Ja, ty, przyjaciółka i sąsiadka – każda z nas doskonale wie, czym są bóle menstruacyjne. A według badań opublikowanych przez British Medical Journal – prawie trzy czwarte kobiet na całym świecie. I zapewne każda z nas bóle miesiączkowe przechodzi zupełnie inaczej (tak jak cały cykl menstruacyjny). Czym jest ból menstruacyjny? To naturalny objaw związany z menstruacją, objawiający się charakterystycznymi skurczami w okolicy podbrzusza, pojawiającymi się tuż przed miesiączką lub w ciągu pierwszych dni okresu. Bóle menstruacyjne dzieli się na pierwotne i wtórne. Te pierwsze są spowodowane głównie zmianami z związkach zwanych postaglandynami (PGs) wpływającymi na to, jak zachowuje się mięsień macicy, a przede wszystkim jego skurcze. Z kolei bóle miesiączkowe wtórne pojawiają się wtedy, gdy źródło bólu jest inne – zwykle natury anatomicznej, jak np. endometrioza.

Sposoby na bóle miesiączkowe

Kiedy pojawiają się bóle miesiączkowe, nie jest łatwo funkcjonować. Według badań objawy miesiączki, czyli ból, silne krwawienie oraz wyraźnie groszy nastrój mogą mieć związek z prawie dziesięciodniowym spadkiem produktywności kobiet w skali roku. Ale że kobiety to naprawdę silna płeć, mimo bólu większość z nas (według badań ponad 80%) stara się normalnie pracować lub uczyć mimo złego samopoczucia i niskiej wydajności. Zawsze jednak znajduje się jakiś sposób na to, aby ból menstruacyjny był mniejszy. I choć tak samo jak w przypadku odczuwania bólu efekty zapobiegania mu mogą być przeróżne, jest kilka niezawodnych, które naprawdę się sprawdzają. Oto one!


Największe mity dotyczące miesiączki, które powtarza nam się całe życie. W te bzdury o okresie nie powinnaś wierzyć >>>
 

Sposoby na bóle miesiączkowe: tabletki przeciwbólowe

Kiedy pojawiają się bóle miesiączkowe, większość z nas zapewne sięga po tabletki przeciwbólowe. A tych jest pod dostatkiem. Można je kupić bez recepty, w aptece, drogerii i nawet w sklepie z artykułami spożywczymi. Po jakie najlepiej sięgnąć? Clara Henry, autorka książki Tak, mam okres. A co? podpowiada, aby zwracać uwagę na skład, czyli leki zawierające ibuprofen (np. Ibuprom albo Nurofen), które skutecznie hamują prostaglandyny, albo paracetamol (Apap czy Panadol). Inna z jej rad jest taka, by nie zwlekać z zażyciem tabletki i wziąć ją, kiedy tylko wyczujemy skradający się ból. „Łatwiej uśmierzyć go w zarodku” – podkreśla Henry. A czy można łączyć ibuprofen z paracetamolem? Tak, aczkolwiek trzeba pamiętać, aby nie przedawkować rekomendowanej dawki jednej i drugiej substancji. Jak pisze autorka książki Tak, mam okres. A co? - „może wydaje ci się, że jednak tabletka w te czy wewte nie ma większego znaczenie. Owszem ma. Uwierz mi.”

Sposoby na bóle miesiączkowe: termofor

Wolisz naturalne sposoby na bóle miesiączkowe? Wypróbuj ciepłe okłady – świetnie rozluźniają i łagodzą ból. Ale uwaga – wysoka temperatura tradycyjnego termoforu gumowego wypełnionego wodą może zwiększać krwawienie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc termofor z wkładem suchym wypełniony wysuszonymi pestkami wiśni. Termofor tego typu można też wykorzystać jako okład chłodzący. Przyda się w trakcie PMS-u, gdy dokucza ból i obrzęk piersi. Wystarczy włożyć go do zamrażarki. To naturalna alternatywa dla kompresów z żelu pakowanych w plastikowy woreczek – mówi Kaja Rybicka, współzałożycielka Your KAYA, polskiej marki ekologicznych produktów okresowych, która wprowadziła właśnie na rynek termofor z pestek wiśni.

Sposoby na bóle miesiączkowe: dieta

To, co jemy podczas okresu nie jest bez wpływu nie tylko na nasze samopoczucie, ale i pojawiające się bóle menstruacyjne. Co jeść w trakcie okresu? Lekkostrawne potrawy, nieobciążające naszego żołądka, bogate w witaminę E mającą działanie przeciwzapalne, witaminę D zmniejszająca odczuwanie bólu i poprawiająca nastrój, wapń, które zmniejsza intensywność skurczów oraz magnez obniżający poziom prostaglandyny F2 alfa uczestniczącej w wywoływaniu bólów menstruacyjnych. Wystrzegać należy się wszystkiego, co powoduje wzdęcia, czyli np. kapusty czy grochu. Nie zapominaj też o sprawianiu sobie przyjemności. Czekolada czy lody w ramach guilty pleasure? Obowiązkowo!

Sposoby na bóle menstruacyjne: ćwiczenia

Nigdy nie ćwiczyłaś jogi? Może uciążliwe bóle menstruacyjne to dobry powód, aby zacząć. Jest to na tyle delikatna forma ćwiczeń, a przy okazji idealnie niwelująca stres i napięcia towarzyszące menstruacji, że nie musisz obawiać się o pogorszenie swojego stanu. Poza tym na jogę menstruacyjną składają się takie pozycje, które mają na celu zmniejszenie dyskomfortu pojawiającego się podczas menstruacji – najbardziej wskazane, to pozycja węża kota ryby, gołębia i wielbłąda. Jeżeli joga cię nie przekonuje, spróbuj innego rodzaju aktywności. Niech to będzie choćby spacer. Chodzi po prostu o to, aby pobudzić mięśnie, a tym samym kolokwialnie mówiąc – dać odpocząć macicy.

Zobacz także:


Mata do jogi – gdzie kupić? Oto najpiękniejsze maty do jogi, które zmotywują Was do regularnych ćwiczeń! >>>
 

Sposoby na bóle menstruacyjne: rumianek

A konkretnie napar z tego drogocennego zioła – jak żadne inne sprawdza się w leczeniu bólu brzucha ze względu na działanie rozkurczowe. Poza tym rumianek pozwoli złagodzić huśtawkę emocjonalną, jaka towarzyszy bólom menstruacyjnych. Rumianek uspokoi i wyciszy – zarówno negatywne myśli, jak i bóle miesiączkowe. Możesz zaparzyć zarówno ten z saszetce, jak i formie sypkiej, a dawkowanie opisane będzie na pewno na opakowaniu. Aczkolwiek najlepiej napar z rumianku trzy razy dziennie po pół szklanki między posiłkami.

Korzystałam z książki Tak, mam okres. A co? Clary Henry (Wydawnictwo Buchmann)