„Aftersun” – jeden z najlepszych filmów 2022 roku?

Poetycki, kontemplacyjny, elegancki. Chwytający za serce. Balansujący na krawędzi. Pełen dwuznaczności. Zachwycająco melancholijny... Tymi słowami krytyka opisuje reżyserski i scenopisarski debiut Charlotte Wells – „Aftersun”. Recenzenci i recenzentki chwalą Szkotkę za umiejętność opowiadania o momentach „pomiędzy”, zachwycają się aktorstwem Paula Mescala i Frankie Corio i nie mogą się nachwalić klimatu produkcji, która niemal jednogłośnie jest uznawana za najlepszy brytyjski film ubiegłego roku. Co wiemy o obrazie wyprodukowanym przez nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa, twórcę „Moonlight”?

„Aftersun” – fabuła

„Aftersun” koncentruje się na postaciach ojca i córki. Jest koniec lat dziewięćdziesiątych. Jedenastoletnia Sophie i jej ojciec Calum spędzają wakacje w jednym z tureckich kurortów. Pływają, grają w bilard, spędzają ze sobą każdą chwilę. Nie mają siebie na co dzień, więc korzystają ze wspólnego czasu. W obecności córki Calum jest najlepszą wersją samego siebie. Sophie czuje, że gdy tata jest w pobliżu, wszystko jest możliwe. Kolejne wakacyjne aktywności coraz mocniej zdradzają jednak ukryte pokłady melancholii i  udręki mężczyzny. Z półsłówek, ulotnych gestów wyłania się obraz niewypowiedzianej tragedii i komunikacyjnej niemocy.

Dwadzieścia lat później wspomnienia nabierają nowego znaczenia, gdy Sophie próbuje pogodzić swoje wyobrażenie na temat ojca z obrazem mężczyzny, którego nigdy nie poznała tak naprawdę. Odtwarza wideo, które tata z córką nakręcili w te wakacje, i przekonuje się, jak bardzo obce może być wewnętrze życie ludzi, których z całego serca kochamy.

 „Aftersun” – obsada

W głównego bohatera, Caluma Patersona, wcielił się Paul Mescal. 26-letni Irlandczyk międzynarodową rozpoznawalność zyskał dzięki produkcji „Normalni ludzie” na podstawie powieści Sally Rooney. Sophie Paterson zagrała 13-letnia Frankie Corio, dla której był to aktorski debiut. Postać dorosłej Sophie stworzyła na ekranie Celia Rowlson-Hall, którą możecie kojarzyć z jej reżyserskiego debiutu „MA” (2015).

W pozostałych rolach wystąpili i wystąpiły:

  • Sally Messham jako Belinda,
  • Brooklyn Toulson jako Michael,
  • Spike Fearn jako Olly,
  • Harry Perdios jako Toby,
  • Ruby Thompson jako Laura,
  • Ethan James Smith jako Scott,
  • Kayleigh Coleman jako Jane.

„Aftersun” – premiera

„Aftersun” miał światową premierę 21 maja 2022, podczas Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie zdobył nagrodę jury. Był olśnieniem wielu najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych, typowany jest jako czarny koń w wyścigu po prestiżowe nagrody. Do polskich kin trafi z dużym opóźnieniem 3 lutego 2023 roku.

„Aftersun” – zwiastun

Trailer filmu „Aftersun” to mała próbka formalnego piękna, subtelności i niejednoznaczności, które rządzą debiutem Charlotte Wells. Jeśli podoba wam się ten klimat, śmiało pędźcie do kina. Raczej na pewno będziecie zachwyceni całością. 

Zobacz także: