Złuszczanie skóry twarzy – dlaczego jest to tak ważne?

Złuszczanie skóry, nazywane peelingowaniem, to nic innego, jak usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Jest to zabieg niezwykle ważny, ponieważ ułatwia skórze odnawianie i regenerację, pozwala lepiej przyswajać składniki odżywcze, a także może zapobiec powstawaniu niedoskonałości oraz niektórych rodzajów trądziku. Zalegająca na skórze warstwa martwych komórek rogowych może powodować gromadzenie się pod nią zanieczyszczeń i bakterii, co bezpośrednio prowadzi do zatykania porów, powstawania zaskórników i ropnych krost. Ponadto, prawidłowo dobrany peeling jest w stanie pomóc w zredukowaniu niedoskonałości, takich jak blizny, przebarwienia, zrogowacenia czy płytkie zmarszczki. Jak widać, złuszczanie jest zabiegiem, który ma bezpośredni wpływ na stan i zdrowie naszej skóry.

Jak poprawnie wykonać peeling twarzy?

Regularne złuszczanie naskórka jest bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie i korzystny wygląd skóry. Musisz jednak pamiętać, że niepoprawnie wykonany peeling może przynieść więcej szkód niż korzyści. Podrażniona i uwrażliwiona skóra będzie bardziej podatna na powstawanie wyprysków, przesuszenie lub łojotok. Jak w takim razie poprawnie złuszczać skórę twarzy? Po pierwsze, rodzaj peelingu powinien być indywidualnie dobrany do typu cery. Najlepiej poradzić się w tym wypadku swojego kosmetologa, który pomoże wybrać idealny produkt. Drugą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest częstotliwość peelingowania. Mechaniczne peelingi z drobinkami nie powinny być wykonywane przy każdym myciu twarzy, najlepiej robić je raz/dwa razy w tygodniu. Jeśli masz suchą, wrażliwą i naczynkową cerę wystarczy, że wykonasz peeling raz w miesiącu.

Stosujesz się do wszystkich zaleceń, ale twoja twarz dalej nie reaguje zbyt dobrze na peelingowanie? Poszukaj winy wśród innych czynności, które wykonujesz podczas pielęgnacji skóry twarzy. Najczęstsze błędy, które popełniamy, to między innymi:

  • zbyt częste mycie twarzy,
  • niedokładne oczyszczanie skóry,
  • nieodpowiednia kolejność stosowania kosmetyków,
  • zbyt „agresywne” peelingowanie,
  • łączenie ze sobą silnych preparatów o podobnym działaniu.

Sprawdzone sposoby na złuszczanie naskórka

Istnieje wiele metod złuszczania naskórka. O ile inwazyjnie działające peelingi to zabiegi, które powinnyśmy wykonywać u profesjonalisty, powierzchniowe i delikatne peelingowanie możesz dodać na stałe do swojego harmonogramu pielęgnacji twarzy. Naturalne preparaty złuszczające możesz stworzyć z produktów, które znajdziesz w kuchni lub spiżarni. Nasze ulubione, domowe kosmetyki peelingujące to:

  • peeling owsiany: preparat przygotowujemy mieszając jedną łyżkę soku z cytryny, jedną łyżkę miodu, jedną łyżeczkę oliwy i ⅓ szklanki płatków owsianych. Odświeża i rozświetla skórę.
  • peeling pomarańczowy: preparat przygotowujemy z soku z połówki pomarańczy i 3 łyżek mąki kukurydzianej. Dzięki dużej zawartości witaminy C, peeling z pomarańczą sprawi, że skóra stanie się promienna.

Oprócz stosowania jednego z domowych sposobów, możesz zaopatrzyć się w kosmetyki, które będą wspomagać kurację. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku kremy i maści zawierające witaminę C, a także preparaty z enzymami roślinnymi, takimi jak papaina czy bromelaina.

Rodzaje peelingów, peelingi medyczne i kosmetyczne

W sklepach kosmetycznych możemy znaleźć dziesiątki preparatów złuszczających, które – zgodnie z zapewnieniami producentów – charakteryzują się skutecznym działaniem, łatwością stosowania i masą innych korzyści. Czym różnią się od siebie peelingi? Biorąc pod uwagę mechanizm działania, możemy podzielić je na:

  • peelingi mechaniczne, takie jak żele z drobinkami, peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja,
  • peelingi chemiczne, takie jak peelingi kwasowe, enzymatyczne czy ziołowe,
  • peelingi fizyczne, na przykład szczoteczki, myjki i szpatułki,
  • peelingi mieszane, czyli połączenie dwóch lub więcej rodzajów peelingu podczas zabiegu.

Natomiast w zależności od głębokości działania, wyróżniamy peelingi:

Zobacz także:

  • powierzchniowe,
  • średniogłębokie,
  • głębokie.

Peeling kosmetyczny to, najprościej mówiąc, preparat o lekkim, powierzchniowym działaniu, który może być używany (zgodnie z instrukcją!) w domowych warunkach. Peeling medyczny to substancja o dużym stężeniu składników aktywnych, która powinna być używana pod okiem lekarza lub kosmetologa. O ile peelingi kosmetyczne jesteś w stanie robić samodzielnie, średniogłębokie i głębokie złuszczanie naskórka powinno zawsze być wykonywane w licencjonowanym salonie kosmetycznym lub gabinecie lekarskim. Pamiętaj, żeby nie eksperymentować z silniejszymi preparatami złuszczającymi, przede wszystkim peelingami chemicznymi. Niepoprawnie wykonany zabieg może prowadzić do poparzenia skóry twarzy, a w konsekwencji zostawić na niej blizny i przebarwienia.

Złuszczanie naskórka jako zabieg kosmetyczny

Salony kosmetyczne oferują dziesiątki zabiegów na złuszczanie naskórka. To, jaki powinnaś wybrać, zależy przede wszystkim od pożądanego efektu i typu twojej cery. Najlepiej, abyś przed zabiegiem skonsultowała się z dermatologiem lub kosmetologiem, który dobierze najlepszy sposób działania, tak, aby zadbać o twoją skórę, ale przy tym za mocno jej nie podrażnić. Do złuszczających zabiegów kosmetycznych zaliczamy metody takie jak:

1. Peeling kawitacyjny

Mało inwazyjny i delikatny, polecany osobom o wrażliwej i naczynkowej skórze, albo jako dodatek przed innym zabiegiem. Pod wpływem kontaktu fal ultradźwiękowych z wilgotnym naskórkiem wytwarzają się mikropęcherzyki, które pękają, złuszczając przy tym martwą warstwę rogową naskórka. Peeling kawitacyjny nie boli, nie podrażnia skóry, a cały zabieg trwa kilkanaście minut.

2. Mikrodermabrazja

Delikatny zabieg, który polega na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnej końcówki wykonanej najczęściej z diamentu lub korundu. Tak jak kawitacja, polecany jest osobom z delikatną i wrażliwą cerą. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, ale objawy powinny ustąpić jeszcze tego samego dnia. 

3. Oksydermabrazja

Mikrodermabrazja wodno-tlenowa, w której roztwór soli fizjologicznej ze sprężonym powietrzem jest wyrzucany pod ciśnieniem i złuszcza martwe komórki naskórka. Działa trochę silniej niż klasyczna mikrodermabrazja. 

4. Peelingi chemiczne

Polegają na złuszczaniu martwego naskórka za pomocą specjalnie dobranych substancji chemicznych. Najczęściej są to:

  • alfa-hydroksykwasy,
  • beta-hydroksykwasy,
  • kwas migdałowy,
  • kwas witaminy A.

To, który kwas powinniśmy wybrać, zależy przede wszystkim od oczekiwanego efektu. Delikatniejsze peelingi (na przykład z użyciem kwasu glikolowego) będą działały powierzchniowo i nie podrażnią mocno skóry. Bardziej inwazyjne kwasy, które działają średnio głęboko lub głęboko, mogą powodować widoczne łuszczenie się naskórka.

5. Peelingi ziołowe

Są naturalną alternatywą dla peelingów chemicznych. Polegają na nałożeniu na skórę specjalnej, ziołowej mieszanki, zawierającej substancje złuszczające naskórek. Najczęściej wybierane peelingi ziołowe to:

  • peeling azjatycki,
  • green peel,
  • polski peeling ziołowy,
  • peeling cypryjski.

6. Laserowy peeling węglowy

Polega na naświetlaniu skóry, na którą została wcześniej nałożona maska węglowa, wysokoenergetycznym laserem. Peeling węglowy skutecznie oczyszcza pory, złuszcza martwy naskórek, eliminuje przebarwienia, wygładza twarz. Nie jest polecany osobom z bardzo wrażliwą cerą. 

7. Lasery (np. CO2, Er, YAG)

Inwazyjny zabieg, który polega na podrażnieniu i stymulacji do złuszczenia naskórka poprzez naświetlanie go laserem. Zabiegi laserowe mają bardzo wysoką skuteczność, jednak skóra może się po nich widocznie łuszczyć i potrzebuje dłuższego czasu na regenerację.