Złote Globy 2021: Najważniejsze momenty, ciekawostki, śmieszne sytuacje

O tym, że Złote Globy 2021 będą wyjątkowe wiedzieliśmy już na etapie nominacji. Po pierwsze, aż trzy kobiety nominowano do nagrody za najlepszą reżyserię, co dotychczas się nie zdarzało (spoiler: jedna z nich wygrała, ale o tym za chwilę). Po drugie, gala wręczenia nagród, planowana na 28 lutego 2021 roku, miała odbyć w dwóch miejscach jednocześnie – Nowym Jorku i Los Angeles. Jak to możliwe? Cóż, jak możecie się domyślać, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa musiała odbyć się w specjalnym reżimie sanitarnym, czyli w dużej mierze – online, co sprawiło, że niewątpliwie była najdziwniejszą z gal.

Co działo się podczas trwającego trzy godziny wydarzenia? Atrakcji nie brakowało. Między innymi dzięki prowadzącym: Tinie Fey i Amy Poehler, które choć nadawały zarówno z sali balowej hotelu Beverly Hilton w Los Angeles, jak i z Rainbow Room w nowojorskim Rockefeller Center, dzięki nowoczesnym technologiom sprawiały wrażenie jakby stały obok siebie. Zresztą zobaczcie sami.

Przedstawiamy najważniejsze momenty rozdania Złotych Globów 2021, jednych z ważniejszych nagród przyznawanych rokrocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej najlepszym produkcjom filmowym i telewizyjnym.

Złote Globy 2021: Chloé Zhao drugą w historii najlepszą reżyserką

Zacznijmy od tego, na co wszystkie czekałyśmy – wyników w kategorii „Najlepsza reżyseria”, bo, jak już wiecie, po raz pierwszy w historii wśród 5 osób nominowanych znalazły się aż trzy kobiety: Regina King za One Night in Miami, Emerald Fennell za Obiecującą. Młodą. Kobietę oraz Chloé Zhao za Nomadland. A warto dodać, że przez całe 78 lat, kiedy przyznawana jest nagroda, udało się to W SUMIE (!!!) 5 kobietom: Sofii Coppoli, Jane Campion i Avie DuVernay oraz Kathryn Bigelow i Barbrze Streisand, które były nominowane dwukrotnie. Statuetkę udało się zdobyć tylko tej ostatniej. Aż do teraz. Bo choć wśród faworytów wymieniano nazwisko Davida Finchera, reżysera Mank, nagrodę zdobyła ONA – Chloé Zhao i jej dramatyczna historia kobiety po sześćdziedziątce, która wybiera się w podróż po tym, jak traci dorobek swojego życia. Gratulujemy!

Złote Globy 2021: Pośmiertna nagroda dla Chadwicka Bosemana

Ważną nagrodą Złotych Globów 2021 była też nagroda dla najlepszego aktora, która pośmiertnie została przyznana Chadwickowi Bosemanowi za rolę muzyka jazzowego w filmie Ma Rainey: Matka bluesa. W imieniu męża, który szerszej publiczności dał się poznać w „Czarnej Panterze” i który pół roku temu, w wieku 43 lat przegrał walkę z nowotworem, statuetkę odebrała żona – Simone Ledward Boseman. „Podziękowałby Bogu, podziękowałby rodzicom i podziękowałby swoim przodkom – za ich przewodnictwo i poświęcenie. Powiedziałby coś pięknego, inspirującego, coś, co wzmocniłoby ten mały głos, który mówi ci «możesz», który mówi ci «nie poddawaj się»” – ze łzami w oczach wyznała jego żona, przyznając, że jej samej brak odpowiednich słów. 

Złote Globy 2021: Czarnoskórzy twórcy nagrodzeni

Ale Złote Globy dla Chadwicka Bosemana nie były jedyną nagrodą przyznaną czarnoskórym twórcom, co ważne o tyle, że kapitule wielokrotnie zarzucano rasizm. Statuetka trafiła także w ręce Daniela Kaluuyi oraz Johna Boyegi. Pierwszego z nich doceniono za rolę drugoplanową w filmie Judas and the Black Messiah, drugiego za najlepszą rolę drugoplanową w serialu Mały topór. A to jeszcze nie wszystko. Za najlepszy film animowany uznano Pixarowski Co w duszy gra, dzięki czemu jeden z jego reżyserów Kemp Powers był pierwszym czarnoskórym debiutantem, który odebrał nagrodę w całej historii Złotych Globów. 

Złote Globy 2021: Nagroda Cecila B. de Mille'a trafiła w ręce Jane Fondy

Mimo to o „poszerzenie tego namiotu” i zwiększenie liczby miejsc przy stole, podczas swojej przemowy apelowała ikona kinematografii Jane Fonda, która podczas Złotych Globów 2021 odebrała nagrodę za całokształt twórczości i działalności publicznej. „Jestem zaszczycona” – powiedziała także, i dodała: „W kryzysowym czasie – takim jak teraz – opowiadanie historii zawsze było istotne. Opowieści mogą zmieniać nasze serca i umysły. Mogą nam pomóc zobaczyć siebie nawzajem w nowym świetle”.

Złote Globy 2021: Bluza Jasona Sudeikisa

Nie brakowało jednak także i mniej podniosłych, za to całkiem zabawnych momentów. Najlepszy przykład? Choć obecne podczas uroczystości gwiazdy, takie jak Margot Robbie, Emma Corrin czy znana z Gambitu królowej (i nagrodzona zresztą za tę rolę) Anyą Taylor-Joy – niezależnie od tego, czy w ceremonii uczestniczyły offline czy też online, w większości sporo uwagi poświęciły swoim strojom, dzięki czemu powstała nasza galeria #GoldenGlobes1, nie każdemu wystarczyło determinacji. To właśnie dlatego, cały świat żartuje dziś (w dobrym tego słowa znaczeniu) z Jasona Sudeikisa, który odbierając nagrodę w kategorii: „najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu” za rolę w Ted Lasso, pojawił się w... białej bluzie z kapturem. Cóż, po jego przemowie można sądzić, że nie spodziewał się wygranej, tym bardziej, że odbierał ją z własnego salonu. Ale to nie jedyny #GoldenGlobes2. Fani doszukali się zresztą jeszcze jednego, ukrytego przekazu.

Złote Globy 2021: Pies Reginy King ucinający sobie drzemkę

Równie zabawny (choć o wiele bardziej uroczy) moment? Pies Reginy King, który pojawił się w kadrze w trakcie jej wystąpienia jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części ceremonii. Niczego zresztą nieświadomy. W końcu leżał na posłaniu i... ucinał sobie drzemkę. Postulujemy, by jedna z przyszłorocznych statuetek trafiła właśnie do niego, bo był znakomity!