Zero waste książki TOP 9

1. „Nie śmieci”, Julia Wizowska

Zaczynamy nie od poradnika, ale raczej reportażu, który wciąga, zaskakuje, momentami zasmuca, ale co najważniejsze – skutecznie otwiera oczy i motywuje do zrobienia kroku w stronę życia zero waste. Książka Juli Wizowskiej dostaje wyjątkowo dobre recenzje, co jest najlepszym dowodem, że czytelniczki i czytelnicy doceniają wykonaną przez nią pracę. Autorka włożyła mnóstwo wysiłku, aby rzetelnie zbadać obieg śmieci w Polsce i odpowiedzieć na podstawowe pytania, np. dokąd trafiają śmieci po wyrzuceniu? Czy recykling w Polsce to fikcja? Po co segregować śmieci, skoro wszystkie trafiają do jednej śmieciarki? „Nie śmieci” to jednak nie tylko reporterska opowieść, ale także miniporadnik, dzięki któremu staniesz się bardziej świadomą/ym konsumentką/em. Dowiesz się m.in.: jak marnować mniej jedzenia, ograniczyć ilość domowych odpadów, kupować ubrania lepszej jakość, ale też czy napisy „bio” i „eko” na etykietach naprawdę coś znaczą. 

Założyłam tu konto tylko dlatego, by napisać, że takie książki jak ta powinny być lekturą obowiązkową w każdym domu. Bardzo dobra i rzetelna robota autorki! Książka wciąga już od pierwszych stron (nie sądziłam, że o śmieciach można pisać w tak ciekawy sposób). Bardzo polecam każdemu – Julietta, Lubimyczytac.pl

2. „Gotuję nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, Majcher Sylwia

Sylwia Majcher to dziennikarka, blogerka oraz autorka jednych z najpopularniejszych w Polsce książek o tematyce zero waste. W tym zestawieniu znalazły się dwie pozycje spod jej pióra. Zaczynamy od najbardziej rozpoznawalnego tytułu. „Gotuję nie marnuje” łączy w sobie: dane na temat marnowania jedzenia, proste i tanie przepisy oraz praktyczne porady i triki. Dowiesz się, jak planować listy zakupów i plan posiłków, jak przechowywać różne produkty, które z nich można mrozić, kisić, pasteryzować, suszyć, a także oczywiście, jak tworzyć pyszne potrawy z resztek. To świetne kompendium wiedzy na temat całego tematu zero waste w kuchni. Z pewnością przyda się szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ekologicznym podejściem do gotowania. Czytelnicy i czytelniczki chwalą nie tylko zawartą w książce wiedzę, ale także lekki język i piękne zdjęcia, dzięki którym wieczór z nią to czysta przyjemność. 

3. „Życie zero waste”, Katarzyna Wągrowska 

Kolejna ceniona i lubiana książka zero waste, ale tym razem wychodząca daleko poza tematykę kulinarną. Katarzyna Wągrowska podpowiada, jak być bardziej eko nie tylko w kuchni, ale całym domu, drogerii czy restauracji. Autorka krok po kroku wprowadza nas w świat targowisk i małych sklepików ze świeżymi produktami, aktywności na świeżym powietrzu, łatwego i przyjemnego dnia codziennego bez odpadów. Jej porady są proste, praktyczne i genialne. Z książki Życie zero waste dowiesz się np. jak zrobić domowe mydło, makaron czy jogurt, jak kupować bezśmieciowo oraz jakich składników kosmetycznych unikać. Ta pozycja to cudowny niezbędnik dla każdego, kto chce łagodnie wejść w świat zero waste. Podpowiedzi są uzupełnione wartościową wiedzą i refleksją nie tylko na temat nadmiaru śmieci, ale także konsumpcjonizmu w ogóle. 

Niezwykle przystępna dawka wiedzy na temat zero waste dla kompletnie początkujących :) Już w trakcie lektury wdrożyłam szereg proponowanych przez autorkę rozwiązań - prostych, choć w obecnym konsumpcyjnym świecie nieoczywistych, zapomnianych. Polecam wszystkim, którym leży na sercu dobro naszej planety, a bezradnie przyglądają się rosnącej ilości plastików, papierków po cukierkach, wacików i innych zbędnych przedmiotów w swoich śmieciach – Agnieszka, www.empik.com

4. „Ekoszafa. Ubieraj się dobrze”, Elizabeth L. Cline

Ta książka to świetne kompendium wiedzy na temat etycznej mody. Od dawna chcesz podchodzić bardziej świadomie do zakupów ubrań, ale brakuje ci motywacji i obawiasz się, że ucierpi na tym Twój osobisty styl? Dziennikarka i fashionistka Elizabeth L. Cline doda ci odwagi i rozwieje wszelkie wątpliwości. Z tej lektury dowiesz się, jak wyzwolić się z toksycznego świata fast fashion i sztucznych potrzeb, które kreuje, aby sprzedawać więcej i więcej. Zyskasz świeże spojrzenie na trendy i cały przemysł odzieżowy. Pokochasz modę od nowa – tym razem będzie to miłość oparta na szacunku dla każdej tkaniny i kosztu, jaki poniosła nasza planeta i jej mieszkańcy, aby można było ją wyprodukować. 

