Jaką dietę zastosować, by pozbyć się pociążowego brzuszka?

Zwiększenie obwodu brzucha w ciąży to zjawisko w pełni naturalne. W końcu rosnące w łonie matki dziecko, musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby ukształtować się przed przyjściem na świat. Po jego narodzinach brzuch nie znika jednak jak za sprawą magicznej różdżki (i to też jest w pełni naturalne). To, jak szybko świeżo upieczona mama wróci do sylwetki sprzed ciąży, zależy od wielu czynników.  Znaczenie ma choćby waga przed i w trakcie ciąży – duże wahania kilogramów skutkują bardziej rozciągniętą skórą na brzuchu. Drugim czynnikiem jest stan mięśni brzucha: wraz ze wzrostem dziecka, następuje ich „rozejście”. Duże znaczenie ma więc aktywność sprzed ciąży: mięśnie mocne, dobrze wyćwiczone, szybciej wrócą „na swoje miejsce”. Ostatnim, ale bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o szybkim powrocie brzucha do stanu sprzed ciąży, są hormony i geny.

Już kilka dni po porodzie, brzuch znacznie się zmniejszy, a mamie ubędzie kilka kilogramów. Łożysko, wody płodowe i samo dziecko nie należą do najlżejszych! Z czasem, macica wraz z brzuchem obkurczą się, jednak istnieje kilka sposobów na szybszy powrót do formy po porodzie.

W zrzucaniu brzucha po porodzie pomocna jest dieta. Nie mówimy tu oczywiście o żadnych głodówkach – kobieta w połogu powinna stosować urozmaiconą, bogatą w składniki odżywcze dietę (jeśli lekarz nie zaleci inaczej). Z menu warto jednak wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, cukier, słodkie napoje gazowane, tłuste smażone mięsa, a także słone przekąski, takie jak chipsy. Oczywiście, należy zachować zdrowy rozsądek – małe zachcianki w okresie połogu, mogą skutecznie poprawić nastrój mamy. Jeśli masz ochotę na lody czekoladowe, nie odmawiaj sobie!

Dieta w połogu powinna obfitować w warzywa, owoce, białko i zdrowe węglowodany, nie należy również zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wszelkie herbatki na odchudzanie, podobnie jak suplementy, są niewskazane, zwłaszcza kiedy kobieta karmi piersią.

Jakie ćwiczenia wspomogą regenerację brzucha po ciąży?

Drugim sposobem na szybsze zrzucenie brzuszka po ciąży są ćwiczenia fizyczne, oczywiście odpowiednio dostosowane do kondycji młodej mamy. Tu należy zaznaczyć różnicę, między regeneracją brzucha po porodzie naturalnym, a tym w wyniku cesarskiego cięcia. Cesarskie cięcie, wbrew obiegowej opinii, jest poważną operacją, która wymaga długiej rekonwalescencji. Świeżo upieczona mama musi więc z ćwiczeniami zaczekać do całkowitego wygojenia się zaszytych powłok brzusznych, jak i skóry. Zazwyczaj trwa to około 2 miesięcy, jednak wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Zbyt szybki powrót do intensywnej aktywności fizycznej może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak rozejście się rany lub powstanie przepukliny. W tym przypadku więc najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem i fizjoterapeutą.

Inaczej sprawa ma się w przypadku porodu siłami natury. Większość kobiet, które rodziły naturalnie, szybciej dochodzi do pełnej sprawności. Lekkie ćwiczenia fizyczne są bezpieczne już po upływie około 6 tygodni od porodu, jednak tu również wskazana jest konsultacja ze specjalistą.

Do aktywności fizycznej po porodzie należy wracać ostrożnie i uważnie obserwować swoje ciało. Pojawienie się bólu podczas ćwiczeń powinno dać nam do zrozumienia, że na tak intensywny trening jest jeszcze za wcześnie. Początkowo, wzmacniać mięśnie brzucha możemy przez proste ćwiczenia napinające, jak wciąganie go podczas stania w prostej pozycji. Warto też poszukać w swojej okolicy klubu fitness, który oferuje zajęcia z pilatesu dedykowane właśnie kobietom po porodzie – program ćwiczeń układany jest z fizjoterapeutą, a prowadzący lub prowadząca dba o bezpieczeństwo uczestniczek treningu.

Zobacz także:

 Popularnymi ćwiczeniami na brzuch po ciąży, które można wykonywać w domu, są:

  • brzuszki inaczej: połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach i połóż dłonie po bokach pępka. Napnij mięśnie brzucha i postaraj się mocno przycisnąć plecy do podłogi. Wytrzymaj około 10 sekund. Nie zapomnij o oddychaniu!
  • nożyce: połóż się na podłodze, wsuń dłonie pod pośladki i powoli, naprzemiennie unoś (na wysokość około 25 cm od ziemi) i opuszczaj nogi.
  • podnoszenie miednicy: połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach. Powoli podnoś miednicę i chwilę trwaj w tej pozycji.
  • świeca: połóż się na podłodze, ułóż ręce szeroko po bokach ciała, aby stanowiły podparcie, a następnie bardzo powoli unoś pośladki i wyprostowane, złączone nogi ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund.

Niektóre kobiety decydują się na zakup tzw. pasa poporodowego. Wykonany z elastycznej tkaniny pas, przypominający gorset, ma wysmuklić sylwetkę i pomóc w wykonywaniu ćwiczeń. To ostatnie jest kluczowe, gdyż samo noszenie uciskającego brzuch pasa może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego – stale podtrzymywane mięśnie ulegną osłabieniu, a brzuch stanie się jeszcze bardziej obwisły.

Jakie zabiegi polecane są zmiany na brzuchu po ciąży?

Istnieje kilka zabiegów, które przyspieszają powrót sylwetki sprzed ciąży. Wszystkie powinny być jednak wykonywane w odpowiednim czasie tak, aby dać organizmowi czas na regenerację po porodzie. Zabiegi należy wykonywać w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej, gdzie doświadczony lekarz, po zebraniu dokładnego wywiadu od pacjentki, zadecyduje o możliwości przeprowadzenia jednego z nich. Do cieszących się największą popularnością zabiegów na brzuch, należą:

  • krolipoliza: czyli wymrażanie tkanki tłuszczowej. Niska temperatura powoduje apoptozę (śmierć) komórek tłuszczowych. Zabieg przynosi szybkie efekty.
  • liposukcja laserowa: czyli rozbijanie komórek tłuszczowych przy pomocy wiązki promieni z lasera. Przy tej metodzie następuje dodatkowo obkurczenie włókien kolagenowych w skórze, co prowadzi do jej ujędrnienia.
  • HIFU: czyli nieinwazyjny lifting. Fale ultradźwiękowe, wykorzystywane w tym zabiegu, stymulują produkcję włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawienia kondycji skóry na brzuchu.
  •  radiofrekwencja mikroigłowa: zabieg łączący mechaniczne uszkadzanie skóry z podgrzewaniem jej głębokich warstw. Efekt: ujędrnienie, zmniejszenie rozstępów, cellulitu i przebarwień.
  • endermologia: masaż podciśnieniowy, usuwający zastoje limfy, odchudzający, ujędrniający skórę.

Brzuch po ciąży: skóra

Po porodzie zmienia się także wygląd skóry na brzuchu – jest ona o wiele bardziej wiotka i rozciągnięta. To też jest całkowicie normalne.  Na brzuchu ciężarnej kobiety pojawiają się też mogą rozstępy. Zjawisko to dotyczy aż 90% przyszłych mam i pojawia się w okolicach 6-7 miesiąca ciąży. W wyniku przybierania na wadze i rozciągania się skóry, tworzą się na niej uszkodzenia, początkowo wyglądem przypominające ciemne pasy. Z czasem, pasy jaśnieją i nabierają perłowego odcienia. Niestety, ich pozbycie się domowymi metodami jest bardzo trudne – tu polecane są zabiegi wskazane w poprzednim akapicie, a także mikrodermabrazja lub na przykład dermapen, czyli mikronakłuwanie skóry.

Aby szybciej wrócić do wyglądu sprzed ciąży, ważna jest profilaktyka -– już podczas noszenia maluszka w łonie, warto dbać o skórę. Jak? Przede wszystkim, wykonując delikatne masaże z użyciem olejków przeciw rozstępom, a także preparatów nawilżających. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie oliwki dla dzieci lub naturalnych olejów, np. kokosowego.

Innym sposobem na przywrócenie jędrności skóry na brzuchu po ciąży, są naprzemienne chłodne i ciepłe prysznice. Taki „zabieg” stymuluje krążenie krwi w skórze, co przyspiesza jej regenerację. Podobnie sprawa ma się ze złuszczaniem – regularnie wykonywane, delikatne peelingi (np. domowej roboty z fusów po kawie) z pewnością przyczynią się do szybszego powrotu skóry do jej pierwotnej kondycji.

Najważniejszy jest jednak dystans i duża doza wyrozumiałości dla ciała, które przez 9 miesięcy nosiło nowe życie. Każda z nas jest inna, dlatego nie ma jednego, prawidłowego terminu na powrót do formy sprzed ciąży. Wszelkie niedogodności z tym związane wynagradza bliskość wyczekiwanego maluszka!