Wbrew pozorom, wskazanie profesji, które dobrze rokują na kolejne lata, nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rzeczywistość ekonomiczna podlega nieustannej ewolucji, a do tego dochodzi jeszcze kwestia trwającego postępu technologicznego. W wielu branżach coraz powszechniejsza staje się automatyzacja, a rola człowieka zostaje wyraźnie ograniczona. Na szczęście nie oznacza to, że w przyszłości roboty opanują każdą możliwą branżę.

Najlepiej płatne zawody w Polsce: czy wykonujesz któryś z nich? >>>

W wielu kwestiach, człowiek okazuje się niezastąpiony. Dodatkowo, w wielu profesjach, które wykazują wyjątkową odporność na automatyzację, brakuje specjalistów. Stwarza to niezwykle dogodną sytuację dla przyszłych absolwentów, którzy dopiero wkroczą na rynek pracy. Naj jakie kierunki warto zatem postawić? Poniżej prezentujemy przyszłościowe zawody, które jeszcze przez długi czas będą w cenie.

Zawody przyszłości: specjalista ds. IT

Zawody przyszłości i sektor IT. Pewne jest, że w branży informatycznej, zapotrzebowanie na pracowników będzie podlegać systematycznemu wzrostowi. Już teraz informatycy są poszukiwani praktycznie w każdej ilości, a zarobki w niektórych sektorach tej branży należą do najwyższych w Polsce. Nic dziwnego. Rozwój technologiczny postępuje błyskawicznie, więc można spodziewać się, że nowych stanowisk pracy będzie przybywać.

Obecnie, największy popyt dotyczy architektów IT, programistów Java i senior developerów. Specjaliści są zdania, że już za kilka lat pracodawcy będą poszukiwać przede wszystkim twórców gier komputerowych i aplikacji mobilnych, kreatorów VR (wirtualnej rzeczywistości) oraz specjalistów pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji.

Zawody przyszłości: biotechnolog

Zawody przyszłości w wielu przypadkach dopiero „raczkują” na polskim rynku pracy, jednak nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach będą podlegać niezwykle dynamicznemu rozwojowi. Jedną z takich profesji jest biotechnologia. Branże takie jak ochrona środowiska, farmakologia i medycyna podlegają nieustannej ewolucji, zatem znaczenie biotechnologów, choć obecnie wciąż jeszcze niewielkie, będzie rosnąć, a miejsc pracy – przybywać.

Biotechnolog  zajmuje się opracowywaniem technologii, wykorzystujących substancje organiczne. Mowa tu o organizmach roślinnych i zwierzęcych, które w pracy biotechnologa służą wytworzeniu lub modyfikacji określonych produktów. W dużej mierze, praca biotechnologa opiera się na manipulacji genami i poza medycyną, farmakologią i ochrona środowiska, znajduje zastosowanie także w produkcji żywności. Biotechnolodzy pracują na uczelniach wyższych, w laboratoriach (medycznych i środowiskowych), w urzędach (a konkretnie – w działach odpowiedzialnych za ochronę środowiska), w firmach farmaceutycznych, chemicznych, spożywczych, biotechnologicznych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się oczyszczaniem ścieków i wykorzystywaniem naturalnych zasobów. Wachlarz możliwości w obszarze zatrudnienia jest zatem niezwykle szeroki.

Zobacz także:

Zawody przyszłości: logistyk

Zawody przyszłości są nieodłącznie związane z transportem, którego znaczenie w światowej gospodarce, z całą pewnością nie będzie maleć. Już od dłuższego czasu czołowe miejsca na liście najbardziej poszukiwanych zawodów zajmuje logistyk i wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się jeszcze przez wiele lat. 

Niezwykle korzystną sytuację rynkową stwarza fakt, że praca logistyka, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest związana wyłącznie z branżą transportową. Logistyk jest potrzebny w każdym przedsiębiorstwie, zajmującym się produkcją i sprzedażą, m.in. w branży energetycznej, budowlanej, elektronicznej czy motoryzacyjnej. Zakres obowiązków logistyka jest szeroki, ale jego praca skupia się przede wszystkim na planowaniu i prowadzeniu nadzoru w zakresie procesu produkcji, transportu i dystrybucji.  

Czytaj również >>> Najlepiej płatne zawody na świecie

Zawody przyszłości: pracownik w sektorze usług medycznych

Zawody przyszłości skupiają się także na rynku usług medycznych. Faktem jest, że w Polsce pracownicy tego rynku są dość słabo wynagradzani, zwłaszcza w konfrontacji z warunkami zatrudnienia, jakie panują w Europie zachodniej i w Ameryce Północnej. W rezultacie w kraju panuje znaczny deficyt nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarek i fizjoterapeutów. Specjaliści nie mają jednak wątpliwości, że w najbliższych latach płaca w tej branży będzie wzrastać. 

Dodatkowo na znaczeniu zyskają odłamy medycyny, które obecnie w polskich warunkach pełnią marginalną rolę. Dotyczy to przede wszystkim medycyny estetycznej i psychoterapii. Analitycy rynku prognozują też, że kwestią czasu jest pojawienie się w Polsce nowych zawodów – towarzysza osób starszych i tele-chirurga, czyli de facto operatora robota wykonującego operację. 

Zawody przyszłości: inżynier elektrotechnologii

Zawody przyszłości muszą kreować specjalistów, którzy będą nadążać za postępującym rozwojem technologicznym. Już od kilku lat można zaobserwować dynamiczny wzrost zatrudnienia w sektorze elektrotechnologii, a eksperci nie mają wątpliwości, że w kolejnych latach będzie jeszcze lepiej. 

Praca inżyniera elektrotechnologii to bardzo szerokie zagadnienie. Osoby posiadające ten tytuł mogą zajmować się m.in. elektroniką, elektrotechniką, inżynierią komputerową, telekomunikacyjną, teleinformatyczną lub inżynierią oprzyrządowania. Najczęściej elektrotechnolog odpowiada za realizację wielu funkcji w swoim środowisku pracy. Taka osoba może być zatrudniona zarówno w zakładzie produkującym sprzęt elektroniczny, w charakterze specjalisty z dziedziny elektroniki, jak i w przedsiębiorstwie, w toku działalności którego zachodzi eksploatacja urządzeń elektronicznych. W takim przypadku inżynier elektrotechnolog jest odpowiedzialny za rozwój infrastruktury elektronicznej oraz za nadzór nad jej prawidłowym działaniem.