Polki oraz Polacy nie pozostają obojętne i obojętni na wojnę w Ukrainie. Od kilku dni biorą udział w protestach, wspierają sąsiadujący kraj finansowo, jeżdżą na granicę, a także udostępniają swoje mieszkania osobom potrzebującym, w tym matkom z małymi dziećmi. Co więcej, angażują się w organizowane w całym kraju zbiórki potrzebnych (zarówno uchodźczyniom / uchodźcom, jak i osobom, które zostały w Ukrainie) rzeczy. Jeżeli też chcecie pomóc, ale nie wiecie, jak to zrobić albo gdzie przekazać spakowane przez siebie paczki, spieszymy z pomocą. Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiecie się, co robić, a czego nie. 

Zbiórki dla Ukrainy – gdzie szukać miejsc, do których można przynosić rzeczy dla osób potrzebujących?

W ciągu ostatnich dni powstało wiele zbiórek. Za ich tworzenie odpowiadają m.in. władze dużych miast oraz mniejszych miejscowości w całej Polsce, organizacje non-profit, firmy, a także osoby prywatne. Szczegóły związane z tym, co i kiedy zbierają, czego najbardziej potrzebują są publikowane zazwyczaj w mediach społecznościowych – na Facebooku czy Instagramie. Dzięki temu organizatorzy i organizatorki zbiórek mogą szybko dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i odbiorczyń, a następnie łatwo aktualizować podawane wiadomości. 

W dalszej części artykułu podajemy listę wspierających Ukrainę organizacji oraz konkretne adresy, pod którymi można zostawiać rzeczy dla potrzebujących. Regularnie ją aktualizujemy. Niemniej jednak nie jesteśmy w stanie poinformować o każdej – istniejącej w danym momencie zbiórce. 

Jednocześnie prosimy, by zachować ostrożność. Zanim zaangażujecie się w jakieś zbiórki (albo inną formę promocji), upewnijcie się, że za jej zorganizowanie odpowiadają sprawdzone instytucje czy zaufane osoby. Warto sprawdzać i weryfikować publikowane (nie tylko) w sieci informacje.  

Zbiórki dla Ukrainy – co warto wiedzieć przed przekazaniem rzeczy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna. Zmienia się dosłownie z godziny na godzinę. Właśnie dlatego warto regularnie zaglądać na strony internetowe grup czy organizacji, które chce się wesprzeć, jak również na ich profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram). Sprawdzajcie, czego w danym momencie potrzebują, jakie rzeczy zbierają (np. tylko produkty medyczne bądź ubrania, jedzenie i zabawki dla dzieci). To bardzo ważne. Rozumiemy, że wiele osób chce pomóc. Jednak nie stosując się do wskazówek, wytycznych czy próśb osób, które odpowiadają za koordynowanie zbiórkami, możemy doprowadzić do chaosu, a tym samym opóźnić wszelkie działania. 

Zanim zaczniecie działać, upewnijcie się, że wasza pomoc rzeczywiście jest potrzebna w danym miejscu albo momencie. 

Jeżeli tak, przed przygotowaniem paczki sprawdźcie, czy grupa albo organizacja, którą chcecie wesprzeć, podaje jakieś wskazówki dotyczące tego, jak pakować potrzebne rzeczy. Czyli np.: tylko w kartony, w konkretnych kategoriach itp. Gdy zapełnicie paczki, dokładnie je opiszcie – co znajduje się w środku.

Zobacz także:

Zbiórki dla Ukrainy – co jest potrzebne? 

Organizowanych jest wiele zbiórek – dla osób, które przedostały się z Ukrainy do Polski, dla tych, które zostały i np. biorą udział w czynnej walce, a nawet dla zwierząt. Dlatego, jak wspomniałyśmy i wspomnieliśmy wcześniej, potrzeby są różne. Do grona najpotrzebniejszych rzeczy należą produkty medyczne oraz leki, produkty higieniczne dla dzieci, jak również dla osób dorosłych, żywność z długim terminem przydatności, woda czy elektronika. Poza tym materace, ciepłe ubrania, a także tekstylia, w tym pościel i koce. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko jest potrzebne wszędzie. 

