Filmy o motywacji, które warto obejrzeć 

Filmy motywacyjne to często wzruszające i emocjonalne opowieści, nierzadko bazujące na historiach prawdziwych ludzi. Mają one za zadanie przedstawić widzowi bohatera, który przezwycięża swoje słabości i kolejne przeciwności losu, by osiągnąć swój cel.

Jednym z najbardziej klasycznych przykładów kina motywacyjnego jest film Skazani na Shawshank z 1994 roku. Opowiada on historię Andy'ego Dufresne'a (Tim Robbins), bankiera, który zostaje skazany na dożywocie za podwójne morderstwo. Twierdzi on, że nie popełnił tej zbrodni i że został niesłusznie oskarżony. Mimo to wyrok zapada, a Andy trafia do więzienia Shawshank. Bohater stara się zaaklimatyzować w nowym miejscu – zaprzyjaźnia się z Redem (Morgan Freeman), jednym z najdłużej będących w tej placówce więźniów. Film ten jest opowieścią o sile charakteru, uczciwości, przyjaźni i dążeniu do prawdy – nie zawsze widocznej na pierwszy rzut oka, ale niemożliwej do pominięcia.

Kolejnym przykładem klasyki kina motywacyjnego jest film Slumdog. Milioner z ulicy. Dzieło to, stworzone w 2008 roku przedstawia historię Jamala, 18-letniego chłopaka z dzielnicy slumsów, który bierze udział w indyjskiej wersji Milionerów. Zanim padnie finałowe pytanie, Jamal zostaje jednak aresztowany i oskarżony o oszustwo – władze nie są w stanie uwierzyć, że chłopak pochodzący z biedoty zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Jamal zaczyna zeznawać – tłumaczy, że każda z udzielonych przez niego odpowiedzi pochodzi z życia. Chłopak opowiada swoją historię – o brutalności, głodzie, ulicznych gangach i wielkiej miłości, udowadniając jednocześnie swoją uczciwość.

Kino francuskie: poznaj klasyczne i kontrowersyjne produkcje >>>

Filmy motywujące do życia

Filmy motywacyjne niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, dzięki któremu jesteśmy w stanie postrzegać nasze życie w zupełnie innych kategoriach. Przykładem takiego filmu z pewnością jest Piękny umysł – dzieło, które trafiło do kin w 2001 roku i od razu podbiło serca widzów. Fabuła oparta jest na faktach – przedstawia życie genialnego amerykańskiego matematyka, Johna Forbesa Nasha Jr. (Russell Crowe). Film ten ukazuje zarówno jego największe osiągnięcie – stworzenie teorii gier (które spowodowało rewolucję ekonomiczną), jak i "porażkę" – diagnozę choroby psychicznej, schizofrenii. Piękny umysł jest opowieścią o geniuszu, który wciąż jest jednak tylko człowiekiem. Nash musi stanąć do walki ze swoim umysłem – który jest jednocześnie jego wrogiem i przyjacielem.

Jednym z najbardziej motywujących kobiecych filmów jest Kwiat pustyni. Film, stworzony w 2009 roku na podstawie autobiografii supermodelki Waris Dirie to wstrząsająca opowieść o ogromnym cierpieniu, tułaczce, upadku i wreszcie - szansie na zmianę. W wieku 5 lat Waris zostaje obrzezana – brutalnie, przy użyciu brudnych narzędzi – rzez miejscową znachorkę. Trzy lata później przeżywa kolejne traumatyczne wydarzenie – gwałt. Jako 13-latka dowiaduje się, że została sprzedana przez ojca dużo starszemu mężczyźnie i ma zostać jego czwartą żoną. Waris postanawia uciec z domu - od tej pory rozpoczyna się jej tułaczka po świecie, który nie zawsze obchodzi się z nią łaskawie. Historia Waris była inspiracją dla tysięcy kobiet, a sama modelka jest obecnie rzeczniczką ONZ i działaczką, która przewodzi walce z praktykami obrzezania.

Zobacz także:

Jednym z najlepszych filmów o motywacji jest z pewnością Forrest Gump. Jest to komediodramat który wszedł do kin w 1994 roku i od razu znalazł się w czołówkach światowych zestawień filmowych – głównie dzięki niesamowitej historii o motywacji, która została w nim opowiedziana. Tytułowy Forrest Gump (Tom Hanks) to chłopak, który pomimo swoich ograniczeń udowadnia, że jest w stanie zajść o wiele dalej niż jego w pełni sprawni rówieśnicy. Dzięki swojej wytrwałości dostaje się do drużyny futbolowej, a później na studia. Po ich ukończeniu trafia do wojska i wyjeżdża na wojnę do Wietnamu, na której zostaje bohaterem. Forrest Gump pokazuje, że możesz osiągnąć wszystko - musisz tylko w to uwierzyć i pozbyć się ograniczeń, jakie narzucają ci ciało i umysł. Film ten może stanowić również motywację do treningu.

Komedie romantyczne na Netflix. Co obejrzeć? Oto nasze TOP 5 >>>

Filmy motywujące do pracy

Filmy motywacyjne opowiadają o ludziach, przezwyciężających własne słabości i przełamujących bariery – dotyczy to nie tylko życia, ale również sfery zawodowej. Dziełem, które pomoże w ci w przezwyciężeniu braku motywacji do pracy z pewnością jest obraz W pogoni za szczęściem z 2006 roku. Jest to historia oparta na faktach i opowiada o życiu Chrisa Gardnera (Will Smith) - 30-letniego samotnego ojca, który z dnia na dzień zostaje bez pracy i dachu nad głową. Mężczyzna pomieszkuje wraz z synem w łazience stacji kolejowej i ze wszystkich sił stara się zostać maklerem giełdowym – wierząc, że taka posada pozwoliłaby mu na poprawę ich sytuacji życiowej. To wzruszający film o ogromnym samozaparciu, dążeniu do celu i tym, że każdy wysiłek prędzej czy później zostanie nagrodzony.

Filmem, który opowiada o oddaniu i poświęceniu pracy w imię wyższych celów jest również Gra tajemnic z 2014 roku. Fabuła tego dzieła opowiada historię Alana Turinga (Benedict Cumberbatch) – genialnego matematyka, który otrzymał zadanie odszyfrowania niemieckiej maszyny kodującej Enigma, używanej w czasie II wojny światowej. Dzieło to opowiada historię jego życia - obejmującą nie tylko zmagania z najbardziej skomplikowaną na tamte czasy machinerią, ale również ze sobą, swoimi poglądami i uczuciami. Gra tajemnic pokazuje, że nie można poddawać się na żadnym etapie, nawet jeśli zrobienie następnego kroku wydaje się ciężkie - oraz, że nie istnieją na tym świecie rzeczy, których nie da się osiągnąć.

Film motywujący do działania

Filmy motywujące do zmiany życia mają za zadanie pokazać, że nigdy nie jest za późno lub za wcześnie na radykalne działania. Przykładem takiej historii jest fabuła filmu Wszystko za życie z 2007 roku. Obraz ten opowiada o życiu Christophera McCandless'a (Emile Hirsch), młodego mężczyzny, który po ukończeniu studiów postanowił zrezygnować z wszelkich dóbr doczesnych. Zamiast rozpocząć karierę i wspinać się po jej szczeblach, zniszczył swoje dokumenty, oddał pieniądze na cele dobroczynne - a sam wyrusza w podróż na Alaskę. Jest to jeden z najlepszych filmów motywacyjnych, opowiadających o odnajdowaniu siebie, nierównej walce z dziką naturą oraz podążaniu za swoimi przekonaniami. McCandless stał się symbolem wolnego ducha – podróżnika, który za nic ma dobra doczesne.

Jednym z bardziej wzruszających i motywujących do działania filmów jest oskarowy Green Book opowiadający historię wybitnego, czarnoskórego muzyka, Dona Shirleya (Mahershala Ali). Tony Lip (Viggo Mortensen) zostaje zatrudniony jako szofer znanego pianisty - wyrusza z mężczyzną w trasę koncertową, obejmującą podróże po całych Stanach Zjednoczonych. Mężczyźni zaprzyjaźniają się ze sobą, a Tony odkrywa jedną ze skrzętnie skrywanych przez Shirleya tajemnic – mimo, iż jest on cenionym muzykiem, wciąż traktowany jest gorzej tylko ze względu na swój kolor skóry. Green Book to opowieść o przyjaźni, ale również o motywacji do pracy i życia. Don Shirley był w stanie poświęcić swoje wygody i znieść okropne traktowanie, by móc robić to, co kochał najbardziej – koncertować i sprawiać ludziom radość. Historia oparta na faktach.

Filmem, który zdecydowanie pozwoli ci walczyć z brakiem motywacji do życia i docenić jego walory jest Siedem dusz – dramat, który powstał w 2008 roku i wzruszył tysiące widzów. Ben Thomas (Will Smith) obarcza się winą za wypadek samochodowy, w którym zginęła jego ukochana oraz sześć innych osób – on sam wyszedł z niego bez szwanku. Bohater postanawia poświęcić swoje życie ratowaniu innych i "wyrównać bilans" – dociera do siedmiu osób, które bez odpowiednich środków byłyby skazane na śmierć i pomaga im. Jest to jeden z najbardziej motywujących filmów - dających inspirację do działania i przypominających, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Filmy o epidemii, wirusach i końcu świata, które warto obejrzeć >>>