Twoje włosy są suche, pozbawione blasku i objętości, elektryzują się i wypadają? Istnieje kilka czynników, które mogą mieć na to wpływ. Po pierwsze, nieodpowiednia dieta. Dostarczanie organizmowi witamin jest kluczowe dla zdrowych włosów. Ale jest również szansa, że to Twoje nawyki pielęgnacyjne niszczą włosy, przez co nie wyglądają one dobrze. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chodzi o dbanie o włosy. Na szczęście, nie są one skomplikowane. Wystarczy pamiętać o podstawowych kwestiach i zmienić codzienne przyzwyczajenia, które szkodzą włosom. Poniżej znajdziecie 7 zaskakujących rzeczy, które niszczą włosy

Spanie w mokrych włosach

Możesz być zdziwiona, ale spanie w mokrych włosach niszczy je. Oczywiście to wygodny sposób, aby zaoszczędzić rano trochę czasu, ale na dłuższą metę nie pomaga Twojej fryzurze. Spanie w mokrych włosach zaburza pracę gruczołów łojowych, co skutkuje przetłuszczającymi się włosami. Nadmiar sebum prowadzi również do łupieżu. Dodatkowo, mokre włosy są podatne na uszkodzenia – łamią się i wypadają. Warto o tym pamiętać, zanim następnym razem po raz kolejny położysz się spać z mokrymi włosami. 

Nieumiejętne czesanie włosów

Czesanie włosów to również kwestia, której należy poświęcić trochę więcej uwagi. Przede wszystkim ważna jest szczotka do czesania, która nie złamie włosów. Kolejną rzeczą jest stopniowe i delikatne rozczesywanie włosów od końcówek po nasadę, kierując się ku górze. Robienie tego od nasady może uszkodzić cebulki włosów, zetrzeć kosmetyki i przez to widocznie je osłabić. Nie wspominając już o poplątanych kosmykach, które łamią włosy. 

Nieumiejętne związywanie włosów

Czesanie to jedno, ale możesz robić sobie krzywdę, kiedy związujesz włosy, np. w kucyka lub w kok. Zauważ, kiedy ściągasz gumkę, zostają na niej włosy. To dlatego, że akcesoria do włosów osłabiają je, szczególnie, gdy znajdują się przy skórze głowy. Zbyt ciasne kucyki łamią włosy, wiąże się to z ich wypadaniem, a nawet uszkodzeniem struktury włosa.

Płukanka octowa do włosów niweluje łupież, wygładza włosy i pielęgnuje skórę głowy. Wyjaśniamy, jak ją zrobić >>>

Promieniowanie słoneczne 

Szkodliwe działanie promieni słonecznych jest powszechnie znane. Wiemy, że przyśpieszają procesy starzenia i powstawanie zmarszczek, wysuszają skórę i powodują przebarwienia. Czasami mogą powodować również choroby skóry, w tym zmiany nowotworowe. Ale promienie UV szkodzą również włosom – wypłukują melaninę i sprawiają, że kolor jest wypłowiały, niszczą łuski włosów, a także keratynę, czyli podstawowy budulec każdego włosa. Niewiele osób wie, że istnieją specjalne kosmetyki, np. szampony oraz maski z filtrem, które chronią włosy przed promieniami UVA/UVB. Podczas ekspozycji włosów na słońce warto zaopatrzyć się również w kapelusz, czapkę lub chustkę, która przykryje głowę i ochroni włosy przed zniszczeniem. 

Niehigieniczne przechowywanie akcesoriów do włosów

Szczotki, grzebienie, lokówki, prostownice i inne akcesoria do włosów są źródłem zarazków i bakterii. Jeżeli nie wiesz, skąd masz łupież, przyczyną może być to, że nie czyścisz regularnie swojej szczotki. Martwy naskórek, resztki kosmetyków oraz kurz, gromadzący się na akcesoriach, których używasz codziennie, uszkadza skórę głowy i powoduje choroby zakaźne, dlatego tak istotne jest, aby czyścić wszystkie przyrządy do włosów minimum raz w tygodniu oraz przechowywać je w czystym miejscu!

Noszenie turbanu z ręcznika 

Turban na głowie nie kojarzy się z czymś szkodliwym. Wręcz przeciwnie. Nosisz turban, żeby ręcznik wchłonął nadmiar wody po umyciu włosów i żeby szybciej wyschły. Niestety nie powinnaś trzymać ręcznika na głowie dłużej niż kilka minut, ponieważ odcinasz je od dopływu powietrza. A wilgoć nie jest sprzymierzeńcem włosów, które „duszą się” i stają się osłabione. 

Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Niestety nie wszystkie kosmetyki, które reklamują się jako „naturalne” i „ekologiczne” mają dobry wpływ na Twoje włosy i skórę głowy. Poszukiwanie odpowiednich szamponów i odżywek to droga usłana metodą prób i błędów. Warto jednak podejść do tego świadomie. Na początek zrób test i określ stopień porowatości włosów (w Internecie znajdziesz wiele testów, które zajmą Ci kilka minut). Nie używaj szamponów i innych produktów, które zawierają SLS, parabeny oraz silikony, które uszkadzają skórę głowy, wysuszają ją i mogą powodować np. łupież.