Rozsiądźcie się wygodnie, a tymczasem my spróbujemy rozwiać wasze wątpliwości i troski związane z miesiączką. Nie zapominajcie jednak o rutynowych kontrolach u ginekolożki_ga – wszelkie ob(j)awy najlepiej przedyskutować ze specjalistką_ą!

Kiedy ta pierwsza miesiączka?!

Pierwsza miesiączka (zwana też menarche) to moment osiągnięcia dojrzałości płciowej. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, kiedy u młodej menstruującej osoby powinien rozpocząć się cykl menstruacyjny. W praktyce, wiek menarche zależny jest od wielu czynników:

  • uwarunkowań genetycznych,
  • ogólnego stanu zdrowia (masy ciała, trybu życia, aktywności fizycznej itd.),
  • i, co ciekawe… miejsca zamieszkania! (Przykładowo: osoby mieszkające w mieście zaczynają miesiączkować wcześniej niż te zamieszkujące wieś.)

Na naszej szerokości geograficznej wiek menarche przypada średnio między 12. a 16. rokiem życia. Jeśli do tego momentu pierwsza miesiączka się nie pojawiła, konieczna jest wizyta u lekarki_rza i wykluczenie wad genetycznych oraz rozwojowych układu rozrodczego.

Śluz przed i po miesiączce – czy mam się czym martwić?

Jedną z czytelniczek zaniepokoił brązowy śluz po menstruacji. Na początek – brawo za świadomą obserwację swojego ciała i jego zachowań! Często ignorujemy wiele sygnałów, które podsyła nam nasz organizm, a śluz szyjkowy jest właśnie jednym z nich.

Śluz szyjki macicy to naturalna wydzielina naszego ciała – tak samo jak ślina czy łzy. W zależności od fazy cyklu menstruacyjnego, poziomów hormonów płciowych a także ewentualnej infekcji czy choroby, różnić się mogą jego kolor, zapach, konsystencja i objętość.

Dlatego jeśli zaobserwujecie jakiekolwiek nieprawidłowości w waszym cyklu, a śluz zaskoczy was wcześniej niewidzianym kolorem, zdecydowanie skonsultujcie tę kwestię z ginekolożką_giem. Śluz szyjkowy o zielonej barwie może przykładowo wskazywać na zakażenie pasożytnicze. Podobnie szary śluz, dodatkowo posiadający nieprzyjemny, określany jako „rybi” zapach, często jest symptomem bakteryjnego zakażenia pochwy.

Wspomniany przez czytelniczkę brązowy śluz zazwyczaj pojawia się tuż przed miesiączką i traktowany jest jako plamienie przed okresem. Tuż po menstruacji, brązowe upławy mogą być po prostu resztkami krwi i nabłonka macicy, których organizm się pozbywa. Jeśli zaś pojawia się w innej fazie cyklu, może świadczyć o obecności polipów lub nadżerki szyjki macicy.

Obfity okres – czyli jaki?

Zacznijmy od tego, że w trakcie menstruacji nie wydalamy jedynie krwi. Jest ona elementem tzw. płynu menstruacyjnego, który dodatkowo składa się z komórek błony śluzowej macicy oraz komórek nabłonka pochwy. Przyjmuje się, że prawidłowa ilość płynu wydalana podczas miesiączki to 100 ml (z czego od 30 do 50 ml to krew miesiączkowa). Jak zwykle jednak nie jest to sztywna reguła – niektóre menstruujące osoby „z natury” mają bardziej obfite okresy, u innych zaś krwawienie jest zdecydowanie bardziej skąpe. Kluczem znowu są obserwacja i umiejętne odczytywanie sygnałów, jakie daje nam nasz organizm.

Jak sprawdzić ile płynu menstruacyjnego wydalasz podczas okresu?

Najbardziej pomocnym narzędziem pomiarowym jest kubeczek menstruacyjny. Ponieważ nie wchłania on krwi (tak jak podpaski i tampony), a jedynie ją zbiera, zdecydowanie łatwiej jest dzięki temu oszacować jej ilość. 

Pamiętajmy, że jednorazowe, bardziej obfite krwawienie nie jest jeszcze powodem do obaw. Warto udać się do lekarki_rza, jeśli kilka cykli z rzędu przebiegało w niepokojący dla Was sposób. Obfite krwawienie może być bowiem symptomem Zespołu Policystycznych Jajników (PCOS), endometriozy czy anemii.

Skrzepy we krwi menstruacyjnej – ratunku!

Mimo mało sympatycznego wyglądu ;), często wcale nie świadczą one o żadnej toczącej się w organizmie anomalii. Szczególnie jeśli badania nie wykazują jakichkolwiek zaburzeń czy niedoborów w organizmie – mogą być zupełnie naturalne i pojawiać się podczas każdej kolejnej miesiączki. Tworzenie się skrzepów uwarunkowane jest wahaniami hormonalnymi, które są chlebem powszednim cyklu menstruacyjnego ;)

Skrzepy we krwi okresowej często dotyczą osób, których miesiączki są obfite i długie (trwają ponad 7 dni). Jest to tzw. krwotok miesiączkowy, czyli utrata ponad 150 ml płynu menstruacyjnego. Może to prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie, co zazwyczaj objawia się zmęczeniem, osłabieniem i zawrotami głowy, a w dalszej perspektywie może prowadzić nawet do anemii. W tym wypadku należy ograniczyć aktywność fizyczną, suplementować witaminę K oraz żelazo, a przede wszystkim ustalić z lekarką_rzem dokładną przyczynę tego stanu i wykluczyć poważniejsze choroby.

W niektórych przypadkach liczne skrzepy krwi świadczą także o endometriozie. Ta choroba również odpowiada niekiedy za obfite krwawienie menstruacyjne, plamienie między miesiączkami, silne dolegliwości bólowe, a nieleczona może prowadzić nawet do niepłodności.

Bleed It Out – po prostu!

To dla nas prawdziwa radość i zaszczyt dzielić się z wami wiedzą i doświadczeniem, szczególnie że naszą misją jest łamanie menstruacyjnego tabu, a także wzajemne wsparcie i edukacja. Zachęcamy was do dalszej obserwacji swojego ciała i odkrywania tajników jego funkcjonowania. Tymczasem wraz z zespołem Your KAYA czekamy na kolejną porcję pytań od was, na które z wielką przyjemnością odpowiemy w kolejnej odsłonie Bleed It Out w Glamour!