Złote Globy 2021: Najważniejsze momenty, ciekawostki, śmieszne sytuacje

O tym, że Złote Globy 2021 będą wyjątkowe wiedzieliśmy już na etapie nominacji. Po pierwsze, aż trzy kobiety nominowano do nagrody za najlepszą reżyserię, co dotychczas się nie zdarzało (spoiler: jedna z nich wygrała, ale o tym za chwilę). Po drugie, gala wręczenia nagród, planowana na 28 lutego 2021 roku, miała odbyć w dwóch miejscach jednocześnie – Nowym Jorku i Los Angeles. Jak to możliwe? Cóż, jak możecie się domyślać, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa musiała odbyć się w specjalnym reżimie sanitarnym, czyli w dużej mierze – online, co sprawiło, że niewątpliwie była najdziwniejszą z gal.

Co działo się podczas trwającego trzy godziny wydarzenia? Atrakcji nie brakowało. Między innymi dzięki prowadzącym: Tinie Fey i Amy Poehler, które choć nadawały zarówno z sali balowej hotelu Beverly Hilton w Los Angeles, jak i z Rainbow Room w nowojorskim Rockefeller Center, dzięki nowoczesnym technologiom sprawiały wrażenie jakby stały obok siebie. Zresztą zobaczcie sami.

Przedstawiamy najważniejsze momenty rozdania Złotych Globów 2021, jednych z ważniejszych nagród przyznawanych rokrocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej najlepszym produkcjom filmowym i telewizyjnym.

Złote Globy 2021: Chloé Zhao drugą w historii najlepszą reżyserką

Zacznijmy od tego, na co wszystkie czekałyśmy – wyników w kategorii „Najlepsza reżyseria”, bo, jak już wiecie, po raz pierwszy w historii wśród 5 osób nominowanych znalazły się aż trzy kobiety: Regina King za One Night in Miami, Emerald Fennell za Obiecującą. Młodą. Kobietę oraz Chloé Zhao za Nomadland. A warto dodać, że przez całe 78 lat, kiedy przyznawana jest nagroda, udało się to W SUMIE (!!!) 5 kobietom: Sofii Coppoli, Jane Campion i Avie DuVernay oraz Kathryn Bigelow i Barbrze Streisand, które były nominowane dwukrotnie. Statuetkę udało się zdobyć tylko tej ostatniej. Aż do teraz. Bo choć wśród faworytów wymieniano nazwisko Davida Finchera, reżysera Mank, nagrodę zdobyła ONA – Chloé Zhao i jej dramatyczna historia kobiety po sześćdziedziątce, która wybiera się w podróż po tym, jak traci dorobek swojego życia. Gratulujemy!

Złote Globy 2021: Pośmiertna nagroda dla Chadwicka Bosemana

Ważną nagrodą Złotych Globów 2021 była też nagroda dla najlepszego aktora, która pośmiertnie została przyznana Chadwickowi Bosemanowi za rolę muzyka jazzowego w filmie Ma Rainey: Matka bluesa. W imieniu męża, który szerszej publiczności dał się poznać w „Czarnej Panterze” i który pół roku temu, w wieku 43 lat przegrał walkę z nowotworem, statuetkę odebrała żona – Simone Ledward Boseman. „Podziękowałby Bogu, podziękowałby rodzicom i podziękowałby swoim przodkom – za ich przewodnictwo i poświęcenie. Powiedziałby coś pięknego, inspirującego, coś, co wzmocniłoby ten mały głos, który mówi ci «możesz», który mówi ci «nie poddawaj się»” – ze łzami w oczach wyznała jego żona, przyznając, że jej samej brak odpowiednich słów. 

Złote Globy 2021: Czarnoskórzy twórcy nagrodzeni

Ale Złote Globy dla Chadwicka Bosemana nie były jedyną nagrodą przyznaną czarnoskórym twórcom, co ważne o tyle, że kapitule wielokrotnie zarzucano rasizm. Statuetka trafiła także w ręce Daniela Kaluuyi oraz Johna Boyegi. Pierwszego z nich doceniono za rolę drugoplanową w filmie Judas and the Black Messiah, drugiego za najlepszą rolę drugoplanową w serialu Mały topór. A to jeszcze nie wszystko. Za najlepszy film animowany uznano Pixarowski Co w duszy gra, dzięki czemu jeden z jego reżyserów Kemp Powers był pierwszym czarnoskórym debiutantem, który odebrał nagrodę w całej historii Złotych Globów. 

Złote Globy 2021: Nagroda Cecila B. de Mille'a trafiła w ręce Jane Fondy

Mimo to o „poszerzenie tego namiotu” i zwiększenie liczby miejsc przy stole, podczas swojej przemowy apelowała ikona kinematografii Jane Fonda, która podczas Złotych Globów 2021 odebrała nagrodę za całokształt twórczości i działalności publicznej. „Jestem zaszczycona” – powiedziała także, i dodała: „W kryzysowym czasie – takim jak teraz – opowiadanie historii zawsze było istotne. Opowieści mogą zmieniać nasze serca i umysły. Mogą nam pomóc zobaczyć siebie nawzajem w nowym świetle”.

Zobacz także:

Złote Globy 2021: Bluza Jasona Sudeikisa

Nie brakowało jednak także i mniej podniosłych, za to całkiem zabawnych momentów. Najlepszy przykład? Choć obecne podczas uroczystości gwiazdy, takie jak Margot Robbie, Emma Corrin czy znana z Gambitu królowej (i nagrodzona zresztą za tę rolę) Anyą Taylor-Joy – niezależnie od tego, czy w ceremonii uczestniczyły offline czy też online, w większości sporo uwagi poświęciły swoim strojom, dzięki czemu powstała nasza galeria najpiękniejszych stylizacji Złotych Globów 2021, nie każdemu wystarczyło determinacji. To właśnie dlatego, cały świat żartuje dziś (w dobrym tego słowa znaczeniu) z Jasona Sudeikisa, który odbierając nagrodę w kategorii: „najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu” za rolę w Ted Lasso, pojawił się w... białej bluzie z kapturem. Cóż, po jego przemowie można sądzić, że nie spodziewał się wygranej, tym bardziej, że odbierał ją z własnego salonu. Ale to nie jedyny powód, dla którego był w bluzie – zrobił to z myślą o bliskiej mu osobie. Fani doszukali się zresztą jeszcze jednego, ukrytego przekazu.

Złote Globy 2021: Pies Reginy King ucinający sobie drzemkę

Równie zabawny (choć o wiele bardziej uroczy) moment? Pies Reginy King, który pojawił się w kadrze w trakcie jej wystąpienia jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnej części ceremonii. Niczego zresztą nieświadomy. W końcu leżał na posłaniu i... ucinał sobie drzemkę. Postulujemy, by jedna z przyszłorocznych statuetek trafiła właśnie do niego, bo był znakomity!