Brak bliskości emocjonalnej w związku

Romantyczny związek na początku jest pełen czułości, która buduje bliskość pomiędzy partnerami. Okazujecie sobie fizyczną intymność, miłość, troskę i uczucia, które są tak silne, że wręcz wydają się nieśmiertelne. Niemniej jednak, w miarę jak stajemy się bardziej oswojeni ze sobą i związkiem, te wyjątkowe emocje mogą wydawać się słabnąć. To zjawisko jest całkowicie naturalne, wynika z procesu przyzwyczajania się do siebie i przekształcania związku w bardziej dojrzałą formę. Brak uwagi i intymności w związku w pewnym stopniu jest częścią tego ewolucyjnego procesu.

Co oznacza brak czułości w związku?

Brak czułości w związku niekoniecznie musi oznaczać, że w twojej relacji dzieje się coś złego. Relacje międzyludzkie są niezwykle dynamiczne i mają tendencję do wahań, jeśli chodzi o intensywność fizycznej intymności i bliskości. Za ten stan rzeczy czasami nie powinnaś obwiniać drugiej połówki, a tym bardziej siebie. Życie toczy się swoim torem, a tak naturalne sprawy jak praca, kariera, opieka nad dziećmi i inne sprawy rodzinne, mogą sprawić, że czułość odchodzi na dalszy plan. Brak fizycznego zbliżenia w związku lub brak intymności nie oznacza, że ​​coś musi być z twoją relacją nie tak. Chociaż w niektórych okolicznościach może to być prawda, są też chwile, w których twój partner może nie okazywać uczuć i nie ma to nic wspólnego z tobą. Brak czułości w związku staje się problemem, gdy czułość zanika niemal całkowicie.

Życie w związku nie zawsze jest usłane różami, a pojawiające się emocje i uczucia nie zawsze mogą dobrze wpływać na dynamikę i rozwój relację. Obok braku czułości w związku, częstym problemem dotykającym pary, jest również nadmierna zazdrość. Aby dowiedzieć się, jak sobie radzić sobie z uczuciem zazdrości, przeczytaj również artykuł: Jak przestać być zazdrosnym?

Dlaczego w związku brakuje bliskości? 15 potencjalnych powodów

Brak czułości, uczuć i fizycznej bliskości w związku może mieć różne podłoże. Aby ułatwić ci diagnozę, co jest powodem zaniku czułości w twoim związku przygotowaliśmy listę najpopularniejszych przyczyn. Oto 15 powodów, które mogą tłumaczyć brak uczuć i zaangażowania w relację.

Słaba więź emocjonalna

Brak czułości i fizycznej bliskości w związku, często wynika z osłabienia więzi emocjonalnej między partnerami. Na początku relacji, to emocjonalne połączenie może być niezwykle silne, ale z czasem może osłabnąć z powodu codziennych konfliktów i kłótni. Jeśli miłość jest prawdziwa, można jednak znaleźć sposoby na ożywienie tego emocjonalnego połączenia. Jeśli emocjonalne dystansowanie się trwa długo i nie jest rozwiązywane, może prowadzić do braku fizycznej bliskości. W takim przypadku warto pracować nad konstruktywnym wyrażaniem swoich uczuć.

Zbyt duże rozluźnienie w relacji

W związku, który traci uczucia i zaangażowanie, można zauważyć zbyt duże rozluźnienie. Na początku związku obie strony zazwyczaj wkładają spore nakłady pracy, aby stworzyć stabilne fundamenty dla relacji. To oznacza regularne randki, wymianę prezentów, wzajemne wsparcie i docenianie się nawzajem. Jednak po pewnym czasie, gdy partnerzy przyzwyczają się do siebie, mogą poczuć, że nie muszą się już tak bardzo angażować w rozwój relacji. Zamiast osiadać na laurach, partnerzy powinni utrzymywać to samo zaangażowanie, które mieli na początku znajomości.

Różnice w osobowościach

Innym powodem braku czułości w związku może być fakt, że dwie osoby o zupełnie różnych osobowościach są razem. W typowym związku romantycznym konieczny jest wysiłek ze strony obu stron, aby związek był silny. Jeśli tylko jedna osoba daje 100% z siebie, a druga nie widzi potrzeby tego robić, w tej relacji może brakować silnego emocjonalnego połączenia. Różnice w osobowościach wynikają z różnych doświadczeń życiowych, wychowania i dorosłych doświadczeń, dlatego ważne jest, aby szukać partnera, z którym ma się więcej podobieństw niż różnic.

