Co to jest alantoina?

Alantoina jest składnikiem naturalnym – to pochodna kwasu moczowego, zwanego inaczej mocznikiem. To powszechnie stosowany dodatek do preparatów pielęgnacyjnych dla skóry, a także do maści łagodzących. Jest jednym z najbardziej bezpiecznych składników kosmetycznych, który może być stosowany przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii czy AZS, a także przez dzieci. Alantoina nie jest składnikiem alergizującym, w dodatku ma szereg korzystnych dla kondycji skóry właściwości. 

Alantoina – działanie

Alantoina stosowana była już dawno, jako składnik nie tylko pielęgnacyjny, ale także łagodzący podrażnienia i kojący skórę. Sprawdza się doskonale jako ukojenie dla podrażnionej przez detergenty skóry. Wykazuje bowiem właściwości znacznie usprawniające i przyspieszające odnowę naskórka i płaszcza hydrolipidowego. 

Jakie jeszcze właściwości alantoiny warto znać? To przede wszystkim:

  • głębokie nawilżenie;
  • natłuszczenie;
  • wygładzenie;
  • zmiękczenie;
  • łagodzenie świądu i pieczenia;
  • zmniejszanie zaczerwienienia skóry. 

Nadaje się więc rewelacyjnie zarówno do codziennej pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień, jak i jako panaceum na miejscowe jej uszkodzenia.  Alantoina stosowana na rany to metoda stosowana jeszcze przez nasze babcie – bardzo skuteczna i bezpieczna.  Alantoina wykazuje również działanie przeciwzapalne, więc jest równie często i chętnie wykorzystywana w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej. 

Alantoina w kosmetyce

Alantoina od dawna jest wykorzystywana w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Jej właściwości odkryto jeszcze podczas I wojny światowej, gdy opiekowano się rannymi żołnierzami. Doskonale znają ją nasze babcie oraz mamy. To substancją, która występuje naturalnie w wielu roślinach (np. strączkach oraz łupinach kasztanów). Jeśli natomiast chodzi o kosmetykę, mowa o produkcie wytwarzanym w laboratorium. Ma ona formę bezwonnego i bezbarwnego (czasem białego) proszku, który słabo rozpuszcza się w wodzie. 

Alantoina w kosmetykach

Alantoina w kosmetykach jest bezpieczna i łagodna dla skóry. Nie zatyka porów. Co więcej, wykazuje silne właściwości nawilżające, łagodzące i regenerujące. Właśnie dlatego alantoina jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji, a nawet kosmetyków dla dzieci oraz niemowląt. Sprawdź poniżej, w jakich kosmetykach występuje alantoina. 

Alantoina w kosmetyce: krem, maść

Alantoina w kosmetykach działa dosłownie jak kojący opatrunek. Szybko i skutecznie nawilża, zmiękcza i odżywia podrażnioną skórę. Jest przy tym bardzo bezpieczna – nie uczula i nie obciąża skóry, dlatego może być stosowana także przez dzieci. Nie jest również komodogenna (nie powoduje zatykania porów skóry), dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania jej na twarz. 

Zobacz także:

Alantoina na oparzenia to jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie zmniejszenie dyskomfortu oraz pobudzenie skóry do regeneracji. 

Można pozyskać ją z różnych roślin, takich jak fasola, kasztanowiec czy żywokost. Jednak w przemyśle kosmetycznym stosuje się najczęściej jej syntetyczną formę. Nie ma to jednak wpływu na bezpieczeństwo i skuteczność stosowania. 

Krem z alantoiną

Krem z dodatkiem alantoiny to najlepszy sposób na codzienną pielęgnację skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej. Taki kosmetyk stosowany dwa razy dziennie na oczyszczoną łagodnym środkiem myjącym skórę twarzy dzień po dniu odbudowywać będzie barierę ochronną naskórka. 

Krem z alantoiną nadaje się doskonale do pielęgnacji skóry po oparzeniach (także słonecznych), po zakończeniu kuracji antytrądzikowej, a także z różnymi stanami zapalnymi. Krem, balsam lub maść z dodatkiem tego składnika doskonale nawilży, rozjaśni i zmiękczy twardą, zrogowaciałą skórę na łokciach, kolanach lub piętach. 

Alantoina na trądzik 

Alantoina nawilża, zmiękcza i odżywia skórę, a przy tym jest niekomodogenna. Skóra oddycha więc swobodnie i nie jest obciążona. W dodatku składnik ten wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu alantoina często jest stosowana jako składnik kremów i maści na trądzik. 

Głębokie nawilżanie skóry w czasie kuracji trądzikowej to podstawowy, choć często pomijany element pielęgnacji. Stosowanie żeli, toników, masek czy zażywanie leków na trądzik może prowadzić do znacznego przesuszenia skóry. Zaburzenie prawidłowego działania płaszcza lipidowego skóry będzie skutkować zwiększonym wydzielaniem sebum - skóra będzie próbowała nawilżyć się sama. Efekt będzie więc odwrotny od zamierzonego. Dlatego cerę trądzikową trzeba regularnie nawilżać – właśnie składnikami lekkimi i nieobciążającymi. Alantoina dodatkowo będzie regenerować osłabiony naskórek, zapobiegając przy tym powiększaniu się stanów zapalnych. 

Maść z alantoiną

W przypadku, gdy potrzebne jest jeszcze bardziej radykalne działanie naprawcze i łagodzące, z pomocą przyjdzie maść z alantoiną. Naskórek podrażniony działaniem detergentów do tego stopnia, że schodzi z niego skóra lub pojawiają się mikroranki i pęknięcia, odmrożenie lub oparzenie, skaleczenie, otarcie skóry - na te wszystkie problemy doskonale zadziała właśnie maść z alantoiną. 

W odróżnieniu od kremu maść ma cięższą, gęstszą konsystencję, która tworzy jeszcze silniejszy płaszcz ochronny na skórze. Maść ma również wyższą zawartość alantoiny i stanowi ona główny składnik, a nie dodatek (jak w kremie czy balsamie). 

Alantoina na rany i blizny

Alantoina, jako nieuczulający i nieobciążający skóry składnik, może być stosowana bezpośrednio na zranione miejsca. Zmiękczy skórę, zmniejszając tym samym ból w czasie gojenia się rany. Łagodzi stany zapalne, dzięki czemu zapobiega wdaniu się zakażenia w ranę. 

Odżywia i regeneruje skórę, pobudzając nowe komórki do produkcji. Dzięki temu jest również bardzo cennym składnikiem w maściach i innych preparatach do redukcji blizn. Może być stosowana zarówno na świeże blizny jak i te już zasklepione. Wykonywanie regularnych masaży blizny przy użyciu alantoiny pomaga ją spłaszczyć, zmiękczyć i zmniejszyć jej widoczność.  Przeciwwskazaniem do stosowania alantoiny na rany jest ich bardzo duży rozmiar lub ropne zakażenie. 

Alantoina - cena i dostępność

Alantoinę można kupić w dwóch postaciach – gotowych preparatów pielęgnacyjnych, czyli kremów, emulsji, toników,  balsamów i maści, a także w czystej postaci białego proszku do samodzielnego zmieszania z kosmetykami lub do rozpuszczenia w wodzie.

Alantoinę w proszku można kupić w aptekach, sklepach z naturalnymi kosmetykami lub w niektórych drogeriach online. Cena preparatu uzależniona jest od jego formy i producenta.  Czysta alantoina do samodzielnego zmieszania to zazwyczaj koszt około 50-70 zł/100 g.