Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami i już na zawsze zmieniła rzeczywistość, którą znaliśmy. Z powodu błyskawicznie rozprzestrzeniającego się na całym świecie wirusa zamknięto szkoły, galerie handlowe, punkty gastronomiczne, placówki kultury, hotele oraz wiele innych miejsc. Odwołano również imprezy masowe, takie jak wesela, festiwale muzyczne oraz koncerty. Wprowadzono narodową kwarantannę i apelowano o pozostanie w domach. W momencie największych restrykcji wprowadzono zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób i zakaz przemieszczania się w celu innym niż zakupy spożywcze lub zakupy w aptece. Wprowadzono również obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, najlepiej za pomocą maseczek. Pandemia spowodowała kryzys ekonomiczny, który dotknął większość państw. Kilka tygodni temu premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli stopniowe odmrażanie gospodarki. W ramach długoterminowego planu otwarto m.in. galerie handlowe, restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także hotele oraz muzea. Dzisiaj podczas porannej konferencji dowiedzieliśmy się o zniesieniu kolejnych obostrzeń. Szczegóły znajdziecie poniżej. 

Co powinno zostać z nami po koronawirusie? Czyli co dobrego przyniosła nam pandemia >>>

Brak maseczek, otwarte kina, teatry oraz siłownie. Co jeszcze nas czeka w ramach odmrażania gospodarki?

Czwarty etap odmrażania gospodarki i stopniowego powrotu do nowej rzeczywistości wiąże się ze zniesieniem wielu obostrzeń. Najważniejszym z nich jest zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, jeżeli jest zachowany dystans społeczny – rozporządzenie wchodzi w życie 30 maja. Kolejnym etapem zniesienia obowiązujących obostrzeń jest otwarcie kin oraz teatrów 6 czerwca. Nie wiemy dokładnie, jak będzie wyglądała wizyta w kinie, ale rząd zapowiedział, że wszystko odbędzie się zgodnie z reżimem sanitarnym. Dlatego prawdopodobnie będą obowiązywały podobne zasady, które funkcjonują w przypadku salonów fryzjerskich i kosmetycznych. 6 czerwca zostaną również otwarte siłownie, solaria, baseny oraz kluby fitness. Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców: od 6 czerwca będziecie mogli zabrać swoje dzieci na plac zabaw oraz do parku rozrywki. 

W ramach odmrażania gospodarki rząd zapowiedział, że od 6 czerwca będzie możliwa ogranizacja wesela i innych wydarzeń rodzinnych dla maksymalnie 150 osób (to o 100 gości więcej, niż jest to możliwe teraz). Co więcej, złagodzone zostaną również obostrzenia panujące obecnie w knajpach. Od 30 maja zniesiony zostanie limit osób na powierzchnię w sklepach i gastronomii. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył na koniec, że mimo stopniowego odchodzenia od izolacji, nadal obowiązuje dystans.