Marzysz o tym, by mieć bujną czuprynę, jednak twoim włosom daleko do wymarzonego ideału  – są cienkie i podatne na zniszczenia? Dobra wiadomość jest taka, że odpowiednia pielęgnacja może przynieść rewelacyjne efekty. Do tego dopasowane cięcie i zaczesywanie kosmyków  – i możesz cieszyć się pięknymi, zagęszczonymi (realnie i wizualnie) włosami. Poznaj kilka sposobów na cienkie włosy, dzięki którym będą wyglądać pięknie każdego dnia. Przywróć im gęstość i zdrowy blask!

Dlaczego mamy cienkie włosy?

Cienkie włosy to zmora większości tych osób (nie tylko pań  – w końcu długowłosych panów również nie brakuje!), które marzą o bujnej czuprynie. 

W większości przypadków za bardzo cienkie włosy odpowiedzialne są uwarunkowania genetyczne. Jeśli twoja mama, babcia, a także ciocia i kuzynki mają włosy o niewielkiej objętości, prawdopodobnie tę skłonność odziedziczyłaś w genach. 

Jednak za cienkie, rzadkie włosy bardzo często odpowiadamy my same! "Jak to?"  – zapytasz? Dbasz przecież o nie: myjesz je regularnie i nakładasz odżywkę. 

Tymczasem w wielu przypadkach (szczególnie wówczas, jeśli kiedyś miałaś więcej włosów, a straciły na objętości z czasem), pewne przyzwyczajenia i błędy pielęgnacyjne przyczyniają się do tego, że piękne, grube włosy mogą stać się cienkie, matowe i bez życia. 

Co w największym stopniu doprowadza do tego, że włosy stają się cienkie? Używanie zbyt agresywnie działających kosmetyków Jeśli myjesz włosy dość często (częściej, niż raz – dwa razy w tygodniu), zwróć uwagę na skład swojego szamponu (lub szamponów  – jeśli używasz kilku naprzemiennie). Zdecydowana większość tych kosmetyków zawiera dość agresywnie działający detergent: SLS.

Używanie szamponów  zawierających ten składnik jest oczywiście pożądane od czasu do czasu, by dogłębnie oczyścić skórę głowy z łoju, resztek kosmetyków i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak o tym, że skóra głowy, tak, jak zresztą całego ciała, wytwarza swój naturalny płaszcz lipidowy, który pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza skórę głowy przed odparowywaniem wilgoci z naskórka, utrzymując w ten sposób naturalną, optymalną wilgotność, chroni także cebulki włosów. 

Zobacz także:

Jeśli myjesz włosy często produktami zawierającymi przede wszystkim SLS, ale także inne, silnie działające detergenty, przede wszystkim zmywasz tę warstwę ochronną. Skóra głowy staje się przesuszona, a także podrażniona, zaś cebulki włosów są poniekąd odkryte. To niestety najprostszy sposób do tego, by włosy zaczęły wypadać. Sucha skóra i narażone na większe uszkodzenia cebulki włosów stają się słabsze, w efekcie czego czupryna traci na objętości. 

Rada: nie wyrzucaj ze swojej kosmetyczki szamponów z SLS. Zaopatrz się jednak w kosmetyk nie zawierający tego składnika, do codziennego, delikatnego oczyszczania włosów i skóry głowy. Używaj ich naprzemiennie, częściej jednak łagodnego. Mocnego szamponu możesz użyć na przykład raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, jeśli nie używasz kosmetyków do stylizacji włosów. 

Jeśli jednak jesteś fanką pianek, żeli i lakieru, skórze głowy i włosom przyda się nieco częstsze, porządne mycie. W takim przypadku stosuj szampon łagodny i ten z detergentem naprzemiennie, np. co dwa mycia. 

Płyn do higieny intymnej na włosy zamiast szamponu? Nie uwierzycie ile ma zalet! >>>

Stosowanie ciężkich masek i odżywek na skórę głowy i cienkie włosy

Po każdym myciu włosów powinno się zabezpieczać je odżywką lub maską. Mycie ich ciepłą wodą, suszenie suszarką, używanie prostownicy lub lokówki, a nawet przebywanie w ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach, upał lub mróz - wszystkie te czynniki sprawiają, że włosy w naturalny sposób tracą nawilżenie. 

Aby nie stały się suche, szorstkie i matowe, trzeba zapewnić im dodatkową porcję nawilżenia z zewnątrz. Taką rolę pełnią maski i odżywki. Stosujesz je sumiennie i w dużych ilościach, więc wszystko powinno być w porządku, a jednak nie jest? Włosy przetłuszczają się i mimo wszystko jest ich coraz mniej?