Zbiórki dla Ukrainy – czego nie robić? Jakich rzeczy nie przekazywać?

W mediach społecznościowych, na czele z Instagramem pojawia się coraz więcej informacji na temat tego, co, a także czego nie robić, jeśli chce się realnie wesprzeć Ukrainki oraz Ukraińców. Osoby pomagające przy zbiórkach (zaangażowane m.in. w sortowanie i pakowanie wszystkich produktów) apelują, by przekazywać tylko te rzeczy, z których samej bądź samemu chciałoby się skorzystać. W paczkach nie powinny więc pojawiać się rzeczy zniszczone, brudne czy (w przypadku kosmetyków, leków i żywności) przeterminowane. 

Kolejna sprawa: nie działajcie na własną rękę, bez porozumienia z organizatorami oraz organizatorkami danej zbiórki. Jeżeli nie możecie skontaktować się z nimi bezpośrednio, zaglądajcie na ich profile w mediach społecznościowych. Najprawdopodobniej to właśnie za pośrednictwem Facebooka czy Instagaram poinformują o postępach zbiórki albo o najpilniejszych potrzebach. 

Jest jeszcze jedna rzecz, o której trzeba pamiętać. A mianowicie: nie składajcie obietnic, których następnie nie jesteście w stanie spełnić. Warto mierzyć swoje siły na zamiary, a następnie brać odpowiedzialność za swoje słowa czy czyny. 

Pomoc dla Ukrainy. O tym warto pamiętać

Niezależnie od tego, na jaką formę pomocy się zdecydujecie, pamiętajcie o kilku rzeczach:

  • Weryfikujcie informacje udostępniane w mediach (zarówno tradycyjnych, jak i społecznościowych).
  • Pamiętajcie, że pomagać można na wiele sposobów. Możecie, ale nie musicie włączać się w tego rodzaju zbiórki. Możecie także okazać wsparcie finansowe organizacjom, które spożytkują zgromadzone fundusze.
  • Pamiętajcie, że każda pomoc się liczy - nawet małe paczki są bardzo potrzebne, nie porównujcie siebie i skali, na jaką pomagacie do innych. 
  • Nie działajcie pochopnie. Zastanówcie się spokojnie, co możecie zrobić dla innych, jak możecie pomóc, mierzcie siły na zamiary. 
  • Jeśli deklarujecie pomoc (w internecie i nie tylko), to weźcie odpowiedzialność za swoje słowa i przejdźcie do czynów.
  • Odpowiadajcie na potrzeby grup pomocowych i organizacji.
  • Pamiętajcie, że pomoc potrzebna jest teraz i będzie potrzebna za jakiś czas. 

Zbiórki dla Ukrainy – miejsca, do których można przynosić rzeczy dla osób potrzebujących [LISTA AKTUALIZOWANA]

Poniżej podajemy informacje o trwających zbiórkach – wskazujemy profile na Instagramie, które zaangażowały się w pomoc dla Ukrainy, a także konkretne adresy, pod którymi można zostawiać potrzebne rzeczy. 

Oficjalne profile miast na Facebooku i Instagramie, w tym m.in. Warszawa, Poznań, Rzeszów, Przemyśl, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Lublin

Fundacja Ocalenie (@fundacjaocalenie) – na profilu na Instagramie znajdziecie m.in. o tym, co jest potrzebne w punktach recepcyjnych oraz na granicy polsko-ukraińskiej

Fundacja Bądź (@fundacja_badz) – zbiórka w MSN, ul. Pańska 3, Warszawa. Od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-12:00

Mama Ginekolog i Roger Publishing (@mamaginekolog / @roger_publishing) – zbiórka od 28 lutego przy ul. Wał Miedzyszyński 208A, Hala C, Warszawa. Potrzebne są: żywność z długim terminem przydatności i bez konieczności chłodzenia, żywność dla niemowląt, produkty do jedzenia i karmienia, środki czystości, środki higieniczne, ubrania, pościel

DIOZ (@diozpl) – pomoc zwierzętom. Z profilu Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt dowiecie się, czego w danym momencie potrzebują transportowane z Ukrainy do Polski psy, koty, króliki oraz inne pupile