją. Jeśli zastanawiasz się, jak poderwać dziewczynę przez Facebooka lub w jaki sposób zagadać do chłopaka, który ci się podoba, wysłanie zaczepki może być dobrym początkiem. Jak zaczepić kogoś na na telefonie, a jak na komputerze? W ten sam sposób.

  1. Zaloguj się na swoje konto na Facebooku w aplikacji mobilnej lub przez przeglądarkę.
  2. W oknie wyszukiwania wpisz „pokes”. Ten krok zwykle stanowi największy problem w odnalezieniu funkcji zaczepiania, ponieważ polski odpowiednik tego hasła nie generuje efektywnych wyników.
  3. Wśród wyników wyszukiwania znajdź „Skróty na Facebooku”.
  4. W okno z symbolem lupki wpisz imię i nazwisko znajomej lub znajomego, którego chcesz zaczepić, a następnie naciśnij „zaczep”.

Kogo można zaczepić na Facebooku?

Zastanawiasz się, jak zagadać do faceta na Fb? A może nie wiesz, jak napisać do nieznajomej dziewczyny na Fb? Odpowiedzią na te, a także wiele innych pytań o nawiązywanie internetowych znajomości są właśnie zaczepki. Można przesłać je zarówno do znajomych, jak i do osób, które nie należą do grona naszych znajomych. Zaczepki bardzo szybko stały się synonimem flirtu, a ich wysyłanie zostało sprowadzone do podrywu. Nie da się ukryć, że wysłanie komuś zaczepki w celu wzbudzenia zainteresowania to jeden z bardzo często wymienianych przez użytkowników powodów, lecz jednak nie jedyny. Funkcja doskonale sprawdzi się jako miłe powitanie kogoś w gronie znajomych lub pozdrowienie starego znajomego bez konieczności przesyłania im wiadomości i rozpoczynania rozmowy. To również ciekawa alternatywa dla podtrzymywania obecnych znajomości, a nawet sposób na droczenie się z przyjaciółmi. Można też zaczepić znajomego, który zapomniał odpisać ci na wiadomość lub kogoś, komu chcesz przypomnieć o umówionym spotkaniu. Można wyróżnić wiele skrajnych intencji przesyłania zaczepek, dlatego próba odgadnięcia właściwego motywu nadawcy może czasem sprawiać wiele kłopotu, a nawet niepokoić. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, w jaki sposób zostanie odczytana wysłana przez nas zaczepka, lepiej skorzystać z „tradycyjnego” Messengera i przesłać wiadomość, która nie będzie budziła wątpliwości.

Co oznacza zaczepka na Facebooku?

„Zaczepka” to polskie określenie funkcji, którą oryginalnie Facebook określił słowem „poke”, czyli „szturchnięcie”. W istocie jest to właśnie symbol wirtualnego kuksańca, który możemy przesłać na przykład znajomym, czy członkom rodziny, którzy od dawna nie odwiedzali swojego profilu lub zaniedbali uaktualnianie statusów lub zdjęć. Jest to również dobry sposób na rozpoczęcie rozmowy z dawnym znajomym lub nawiązanie relacji z kimś zupełnie nowym. Kiedy odpowiadamy na czyjąś zaczepkę, w jej miejscu natychmiast pojawia się komenda „wyślij wiadomość”, która przenosi nas do aplikacji Messenger.

Zaczepki zostały stworzone po to, by ułatwiać ludziom nawiązywanie relacji i rozszerzanie sieci swoich znajomych. Nie zawsze jednak kontaktują się z nami osoby, z którymi chcemy rozmawiać, zaś zaczepki często nie oznaczają zaproszenia do bezpiecznej znajomości. Może się również zdarzyć, że niechciany kontakt nie ogranicza się jedynie do zaczepki, ale polega też na nękaniu nas wiadomościami czy przesyłaniu niestosownych zdjęć i multimediów. W takiej sytuacji warto zablokować męczącego nas użytkownika. W ten sposób uniemożliwimy mu zaczepianie nas, wysyłanie nam wiadomości, ukryjemy nasze posty na Facebooku, a jeśli należał do grona naszych znajomych, automatycznie zostanie z niego usunięty. Jeżeli czyjeś zachowanie w Internecie budzi nasze obawy, śmiało korzystajmy z funkcji blokowania. Wiedząc, od ilu lat jest na Facebooku, niektórzy nieuczciwi użytkownicy szukają młodych i ufnych osób, których konta mogą łatwo stać się ofiarami ataków hakerskich.

Jak sprawdzić swoje zaczepki?

Każdego dnia dostajemy dziesiątki powiadomień na Facebooku. Nierzadko zdarza się, że istotne informacje, na przykład zaproszenie do udziału w wydarzeniu, prośba o dołączenie do grona znajomych czy właśnie zaczepka ginie w gąszczu innych, mniej ważnych komunikatów. Na szczęście wszystkie wysłane do ciebie zaczepki tworzą bazę, w której możesz odnaleźć informacje kto, kiedy i ile razy z rzędu wysłał ci wirtualne szturchnięcie. To, gdzie znajduje się folder ze zgromadzonymi zaczepkami, należy (podobnie jak to, jak ukryć znajomych na fb), do grona pytań, na które pytanie nie tak łatwo znaleźć odpowiedź. Żeby go odszukać, trzeba trochę poszperać. Mamy dla ciebie gotową instrukcję.W oknie wyszukiwania wpisz „zaczepki”. Jeżeli wśród wyników nie odnajdziesz facebokowego skrótu, zamiast polskiego słowa użyj angielskiego „pokes”.

  1. Przejdź do strony z zaczepkami.
  2. Jeżeli chcesz odpowiedzieć na zaczepkę, kliknij w napis „odpowiedz na zaczepkę”, który znajduje się obok imienia i nazwiska danej osoby. Pamiętaj, że nie ma określonego limitu czasu, który masz na odpowiedź. Jeśli dawno nie odwiedzałeś tego folderu, wśród starych zaczepek możesz znaleźć nawet takie sprzed kilku lat.