Zobacz także:

Brak szacunku w związku

Niezależnie od stażu relacji, w każdym związku najważniejszy jest szacunek, który oznacza akceptację partnera, jego osobowości i gotowość do okazywania miłości. Brak szacunku w relacji może objawiać się niechęcią do słuchania partnera, odrzucaniem jego opinii czy nieakceptowaniem jego punktu widzenia. Takie zachowania wskazują na głębsze problemy, które trzeba rozwiązać. Jeśli nie zostaną one rozwiązane, trudno będzie odbudować uczucia i bliskość w związku.

Chowania urazy przez partnera

Jednym z głównych problemów w wielu związkach jest brak komunikacji i niewłaściwe wyrażanie uczuć. Po kłótniach i konfliktach partnerzy powinni znaleźć sposób na ich rozwiązywanie w przyszłości. Na przykład można ustalić, że w razie kolejnych problemów należy natychmiast wyrażać swoje uczucia, aby druga strona wiedziała, na czym polega problem. W niektórych związkach brak zdolności do rozwiązywania problemów prowadzić do chowania urazy i budowanie uczucia niechęci do siebie nawzajem. Kiedy serce jest zranione lub nieustannie rozmyśla się o tym, jak partner zranił, trudno myśleć o bliskości i uczuciach.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Czasy w których problemy ze zdrowiem psychicznym były stygmatyzowane, już dawno minęły. Niektóre zaburzenie lub choroby psychiczne, takie jak np. zespół stresu pourazowego (PTSD) mogą wpływać na brak zdolności do okazywania uczuć. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą również wpłynąć na trudności w nawiązywaniu relacji w dorosłym życiu. Dzieciństwo, w którym nie doświadcza się miłości lub jest ofiarą przemocy, może sprawić, że osoba odczuwa trudności w inicjowaniu bliskości w relacjach. Inne związane z tym problemy to depresja, lęk i zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD). Te warunki mogą wpłynąć na zdolność do okazywania uczuć partnerowi.

Osobiste niepewności i lęki

Bliskość w związku przejawia się poprzez fizyczny i intymny kontakt. Podczas gdy ty możesz być emocjonalnie niezależna i pewna siebie, twój partner może zmagać się z niepewnością. Ludzie wciąż borykają się z niepewnościami dotyczącymi swojego wyglądu, takie jak wzrost, struktura twarzy, uroda, itp. Jeśli twój partner często wyraża niechęć do któregoś z elementów swojego ciała, może to powstrzymywać go przed pełnym okazywaniem uczuć. Weź to pod uwagę, inicjując kontakt fizyczny.

Natłok codziennych obowiązków

Codzienne życie i obowiązki nie powinny mieć wpływu na to, jak traktujesz swojego partnera. Niestety, od zwyczajnej codzienności nie da się uciec, a czasem wpływa na to, jak traktujesz coś tak wyjątkowego jak relacja. Codzienne wyjścia do pracy, zajmowanie się biznesem, podróże czy opieka nad dziećmi i obowiązki domowe mogą być bardzo absorbujące. Czasem nawet w małżeństwie możecie tak bardzo skupiać się na organizowaniu swojego życia, że zapominać o głównym celu, jakim jest rozwój związku. Kiedy jesteś zestresowana i wyczerpana ostatnią rzeczą, o której myślisz, jest bliskość w związku. Dotyczy to nie tylko ciebie, również twojego partnera. Jeżeli oboje czujecie się przytłoczeni codziennością, warto się zatrzymać i spędzić razem produktywny czas. Na pewno wyjdzie to waszej relacji nie dobre i może przyczynić się do odbudowy czułości w relacji.

Nieuczciwość

Zdrowy związek opiera się na uczciwości i otwartości. Partnerzy w relacji powinni mieć przestrzeń na mówienie prawdy oraz dzielić się swoimi uczuciami. Kiedy zaczynasz kłamać swojemu partnerowi, tracisz klucz do udanego związku, a związek jest narażony na niebezpieczeństwo rozpadnięcia się. Bycie nieuczciwym wobec partnera oznacza, że nie szanujesz go wystarczająco i sugeruje, że coś przed nim ukrywasz. Taka postawa utrudnia skoncentrowanie się na bliskości fizycznej w związku.

