Procesu starzenia się skóry nie da się zatrzymać. Można go jednak spowolnić, a tym samym zachować młody wygląd na dłużej. Klucz do sukcesu tkwi m.in. we właściwej diecie, jak również w odpowiednim doborze kosmetyków do pielęgnacji. Jeśli zauważyłaś, że twoja skóra straciła jędrność i zdrowy odcień, a do tego stała się bardziej podatna na podrażnienia, nie czekaj, działaj. Z biegiem czasu włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu, co przekłada się właśnie na wiotczenie skóry. Dlatego warto uzupełnić ich poziom. Naturalny kolagen do twarzy to rozwiązanie, które pomoże przywrócić skórze elastyczność, jędrność i zdrowe napięcie. Czym jest kolagen, jak działa na skórę i jak go stosować? Podpowiadamy!

Kolagen - co to jest?

Kolagen to naturalne białko budulcowe skóry. Składa się z aminokwasów, a za jego produkcję odpowiadają komórki skóry zwane fibroblastami. Co więcej - kolagen to aż 3/4 naszej skóry! Dlatego im go mniej, tym skóra gorzej wygląda. Po wpływem wielu czynników, w tym upływu czasu, wskutek palenia papierosów, nadmiernego opalania się, a nawet niedoborowej diety, jego włókna ulegają osłabieniu. Dodatkowo im starsza jesteś, tym mniej kolagenu skóra produkuje. Te braki są widoczne niemal od razu. Nowy kolagen, produkowany przez skórę dojrzałą, jest także niestety coraz gorszej jakości. Aby przywrócić i zachować młodzieńczy i promienny wygląd cery, warto dostarczyć jej czystego, wartościowego kolagenu i pobudzić ją do produkcji nowych włókien. Jak to zrobić? 

Jak pobudzić produkcję kolagenu w skórze? 

Procesy starzenia się skóry przybierają na sile już w okolicach 25 roku życia. Później z każdym rokiem wszelkie zmiany są widoczne o wiele szybciej. Walka o młodzieńczy wygląd i zdrową cerę to nie tylko codzienna pielęgnacja i korzystanie z zabiegów kosmetycznych. To także – a może nawet przede wszystkim – zmiana złych nawyków i szkodliwego trybu życia. Od tego, w jaki sposób się odżywiasz, na ile jesteś aktywna fizycznie i czy stosujesz jakieś używki, w dużym stopniu zależy wygląd i kondycja twojej skóry. 

Troska o stan skóry zaczyna się w kuchni, a konkretnej – zależy od tego, co jesz. Jeśli twoje posiłki są mało wartościowe albo jesteś na restrykcyjnej diecie, która zakłada eliminację jakiegoś składnika, narażasz się na pogorszenie stanu skóry o wiele wcześniej, niż wynika to z fizjologii. Odbudowa kolagenu na twarzy w dużym stopniu zależy więc od tego, jak się odżywiasz. Jeśli chcesz wyglądać młodo, wspieraj swój organizm w procesach regeneracyjnych. Podstawą jest zbilansowana dieta, dostarczająca optymalne dawki witamin: 

  • A;
  • B;
  • C;
  • D;
  • E;
  • K,

a także magnezu, miedzi, siarki, selenu i cynku. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na witaminę C, która jest niezbędnym składnikiem w procesie syntezy kolagenu. Zbawienny wpływ na skórę mają również nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Korzystne jest również włączenie do diety białek roślinnych.

Wzmocnienie organizmu od wewnątrz uzupełnij kosmetykami wysokiej jakości. Naturalny kolagen do twarzy stosowany zewnętrznie, w połączeniu z pobudzeniem skóry do regeneracji od środka, da doskonałe rezultaty. 

Kolagen: suplementacja. Czy warto suplementować kolagen?

Zobacz także:

Kolagen do twarzy – jak go stosować? 

Na półkach sklepowych znajdziesz mnóstwo kosmetyków z kolagenem. W wielu przypadkach zawartość kolagenu w nich jest niestety tylko chwytem marketingowym. Kolagen na twarz, aby był skuteczny, musi spełniać określone cechy. 

Do wyboru masz:

  • kremy do twarzy;
  • kremy pod oczy;
  • emulsje;
  • sera;
  • toniki;
  • maseczki;
  • ampułki

Krem do twarzy z kolagenem – jak wybrać? 

Im prostszy skład kremu, tym lepiej. Kolagen powinien stanowić w nim główny składnik, a nie tylko dodatek. Najlepsze są produkty, które oprócz czystego kolagenu rybiego, zawierają elastynę i kwas mlekowy. Tyle wystarczy, aby przy regularnym stosowaniu i wzmacnianiu skóry od wewnątrz zobaczyć wymierne efekty. 

Wybierając krem do twarzy z kolagenem, czytaj więc nie tylko etykietę, ale także skład INCI. Oprócz wody powinien znajdować się w nim także Soluble Collagen, czyli właśnie kolagen rybi. Im wcześniej jest wymieniony w składzie, tym lepiej. Dobry krem do twarzy z kolagenem nie powinien zawierać zbędnych, często syntetycznych wypełniaczy, takich jak oleje mineralne, silikony i konserwanty - na przykład parabeny. Im mniej zbędnych dodatków tym lepsze działanie kremu, a tym samym mniejsze ryzyko alergii i podrażnień. 

Serum do twarzy z kolagenem

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest również stosowanie serum do twarzy z kolagenem. Zasady wyboru takiego produktu są takie same, jak w przypadku kremu. Im bardziej naturalny skład, tym lepiej. Czysty kolagen na cerę w postaci serum jest bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Serum możesz stosować na oczyszczoną skórę twarzy pod krem. Możesz również dodać kilka jego kropel do ulubionego kremu lub balsamu do ciała, by wzmocnić ich działanie. 

Jak jeszcze można używać kolagenu?

Czysty kolagen ma jeszcze jedno zastosowanie: może być użyty również do włosów. Naniesiony na skórę głowy odżywi i wzmocni cebulki włosów, dzięki czemu ograniczy wypadanie ich. Taki kosmetyk możesz nanieść również na długość włosów, by wzmocnić i odbudować je. Doskonałym dodatkiem do kolagenu w formie serum lub żelu jest także kwas hialuronowy – w końcu głębokie nawilżenie skóry jest podstawą jej jędrności, odporności i zdrowego wyglądu. Kolagen jest również stosowany jako składnik preparatów do redukcji blizn i rozstępów. Taki kosmetyk można nanieść na problematyczne miejsca i wykonywać masaże. Kolagen pobudzi komórki skóry do odnowy, dzięki czemu blizny i rozstępy będą mniej widoczne. Kolagen jest niestety drogim wydatkiem – za opakowanie o pojemności 50 ml trzeba zapłacić średnio 200-300 zł.