To, że kłótnie się zdarzają jest faktem. Podczas konfliktu nie jesteśmy sobą i czasem może się zdarzyć, że powiemy coś, czego później żałujemy. Ważne jest jednak to, aby uczyć się kontrolować. Istnieją pewne zdania, których nie można wypowiadać nawet w ferworze. Są pewne granice. Jeśli więc kiedykolwiek usłyszałaś któreś z poniższych wypowiedzi lub może sama ich użyłaś, zastanów się, czy twoja relacja jest zdrowa.

Dorośnij

Użycie tego zwrotu jest obraźliwe, ponieważ sugeruje, że druga osoba nie jest na tyle dorosła czy dojrzała, żeby rozmawiać na jakiś temat, zrozumieć coś itd. Dodatkowo twój partner może poczuć się upokorzony, a jego pewność siebie i poczucie własnej wartości mogą zostać zachwiane. Zdecydowanie należy unikać tego zwrotu.

To wszystko twoja wina

Zrzucanie całej winy na partnera nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zanim zaczniecie się obwiniać nawzajem warto najpierw przedyskutować, co się stało. W końcu rzadko jest tak, że wina leży tylko po jednej stronie. Powiedzenie „to wszystko twoja wina” może bardzo zranić drugą osobę. Być może to właśnie osoba wypowiadająca to zdanie nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje czyny. Konflikty prawie nigdy nie są „jednokolorowe”, zazwyczaj są czarno-białe.

Jesteś żałosna/żałosny

Jeśli kiedykolwiek usłyszysz od swojego partnera, że jesteś żałosna, nie powinnaś się długo zastanawiać nad przyszłością waszej relacji. Jest to niedopuszczalne, nikt nie zasługuje na taką obelgę. Takie i podobne zdania wynikają zazwyczaj z nagromadzonego bólu i goryczy w drugiej osobie. Nigdy nie powinny mieć miejsca. 

Żałuję, że cię poznałem/poznałam

Chyba nikt nie chce usłyszeć takich słów. A już szczególnie wypowiedzianych z ust ukochanej osoby. Jest jedno z najbardziej bolesnych zdań, które na długo może pozostać w człowieku. Potrafi doszczętnie zniszczyć związek. Nawet, jeśli zostało wypowiedziane w złości i tak naprawdę nie miało się tego na myśli, może sprawić, że druga osoba po prostu spakuje swoje rzeczy i wyjdzie.

Jesteś taka sama jak twoja matka/taki sam jak twój ojciec

To zdanie jest podwójnie szkodliwe. Nie dość, że (z założenia) obraża ciebie, to jeszcze bliską ci osobę. Posługiwanie się osobami trzecimi w kłótni jest naprawdę nie na miejscu. Rodzina czy przyjaciele nigdy nie powinni być zamieszani w wasze konflikty czy nieporozumienia. To sprawa pomiędzy wami. „Wprowadzanie” ich do konwersacji jest po prostu podłe. Wypowiedzenie tego zdania pokazuje brak szacunku do partnera/partnerki i jego/jej rodziny.

 

Zobacz także: