Na pewno doskonale ją pamiętacie. W końcu to właśnie jej poświęcony był jeden z najbardziej emocjonujących odcinków „Seksu w wielkim mieście”. Tak, ten w którym Carrie została napadnięta na jednej z bocznych nowojorskich uliczek. „To nie jest zwykła torebka” – felietonistka próbowała powiedzieć złodziejowi, kiedy ten zażądał jej oddania. Co, jak pewnie wiecie, wcale nie poprawiło sytuacji. Torebka, którą Carrie miała wówczas przy sobie, dziś jest jednym z najbardziej ikonicznych modeli. Do czego niewątpliwie obecność w kultowym serialu zdołała się przyczynić. Tym bardziej, że model „Baguette” włoskiego domu mody Fendi powstał niewiele wcześniej, bo w 1997 roku. Nietrudno więc obliczyć, że właśnie mija 25 lat od jego powstania. I właśnie z tej okazji, 9 września 2022 roku, w Nowym Jorku (a nie jak zwykle w Mediolanie) odbył się wyjątkowy pokaz mody Fendi. Bo choć była to także prezentacja kolekcji na wiosnę i lato 2023, w centrum uwagi była właśnie „bagietka”. A na jej „urodziny” przyszła cała plejada gwiazd – z Sarą Jessiką Parker i Kim Kardashian na czele. Słynne fashionistki siedziały zresztą obok siebie w pierwszym rzędzie. Każda oczywiście z kultową torebką u boku. 

„Baguette” Fendi świętuje 25-lecie powstania! Jak wygląda?

Niedużą torebkę na ramię o charakterystycznym wydłużonym kształcie, któremu model zawdzięcza swą nazwę, zaprojektowała jedna z sióstr, stojących za marką Fendi – Silvia Venturini. Inspiracją były właśnie bagietki, z którymi najbardziej stylowe paryżanki często chodziły po mieście, trzymając je pod pachą. To właśnie dlatego „Baguette” Fendi wyposażona jest w niezbyt długi pasek – praktyczny i wygodny, ale umożliwiający trzymanie torebki dokładnie w tym miejscu. I słusznie, bo dzięki temu model sprawdza się nie tylko na co dzień, ale i podczas większych wyjść – na przykład na imprezie (z torebką pod pachą swobodnie możecie tańczyć!). 

Wylansowana przez Fendi „bagietka” szybko stała się inspiracją także dla innych domów mody, a także popularnych marek. By stać się szczęśliwą posiadaczką torebki-bagietki nie musicie więc wydawać majątku. Stworzone na jej wzór modele bez trudu znajdziecie w kolekcjach polskich marek (takich jak choćby Mako czy L37), a nawet w sieciówkach (CCC, Mango, Reserved). Do wyboru, do koloru! Tym bardziej, że bagietki od kilku sezonów znów są jednym z najmodniejszych modeli, uwielbianych przez gwiazdy, takie jak: Kendall Jenner (nie rozstaje się z tą torebką na ramię!), Bella Hadid, Hailey Bieber czy Kim Kardashian. 

Plejada gwiazd na pokazie Fendi na wiosnę-lato 2023 zorganizowanym z okazji jubileuszu torebki „Baguette” Pokaz Fendi na wiosnę-lato 2023: W finale Marc Jacobs i Linda Evangelista

Ta ostatnia zresztą była jedną z gwiazd, która pojawiła się na wspomnianym jubileuszowym pokazie Fendi, który odbył się właśnie podczas nowojorskiego tygodnia mody. Nie ona jedyna – na show zaproszono całą plejadę gwiazd! Obok Kim w pierwszym rzędzie zasiadła Sarah Jessica Parker, której – z wiadomych powodów – nie mogło zabraknąć podczas wydarzenia. Ich wspólne zdjęcie (główne) robi zresztą furorę w internecie. Podobnie jak zdjęcia z finału pokazu, na którym pojawiła się dawno niewidziana na wybiegu topmodelka – Linda Evangelista (tak, to właśnie ona ubolewała ostatnio, że została oszpecona na skutek operacji plastycznych, co spowodowało u niej głęboką depresję i wycofanie z życia publicznego). Na wybiegu nie zabrakło także Belli Hadid (w końcu i ona jest wielką fanką torebki). A wśród gości pojawiła się także sama papieżyca mody – Anna Wintour. Kolejna ciekawostka? Na pokazie pojawił się także Marc Jacobs. Słynny amerykański projektant został poproszony o zaprojektowanie kilku sylwetek na potrzeby show! Nie dziwi więc, że wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem ze strony branży. 

A samą „Baguette” odmieniano przez wszystkie przypadki. Kultowa torebka na wybiegu pojawiła się między innymi w formie mufki,torebki-nerki, plecaka a nawet naszyjnika (w wersji mikro)! Niebieską wersję – w odcieniu „Tiffany blue” stworzyła także legendarna biżuteryjna marka, którą także zaproszono do współpracy. Przekonajcie się zresztą, zaglądając do naszej galerii.