7 rzeczy, które niszczą włosy, choć wydają się bez znaczenia

Twoje włosy są suche, pozbawione blasku i objętości, elektryzują się i wypadają? Jeśli zdrowo się odżywiasz, warto przyjrzeć się drobnym codziennym nawykom pielęgnacyjnym, bo często to właśnie one są przyczyną zniszczonych włosów. Jest kilka zasad, których należy przestrzegać, jeśli chodzi o dbanie o włosy. Na szczęście, nie są one skomplikowane. Wystarczy pamiętać o podstawowych kwestiach i zmienić codzienne przyzwyczajenia, które szkodzą włosom. Poniżej znajdziecie 7 zaskakujących rzeczy, które niszczą włosy, choć wydają się bez znaczenia. Uwaga! To może być dla ciebie zaskoczenie!

Te drobne nawyki niszczą włosy

1. rzecz, która niszczy włosy: Spanie w mokrych włosach

Nie suszysz włosów, kładąc się do łóżka? To błąd! Choć wiele osób o tym nie wie, spanie w mokrych włosach niszczy je. Oczywiście to wygodny sposób, aby zaoszczędzić trochę czasu, ale na dłuższą metę nie pomaga twojej fryzurze. Na czym polega problem? Spanie w mokrych włosach zaburza pracę gruczołów łojowych, co skutkuje przetłuszczającymi się włosami. A nadmiar sebum prowadzić może do łupieżu. Dodatkowo, mokre włosy są podatne na uszkodzenia – łamią się i wypadają. Warto o tym pamiętać, zanim następnym razem po raz kolejny położysz się spać z mokrymi włosami. 

2. rzecz, która niszczy włosy: Nieumiejętne czesanie włosów

Czesanie włosów to również kwestia, której należy poświęcić trochę więcej uwagi. By włosy się nie niszczyły, kluczowy jest wybór odpowiedniej szczotki do czesania – takiej, która nie będzie wyrywać włosów ani ich nie połamie. Kolejną rzeczą, którą warto wziąć pod uwagę, jest sposób w jaki czeszemy włosy. Ważne, by rozczesywać je stopniowo i delikatnie – od końcówek po nasadę, kierując się ku górze. Robienie tego od nasady może uszkodzić cebulki włosów, zetrzeć kosmetyki i przez to widocznie je osłabić. Nie wspominając już o poplątanych kosmykach, które łamią włosy. 

3. rzecz, która niszczy włosy: Nieumiejętne związywanie włosów

Czesanie to jedno, kolejna rzecz to wybór fryzury. Czy wiesz, że związując włosy w kucyka albo kok, możesz im zaszkodzić? Zauważ, że kiedy ściągasz gumkę, zostają na niej włosy. To dlatego, że akcesoria do włosów osłabiają je, szczególnie, gdy znajdują się przy skórze głowy. Zbyt ciasne kucyki łamią włosy, wiąże się to z ich wypadaniem, a nawet uszkodzeniem struktury włosa. Niestety...

4. rzecz, która niszczy włosy: Promieniowanie słoneczne 

Szkodliwe działanie promieni słonecznych jest powszechnie znane. Wiemy, że przyśpieszają one procesy starzenia i powstawanie zmarszczek, wysuszają skórę i powodują przebarwienia. Czasami mogą powodować również choroby skóry, w tym zmiany nowotworowe. Ale promienie UV szkodzą również włosom – wypłukują melaninę i sprawiają, że kolor jest wypłowiały, niszczą łuski włosów, a także keratynę, czyli podstawowy budulec każdego włosa. Niewiele osób wie, że istnieją specjalne kosmetyki, np. szampony oraz maski z filtrem, które chronią włosy przed promieniami UVA/UVB. Podczas ekspozycji włosów na słońce warto zaopatrzyć się również w kapelusz, czapkę lub chustkę, która przykryje głowę i ochroni włosy przed zniszczeniem. To pomaga!

5. rzecz, która niszczy włosy: Niehigieniczne przechowywanie akcesoriów do włosów

Szczotki, grzebienie, lokówki, prostownice i inne akcesoria do włosów są źródłem zarazków i bakterii. Jeżeli nie wiesz, dlaczego na twojej głowie pojawił się łupież, przyczyną może być to, że nie czyścisz regularnie swojej szczotki. Martwy naskórek, resztki kosmetyków oraz kurz, gromadzący się na akcesoriach, których używasz codziennie, uszkadza skórę głowy i powoduje choroby zakaźne, dlatego tak istotne jest, aby czyścić wszystkie przyrządy do włosów minimum raz w tygodniu. A także przechowywać je w czystym miejscu!

6 rzecz, która niszczy włosy: Noszenie turbanu z ręcznika 

Turban na głowie nie kojarzy się z czymś szkodliwym. Wręcz przeciwnie. Nosisz turban, żeby ręcznik wchłonął nadmiar wody po umyciu włosów i żeby szybciej wyschły. Niestety nie powinnaś trzymać ręcznika na głowie dłużej niż kilka minut, ponieważ odcinasz je od dopływu powietrza. A wilgoć nie jest sprzymierzeńcem włosów, które „duszą się” i stają się osłabione. 

Zobacz także:

7 rzecz, która niszczy włosy: Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Niestety nie wszystkie kosmetyki, które reklamują się jako „naturalne” i „ekologiczne” mają dobry wpływ na twoje włosy i skórę głowy. Poszukiwanie odpowiednich szamponów i odżywek to nie taka prosta sprawa. Warto jednak podejść do tego świadomie. Na początek zrób test i określ stopień porowatości włosów (w internecie znajdziesz wiele testów, które zajmą ci kilka minut). Nie używaj szamponów i innych produktów, które zawierają SLS, parabeny oraz silikony, bo to właśnie te składniki mają negatywny wpływ na skórę głowy – wysuszają ją i powodują łupież. Tylko tyle i aż tyle!