Brak siły fizycznej – o czym może świadczyć?

Brak siły i ogólne osłabienie organizmu to główne objawy syndromu ciągłego zmęczenia. Jest to stan, w którym ciągle brakuje ci energii. Nawet po przebudzeniu jesteś niewyspana, nie masz na nic siły, czujesz się osłabiona (jak przy lekkim przeziębieniu). Dodatkowymi objawami zespołu chronicznego zmęczenia są problemy z pamięcią i koncentracją, bóle głowy, a nawet depresja. Jak walczyć z brakiem siły fizycznej? O czym może świadczyć taki stan?

Syndromu ciągłego zmęczenia nie należy ignorować, ponieważ może on świadczyć o chorobach i infekcjach, z którymi walczy twój organizm. To właśnie one mogą "zjadać" całe zapasy twojej energii. Świadczyć może o tym fakt, że organizm najlepiej regeneruje się w trakcie snu. Jeśli więc po przebudzeniu czujesz się ospała i zmęczona, prawdopodobnie twoje ciało zmaga się z infekcją lub chorobą.

Wytwarzanie przeciwciał i regeneracja komórek to dla organizmu spory wysiłek, stąd podczas choroby bierze się poczucie ogólnego osłabienia. Nawet jeśli nie odczuwasz innych dolegliwości chorobowych, warto dla pewności skonsultować się z lekarzem i wykonać dodatkowe badania. Utajnione infekcje lub choroby mogą rozwijać się całymi latami, pochłaniając twoje zasoby energetyczne i prowadząc do wielu powikłań. Dzięki badaniom krwi możesz również zweryfikować poziom witamin, minerałów i składników odżywczych w organizmie. Ich niedobory również mogą prowadzić do osłabienia i braku siły fizycznej.

Brak siły i osłabienie mogą również świadczyć o niedokrwistości (anemii). Zmęczenie jest skutkiem niewystarczającej ilości czerwonych krwinek w twoim organizmie. Mają one ważne zadanie, ponieważ transportują tlen z płuc do komórek oraz tkanek w całym organizmie. W przypadku niedoboru krwinek dochodzi więc do niedotlenienia i zaburzenia pracy ważnych narządów w całym ciele. Anemia najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza. Często zapadają na nią kobiety mające obfite miesiączki, jak również te, które przeszły niedawno zabieg lub operację.

Osłabienie organizmu i brak siły – przyczyny

Brak siły fizycznej i osłabienie mogą wynikać z chorób lub infekcji, z którymi walczy twój organizm. Jego zasoby zużywane są na wytworzenie przeciwciał, potrzebnych do zlikwidowania źródła problemu. Z tego powodu niewiele energii pozostaje na codzienne czynności. Jakie są przyczyny chronicznego zmęczenia, braku siły i osłabienia organizmu?

  • infekcje – grzybiczne, bakteryjne, pasożytnicze czy wirusowe.
  • choroby układu krwionośnego – zawał, wylew, miażdżyca, choroba wieńcowa itp.
  • choroby nowotworowe – w tym rak płuc, żołądka, szpiku kostnego, krwi (białaczka) itp.
  • choroby tarczyny – zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy.
  • choroby neurologiczne – zaburzenia regeneracji komórek mięśniowych (miopatia), dystorfia mięśniowa, polineuropatia, dysfagia, miastenia, zespół stwardnienia rozsianego itp.
  • depresja  choroba ta zaburza pracę chemiczną mózgu, między innymi zarządzanie energią i prawidłowe odczuwanie.
  • nieprawidłowe odżywianie – jedzenie jest paliwem dla organizmu, nieprawidłowa dieta jest więc bezpośrednią przyczyną braku siły i ogólnego osłabienia organizmu.
  • odwodnienie – niewystarczająca ilość wody w organizmie zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie, ponieważ więcej energii musi zostać spożytkowane na utrzymanie wszystkich funkcji życiowych na odpowiednim poziomie.
  • stres – zbyt duża ilość stresu zaburza pracę organizmu, powoduje jego ciągłe napięcie i gotowość do walki lub ucieczki. Tym samym zasoby energetyczne zużywane są w bardzo szybkim tempie.

Brak sił fizycznych, a niezdolność do działania

Brak siły w połączeniu z niezdolnością do działania to jedne z najczęstszych objawów depresji. Brak energii, apatia, niechęć do wykonywania jakichkolwiek aktywności i ciągłe zmęczenie powodowane przez tą chorobę są objawami, których łatwo nie dostrzec. Najczęściej zrzucane są one na karb stresu, zbyt krótkiego snu czy natłoku obowiązków.

