Czułość w związku

Czy cały czas słyszysz od swojego partnera, że chciałby, żebyś była w stosunku do niego bardziej czuła? A może sama to wyczuwasz? Czułość w związku jest niezwykle ważna. Pozwala na budowanie intymności i lepsze poznanie się. Jeśli czujesz, że ci jej brakuje, to ten tekst jest dla ciebie. Dzięki tym wskazówkom sprawisz, że twój partner się rozpłynie.

Pokaż swój język miłości

Wiesz, że istnieje 5 języków miłości? I tak, jednym z nich jest kontakt fizyczny. Jednak nie jest on dla każdego. Jest to całkowicie normalne. Na szczęście mamy do dyspozycji jeszcze 4 inne. Na pewno znajdziesz w nich coś, co pasuje do ciebie. Być może są to prezenty, akty służby, a może wartościowy czas. Gdy już określisz, jaki język miłości jest tym twoim, nie bój się go okazać swojemu partnerowi. Mały prezent lub niespodzianka? Zaplanowanie randki czy niespodziewany komplement. Może nie okazujesz mu dużo czułości fizycznej, ale pokażesz, że ci zależy. Twój ukochany z pewnością to doceni. Więcej o językach miłości przeczytasz w artykule poniżej. 

Okaż swoją miłość w czynach

To właśnie czyny mają większą moc niż słowa. Jeśli nie okazujesz partnerowi miłości poprzez mówienie mu o tym lub kontakt fizyczny, pokaż, że go kochasz, czynami. Nie ma lepszego dowodu miłości. Twój ukochany zobaczy, że starasz się w inny sposób i nie będzie miał wątpliwości, że go kochasz. Jednak od czasu od czasu warto się przemóc i powiedzieć te dwa magiczne słowa. Potrafią poprawić komuś dzień.

Wymyśl swojemu partnerowi jakąś ksywkę

Może wydawać się to dziwne i dziecinne, ale pomaga. Nie zwracaj się do swojego partnera po imieniu. Nie ma w tym zbyt dużo czułości i indywidualności. Zamiast tego wymyśl mu ksywkę. Możesz zacząć od zwykłego „kochanie”, „kotku”, „rybko”. Jednak, jeśli te określenia nie przechodzą ci przez gardło, wymyśl coś bardziej indywidualnego, waszego. Może twój partner kojarzy ci się z czymś lub jakąś sytuacją? A może kogoś lub coś przypomina? Działa to w dwie strony. Twój ukochany może wymyśleć też specjalną „nazwę” dla ciebie.

Bądź asertywna

Tak, naprawdę. Już tłumaczymy. Asertywność to umiejętność przekazywania emocji w odpowiedni, zrównoważony sposób. Nie pozwala to na naruszenie twojej stabilności emocjonalnej, ale w tym samym momencie nie atakuje drugiej osoby. Jest to zdecydowanie lepsze niż kłótnia w emocjach, gdzie możesz powiedzieć coś, czego potem będziesz żałować.

Zastanów się, dlaczego brakuje ci bliskości

Rachunek sumienia i autorefleksja też są bardzo ważne. Być możesz będziesz musiała nad sobą popracować jeszcze w inny sposób. Na przykład na terapii. Spróbuj zastanowić się, dlaczego brakuje ci czułości. Być może przez doświadczenia z dzieciństwa lub poprzednich związków. Możliwe też, że w przeszłości zostałaś zraniona i nie potrafisz w pełni otworzyć się na drugą osobę. Przeanalizuj to i nie bój się poprosić o pomoc.

Pozwól zagoić się ranom z przeszłości

Jeśli to właśnie złe doświadczenia są powodem twojej oschłości, to daj sobie czas. To absolutnie nie jest twoja wina i powinnaś zdawać sobie z tego sprawę. Nie obwiniaj się. Porozmawiaj ze swoim partnerem i wytłumacz mu, dlaczego zachowujesz się w określony sposób. Wykaż się też chęcią pracy nad sobą. Jednak nic na siłę. Najpierw pozwól zagoić się ranom z przeszłości. Sama rozmowa z ukochanym może pomóc.

Zobacz także:

Naucz się słuchać potrzeb partnera

To bardzo ważny punkt. Umiejętność słuchania jest w związkach niezwykle istotna. Jeśli będziesz wiedziała, co czuje i czego potrzebuje twój partner, łatwiej będzie ci to mu zapewnić. To pokaże również, że zależy ci na jego dobru. Z pewnością dobre jest wiedzieć, czego oczekuje twoja osoba. Żeby to osiągnąć, musisz nauczyć się jej słuchać.