Jak sprawdzić, czy ktoś mną manipuluje?” – jeżeli zadajesz sobie to pytanie, prawdopodobnie intuicja cię nie zawodzi i coś jest na rzeczy. Manipulacja, czyli podporzadkowanie sobie osoby lub osób w celu osiągnięcia własnych korzyści, może wystąpić w różnych relacjach: zawodowych, rodzinnych, przyjacielskich i romantycznych. W naszym artykule skupimy się na ostatnim aspekcie. Osoby stosujące manipulatorskie techniki bardzo często jako ofiarę wybierają swoich partnerów z jednego prostego powodu: są łatwym celem. Niestety. Zakochani partnerzy mają osłabioną czujność i dość późno orientują się, że są manipulowani. A ci drudzy wykorzystują te słabości do osiągnięcia własnych celów. Pomimo tego, że zazwyczaj trudno się zorientować i sprawdzić, czy ktoś tobą manipuluje, my wskazujemy 3 znaki, które powinny dać ci do myślenia. 

Masz wybór, ale wiesz, że decyzja została już dawno podjęta

Manipulatorzy zazwyczaj cechują się wysoką inteligencją, dlatego doskonale wiedzą, jak wywrzeć na swojej ofierze określony wpływ. Robią to w subtelny sposób i bardzo ciężko zorientować się, że stosują techniki manipulacyjne. Jedną z oznak, że twój partner lub partnerka tobą manipuluje, jest świadomość, że w momencie zadawania pytania, czujesz presję podjęcia takiej decyzji, która zadowoli drugą stronę. Teoretycznie masz wybór, ale wiesz, że decyzja została dawno podjęta i w praktyce nie masz przestrzeni na zrobienie tego, na co masz ochotę. 

Twoje słowa są wyjmowane z kontekstu i przeinaczane 

Manipulator zazwyczaj stosuje klasyczny gaslighting. Jeżeli krok po kroku twój partner wmawia ci, że czegoś nie powiedziałaś, wyjmuje słowa z kontekstu, przekręca je, to po pierwsze jest to przemoc psychiczna. Po drugie, manipuluje tobą, pozbawiając cię poczucia własnej wartości i sprawiając, że tracisz do siebie zaufanie, stajesz się coraz bardziej zdezorientowana. Czujesz, że twój partner stosuje wobec ciebie gaslighting, wmawiając ci coś, co nie jest prawdą i nigdy nie miało miejsca? Prawdopodobnie padłaś ofiarą manipulatora.    

Boisz się powiedzieć „nie”

Poczucie strachu w relacji nie sygnalizuje niczego dobrego. Zacznijmy od tego, że związek powinien być twoją strefą komfortu i bezpieczną przystanią, w której czujesz się kochana, doceniana, wspierana i wspólnie z partnerem dźwigacie prozę życia. Jeżeli więc te aspekty nie są zaspokojone, a manipulator w twoim związku zastraszył cię na tyle, że boisz się odmówić i na wszystko się zgadasz, to wiedz, że twoje granice zostały nie tylko naruszone, ale przekroczone o kroki milowe. Możesz również na wszystko się zgadzać, bo nie chcesz kolejnej kłótni i z góry wiesz, że jesteś na przegranej pozycji. Osoby, które manipulują innymi, zazwyczaj są bardzo zdeterminowane, mogą wygłaszać niekończące się elaboraty i zmęczyć swoją ofiarę, która w końcu się poddaje. Niezależnie od tego, czy boisz się odmówić swojemu partnerowi i nie mówisz „nie”, bo chcesz mieć święty spokój, a może żyjesz w strachu, bo twój wybranek jest nieprzewidywalny, warto zastanowić się nad sensem takiej relacji. 

Manipulacja to wyniszczająca praktyka, która potrafi znacznie obniżyć poczucie własnej wartości. Pamiętaj, że zawsze możesz zgłosić się o wsparcie do psychologa lub terapeuty. Wykfalifikowane osoby pomogą ci uporać się z traumą i w logiczny sposób dokładnie uświadomią ci manipulatorskie mechanizmy, z którymi miałaś do czynienia.