Depresja jest chorobą, która odbiera siły oraz chęci do życia. Jeśli oprócz wyżej wymienionych objawów zauważasz u siebie również poczucie osamotnienia, ciągłe uczucie smutku i beznadziei, niską samoocenę i wysoki poziom samokrytyki, brak chęci do wykonywania jakichkolwiek czynności, reaguj! Specjalista, taki jak psycholog czy terapeuta pomoże ci zdiagnozować źródło problemu. Doradzi ci również, w jaki sposób przeciwdziałać powstawaniu stanów depresyjnych oraz co możesz zrobić, by zwlaczyć tą chorobę.

Zobacz także:

Depresja to bardzo poważna choroba, na którą cierpi około 350 milionów ludzi. Powstaje ona wskutek zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu. Hormony oraz neuroprzekaźniki odpowiadają za twoje emocje, takie jak dobry nastrój, radość, smutek czy gniew. Każde zaburzenie ich funkcjonowania prowadzi do radykalnych zmian w postrzeganiu rzeczywistości. Może ono również dawać poczucie całkowitego braku siły i krańcowego osłabienia.

Brak siły i osłabienie – jak zwalczać?

Brak siły fizycznej i osłabienie organizmu mogą być oznaką chorób, dlatego w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoich objawach. Jeśli oprócz braku energii odczuwasz inne dolegliwości, należy również o nich wspomnieć. Dodatkowe symptomy mogą okazać się niezwykle istotne podczas diagnozowania źródła problemu.

Brak siły fizycznej może wynikać również z odwodnienia. Zbyt mała ilość dostarczanych do organizmu płynów zaburza pracę większości organów wewnętrznych, w tym układu krwionośnego i trawiennego oraz mózgu. Ciało człowieka w 70% składa się z wody, dlatego brak tak fundamentalnego składnika może powodować osłabienie organizmu i brak siły fizycznej. Dodatkowymi objawami, które mogą świadczyć o nieprawidłowym nawodnieniu ciała są między innymi suchość skóry, podrażnienia i wysypki, częste bóle głowy czy ciemny kolor moczu.

Brak siły i osłabienie mogą wynikać również ze złego stylu życia, nieprawidłowego odżywiania, braku ruchu fizycznego, dużych ilości stresu. Każdy z tych czynników lub ich połączenie osłabiają organizm na różne sposoby. Dlaczego tak ważne jest, by zadbać o swoje odżywianie, dawkę ruchu oraz zniwelować stres?

Brak siły spowodowany złą dietą jest dość prosty w zdiagnozowaniu i wyleczeniu. Dostarczanie do organizmów wszystkich witamin, minerałów i składników odżywczych potrzebnych do codziennego funkcjonowania to ciężkie zadanie. Do zdiagnozowania niedoborów wystarczy wykonanie badań krwi. Następnie na ich podstawie dietetyk układa odpowiedni dla ciebie jadłospis, który zapewni ci właściwe dawki niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych.

Brak ruchu fizycznego to kolejny z czynników, który powoduje osłabienie i brak siły. Podczas aktywności ruchowej w mózgu wytwarzane są endorfiny. Znane są one również jako hormony szczęścia. Mają za zadanie poprawić samopoczucie i przyczynić się do powstawania uczucia "przyjemnego zmęczenia". Ruch napędza metabolizm i produkcję nowych komórek oraz podnosi kondycję. Dzięki niemu organizm wzmacnia się i zaczyna lepiej funkcjonować, likwidując przyczyny powstawania osłabienia.

Nie każdy może sobie pozwolić na ograniczenie stresu w pracy, warto jednak przeciwdziałać jego magazynowaniu i kumulowaniu. W tym celu możesz stosować techniki relaksacyjne, ćwiczyć jogę, słuchać wyciszającej muzyki czy korzystać z odprężających masaży i kąpieli. Ze stresem i nadmiernym napięciem mięśniowym możesz również walczyć za pomocą sportu. Spora dawka ruchu pomoże ci pozbyć się negatywnych myśli i niepokoju. Bieganie, sporty walki, basen, rower, praktycznie każda dziedzina sportu przyczynia się do powstawania endorfin, które likwidują stres i sprawiają, że jesteś bardziej radosna i szczęśliwa.