5. „Less Waste Polska”, Agnieszka Bukowska

To książka przewodnik po Polsce w wydaniu less waste. W tej pięknie wydanej pozycji znajdziesz listę pionierskich lokali, które od lat pokazują, że prowadzenie genialnej kuchni może iść w parze z niemarnowaniem jedzenia.  Za każdym z nich stoi właściciel lub właścicielka o wielkim sercu – poznasz ich bliżej właśnie dzięki tej lekturze. W książce Agnieszki Bukowskiej znajdziesz też praktyczną eko instrukcję dla osób z branży gastronomicznej oraz sprytne porady dla konsumentów. Dzięki temu obie strony mogą bardziej świadomie cieszyć się pyszną kuchnią i nie mieć wyrzutów sumienia. To jeszcze nie wszystko! Pozycja „Less Waste Polska” została uzupełniona o indeks producentów i dostawców zrównoważonych rozwiązań – czyli podany na talerzu research dla każdego, kto myśli o wprowadzeniu rozwiązań less waste we własnej restauracji, w biurze, na evencie lub po prostu w domowej kuchni. Wisienką na torcie jest przyjemnie podana wiedza i porady od znanych ekspertów w tej dziedzinie, m.in. Arety Szpury, Grzegorza Łapanowskiego czy Alicji Rokickiej.  

6. „Nauka o klimacie”, Aleksandra Kardaś, Szymon Malinowski i Marcin Popkiewicz 

Chcesz rozszerzyć swoje wiadomości na temat zmian klimatycznych? Nurtuje cię wiele pytań, a nigdzie nie możesz znaleźć wyczerpujących i potwierdzonych naukowo odpowiedzi? Ta książka sprawi, że staniesz się prawdziwym ekspertem wśród swoich znajomych i bez mrugnięcia okiem będziesz obalać wszelkie usłyszane mity. To pozycja popularnonaukowa o wysokim poziomie merytorycznym. Cieszy się bardzo dobrymi opiniami, ale wiele osób podkreśla, że to dosyć wymagająca lektura – jej czytanie wymaga skupienia, czasem zaglądania do innych źródeł, a także pewnej wiedzy bazowej. Momentami autorzy książki posługują się wręcz językiem akademickim. Jest to więc bez wątpienia ambitna pozycja. Jeśli jednak czegoś takiego brakuje w twojej biblioteczce, na pewno nie będziesz zawiedziona/y. 

7. „Styl życia zero waste. Śmieć mniej, żyj lepiej”, Amy Korst

Ta ekologiczna biblia napisana przez Amerykankę Amy Korst mimo osadzenia w nieeuropejskich realiach – wciąż ma mnóstwo fanów i fanek w Polsce. Dostaje sporo komplementów za przystępny, a jednocześnie bardzo inspirujący przekaz. Pomaga spojrzeć inaczej na bałagan, nadmiar, zakupoholizm czy wyrzucanie jedzenia. Autorka w zgrabny i przyjacielski sposób doradza, jak żyć oszczędniej i ekologicznej, ale dalej wygodnie i przyjemnie. Pokazuje, że wejście na ścieżkę zero waste wcale nie jest początkiem pasma wyrzeczeń, ale wręcz przeciwnie – sposobem na pełniejsze cieszenie się życiem. Ramię w ramię z ekologią idą bowiem zdrowsze nawyki, uporządkowany dom, więcej czasu dla bliskich czy rozsądniejsze zakupy. Życie z mniejszą ilością śmieci przyniesie korzyści nie tylko planecie, ale Twojemu ciału i umysłowi. 

Zobacz także:

8. „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste”, Sylwia Majcher

Druga ciekawa propozycja od Sylwii Majcher. Tym razem to książka w formie EKOplanera z cotygodniowymi wyzwaniami na cały rok. Polecana jest szczególnie osobom stawiającym pierwsze kroki w świecie zero waste. Przejrzysta struktura i praktyczne pomysły sprawią, że dokonywanie kolejnych pozytywnych zmian stanie się banalnie proste. Ekologiczna ewolucja z książką „​​​​​​​Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste” będzie indywidualnie dopasowana do Twoich potrzeb i stylu życia. W rezultacie bez większego wysiłku zaczniesz nie tylko mniej śmiecić, ale także żyć taniej, przyjemniej i bardziej świadomie. Oprócz planera znajdziesz w niej: inspirujące wywiady z ekspertami, sprawdzone eko triki oraz przepisy na smaczne dania sezonowe. 

9. „Pokochaj swój dom”, Bea Johnson

Oryginalny tytuł tej książki brzmi „Zero waste home: the ultimate guide to simplifying your life” – polskie tłumaczenia jest więc od niego dosyć odległe i może wprowadzać w błąd. To bardzo popularna pozycja w USA i trzeba zaznaczyć, że wiele porad w niej zawartych najlepiej odpowiada amerykańskim realiom. W dalszym ciągu jest to jednak tytuł zdecydowanie warty uwagi. Bea Johnson to nie tylko aktywistka zero waste, ale przede wszystkim żona i mama dwóch synów, która najpierw krok po kroku zmieniła swoje domowe życie, a potem postanowiła zainspirować innych. Autorka na własnym przykładzie wyjaśnia, jak zmniejszyć ilość produkowanych śmieci, wydawać mniej pieniędzy na zakupy, a jednocześnie uprościć swoje życie. Jeśli ciekawi Cię amerykańskie spojrzenie na temat zero waste oraz szukasz bogatego zbioru porad i trików – koniecznie przeczytaj tę książkę.