Brak zaufania

Blisko związany z nieuczciwością w związku jest brak zaufania. Zaufanie w związku oznacza wiarę w swojego partnera, przekonanie, że robi on właściwe rzeczy i można na nim polegać. Niestety, gdy zaufanie zostaje nadwyrężone, wszystko się rozpada. Zwłaszcza uczucie czułości i bliskość między partnerami. Dla przykładu – może być ci trudno przytulić partnera, jeśli wcześniej skłamał. 

Brak szczęścia

Twój partner będzie miał czas na bliskość fizyczną i emocjonalną tylko wtedy, gdy jego umysł będzie spokojny i zrelaksowany. Dlatego ważne jest, abyście oboje byli szczęśliwi, a problemy, których w życiu przecież nie da się uniknąć, rozwiązywali na bieżąco.

Spędzacie razem mniej czasu

Macie czas na czułość w związku, jeżeli spędzacie razem dużo czasu. Jeśli na codzień jesteście zajęci lub nie znajdują czasu dla siebie, prowadzi to do przerwy w emocjonalnym połączeniu. Możecie być małżeństwem, ale widywać się rzadko, bo jesteście zajęci innymi sprawami. Jeśli się nie widzicie, nie będziecie potrzebować bliskości. Gdy pary nie zwracają uwagi na ten aspekt swojego związku, prowadzi to do trwałego braku fizycznej bliskości.

Brak wrażliwości

Wrażliwość to umiejętność bycia otwartym i swobodnym wobec drugiego człowieka. Oznacza to, że nie boisz się dzielić swoimi najgłębszymi i najbardziej przerażającymi sekretami, ponieważ czujesz się bezpiecznie w towarzystwie drugiej osoby. Intymność w związku to całkowite otwarcie się przed partnerem. Chociaż niektórzy uważają wrażliwość za słabość, jest to ważny składnik zdrowego związku. Jeśli twój partner boryka się z trudnościami w byciu, będzie w związku mniej intymny. 

Problemy zdrowotne

W niektórych przypadkach stan zdrowia twojego partnera może uniemożliwiać mu pełną intymność. Choroby takie jak nowotwory, cukrzyca, choroby nerek i udar mogą osłabić partnera i uniemożliwić mu okazywanie uczuć swojej drugiej połówce w takim zakresie, jakby tego pragnął.

Brak miłości

Jeśli twój partner cię nie kocha, nie będzie w związku żadnej intymności ani fizycznego kontaktu.

Jak przywrócić czułość w związku?

Przywrócenie czułości w związku wymaga zaangażowania, komunikacji i wysiłku ze strony obu partnerów. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w ożywieniu uczuć i bliskości w związku:

  1. Otwarta rozmowa: rozmawiajcie ze sobą o swoich uczuciach, potrzebach i oczekiwaniach. Skoncentrujcie się na słuchaniu siebie nawzajem bez osądzania i krytyki.
  2. Planujcie czas dla siebie: znajdźcie czas na wspólne aktywności i randki, aby wzmocnić waszą więź. To może być wspólne gotowanie, spacer, wyjście na film lub cokolwiek, co sprawia wam przyjemność.
  3. Praktykujcie intymność: fizyczny kontakt jest ważny w związku. Pocałunki, przytulanie, czułe słowa i seksualność pomagają w ożywieniu uczuć i bliskości.
  4. Wyrażajcie wdzięczność i szacunek: dziękujcie sobie za drobne gesty i okazywanie uczuć. Szanujcie swojego partnera i doceniajcie to, co dla was robi.
  5. Pracujcie nad swoimi indywidualnymi problemami: jeśli którykolwiek z was ma problemy osobiste, takie jak niepewność, brak zaufania czy problemy zdrowotne, starajcie się nad nimi pracować i szukać wsparcia, aby przepracować te kwestie.
  6. Terapia dla par: w przypadku poważnych problemów i trudności w ożywieniu uczuć w związku warto rozważyć terapię partnerską. Profesjonalny terapeuta może pomóc w rozwikłaniu trudności i poprawie komunikacji.
  7. Wspólnie pracujcie nad rozwiązywaniem konfliktów: nauczcie się skutecznego rozwiązywania sporów i konfliktów, aby nie pozostawiały one trwałych urazów w waszym związku.
  8. Dbajcie o siebie: pamiętajcie, że dbanie o swoje własne samopoczucie pomaga w tworzeniu silnego związku. Bądźcie szczęśliwi jako jednostki, a to wpłynie pozytywnie na waszą relację.

Przywracanie czułości w związku może wymagać czasu, ale jest to możliwe, jeśli oboje jesteście gotowi pracować nad swoją relacją i na siebie. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć powodzenia.