Odkrycie języków miłości pozwoli tobie i twojemu partnerowi/partnerce lepiej zrozumieć się nawzajem. Pomoże też uzasadnić wasze przeciwstawne zachowania. Koncepcję języków miłości stworzył Gary Chapman – wyjaśnia Roxie Nafousi, coach i autorka bestsellerów.

Zdefiniował 5 języków miłości, które reprezentują 5 różnych sposobów wyrażania i przyjmowania miłości. Wszyscy mamy jeden lub dwa języki miłości. Dowiedzenie się, jaki jest twój i twojego partnera pomoże wam lepiej zrozumieć wzajemne potrzeby i komunikować waszą miłość w najlepszy możliwy sposób – wyjaśnia ekspertka.

Pragnienia dwóch osób w związku są różne. I to jest normalne. Pomimo tej pozornej oczywistości, nie każdy rozumie, że jej/jego partner/ka może mieć po prostu inny sposób kochania, wyrażania emocji czy siebie. To, jaką miłość chcesz otrzymać, niekoniecznie jest najlepszym rodzajem miłości. I tak samo działa to w drugą stronę.

Zaznajomienie się z językami miłości nie tylko przyniesie korzyści twojej relacji, ale również znacznie ułatwi ci pogodzenie się z ukochaną osobą po kłótni. Ponieważ dokładnie wiesz, co dla tego kogoś znaczy najwięcej. Jeśli językiem miłości twojego partnera jest wartościowy czas, a twoim są słowa afirmacji, możesz każdego dnia rezerwować sobie trochę czasu, aby poświęcić mu swoją uwagę – mówi Nafousi.

Jakie jest zatem 5 języków miłości i jak możesz je poznać?

5 języków miłości – słowa afirmacji

Osoba, której językiem miłości są słowa afirmacji, ceni sobie pisemne lub ustne wyrazy miłości i uznania. Lubi listy miłosne, słuchanie tego, że ją kochasz, otrzymywanie komplementów i częste wysyłanie wiadomości.

5 języków miłości – kontakt fizyczny

Ludzie, których językiem miłości jest kontakt fizyczny czują się bardziej kochani, gdy okazujemy im „fizyczne uczucia”. Dotyk może być dla nich potężnym łącznikiem emocjonalnym. Takie osoby lubią przytulanie, trzymanie się za ręce, całowanie i siedzenie blisko siebie.

5 języków miłości – akty służby

Osoba, dla której podstawowym językiem miłości są akty służenia, ceni sobie uczynność. Żaden dobry uczynek nie pozostanie przez nią niezauważony. Bez względu na to, jak jest duży lub mały. Takim osobom możesz zaoferować na przykład pomoc w obowiązkach domowych, przygotowaniu obiadu czy nawet zatankowanie samochodu.

Zobacz także:

5 języków miłości – wartościowy czas

Osoby, których językiem miłości jest wartościowy czas, przywiązują wagę do spędzania czasu z kimś, kto jest z nimi w pełni obecny. Lubią kontakt wzrokowy, wartościowe rozmowy oraz uwagę poświęconą tylko i wyłącznie im.

5 języków miłości – prezenty

Dla osób, których językiem miłości jest otrzymywanie prezentów, to właśnie podarunki są wyznacznikiem miłości. Nie chodzi tu o wartość prezentu, ale o symboliczny gest i wysiłek, który został włożony w jego przygotowanie. Takie osoby czują się szczególnie kochane, gdy prezent pokazuje, jak dobrze zna je partner lub partnerka. Lubią świętować specjalne okazje, okazywać wdzięczność i dostawać przemyślane prezenty.

Wszyscy jesteśmy bardzo różni i mamy różne pragnienia, jeśli chodzi o nasze związki i relacje. Warto kierować się mottem: „Traktuj innych, tak, jakbyś chciał/a być traktowany/na”.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na Glamour UK