Przyjrzyj się ich składom. Jeśli zawierają silikony i inne składniki, które utrudniają oddychanie skórze, prawdopodobnie to właśnie jest przyczyną pogorszonej kondycji włosów. Jeśli produkt zawierający silikony nakładasz na skórę głowy, mogą one ją po prostu zapychać, tworząc tzw. warstwę okluzyjną. Skóra jest co prawda zabezpieczona w ten sposób przed utratą wilgoci, ponieważ tworzy się płaszcz ochronny, ma to jednak także swoja drugą, negatywną stronę: skóra nie oddycha. W efekcie może dochodzić do mikrostanów zapalnych, wskutek gromadzenia się nadmiaru łoju. 

Może dochodzić do zapalenia mieszków włosowych, co w naturalny sposób osłabia cebulki, a co za tym idzie  – włosy wypadają, a nowe, tzw. baby hair nie mają siły przebicia przez naskórek. Dlatego w zamian za wypadające włosy, nie pojawiają się nowe, a przedziałek może stawać się coraz grubszy. 

Rada: na skórę głowy stosuj kosmetyki lekkie i nieobciążające w taki sposób, by umożliwić jej swobodne oddychanie. W maskach i odżywkach nakładanych na skalp unikaj przede wszystkim silikonów i najlepiej chemicznych składników w ogóle. Stawiaj na produkty naturalne o krótkich i wartościowych składach, które nawilżą i odżywią skórę głowy oraz mieszki włosowe, a przy tym nie zatkają skóry i umożliwią jej swobodne oddychanie. 

Laminowanie włosów w domu kontra chelatowanie. O co w tym chodzi? >>>

Stylizacja na gorąco i używanie nadmiaru kosmetyków do stylizacji cienkich włosów

Pielęgnacja włosów cienkich i rzadkich powinna wykluczać, a przynajmniej mocno ograniczać (do sporadycznych przypadków) poddawanie ich wysokiej temperaturze i obciążanie ich produktami do stylizacji.  Traktowanie cienkich włosów suszarką, prostownicą, lokówką czy wałkami na gorąco dodatkowo wysusza je, co wpływa w dużym stopniu na łamanie i rozdwojone końcówki. 

Suchy włos to włos podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia  – staje się cienki i nieodporny. Już samo rozczesanie suchych włosów może okazać się dla nich wręcz zabójcze: jeśli na siłę będziesz ciągnąć szczotką czy grzebieniem powstające kołtuny i supełki, będziesz łamać włosy, a nawet wyrywać je z cebulkami! 

Rada: włosy po myciu zawsze zabezpiecz odżywką, a na końcówki nanieś olejek. Pozwoli to nie tylko zatrzymać wilgoć wewnątrz włosa, ale także ułatwi rozczesywanie. Ogranicz stylizacje na gorąco i ilość kosmetyków do stylizacji, a jeśli już musisz  – używaj produktów zabezpieczających kosmyki przed działaniem wysokich temperatur i stosuj maski nawilżające. 

Nieprawidłowe rozczesywanie cienkich i wrażliwych włosów

Ten punkt wiąże się poniekąd z poprzednim. Suche włosy podatne są na zniszczenia, a rozczesywanie ich na siłę, szczególnie gdy są mokre, to prawdziwa katorga, której efektem będzie więcej połamanych i zostających na szczotce włosów. 

Jak więc rozczesywać włosy? Zawsze od dołu (nie od góry! W ten sposób szarpiesz i mocno naciągasz cebulki, powodując wypadanie włosów) i nigdy na mokro. Postaraj się zawsze najpierw rozczesać je wstępnie palcami  – w ten sposób zmniejszysz ilość kołtunów i supełków. 

Jeśli twoje włosy są bardzo oporne na rozczesywanie, prawdopodobnie brak im nawilżenia. W takim przypadku, zanim sięgniesz po szczotkę, rozpyl na włosach odżywkę w sprayu. Ułatwi rozczesywanie, a w efekcie połamanych i wyrwanych włosów będzie mniej! 

Cienkie włosy a uboga dieta i niedobory

Wszelkie nieprawidłowości zachodzące w organizmie mają odzwierciedlenie w wyglądzie włosów. Być może utrata objętości i wypadanie włosów spowodowane są jakimiś niedoborami. Wykonaj podstawowe badania krwi, które pomogą rozwiać wątpliwości. 

Czy obcinanie końcówek przyspiesza wzrost włosów? Obalamy kolejny mit urodowy i wyjaśniamy, dlaczego warto regularnie podcinać końcówki >>>

Sposób na cienkie włosy pielęgnacja włosów cienkich i rzadkich 

Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych to przede wszystkim stosowanie delikatnych, nieobciążających, a przy tym nawilżających i odżywczych kosmetyków myjących i pielęgnacyjnych. 

Jeśli popełniasz któryś z wymienionych powyżej błędów pielęgnacyjnych, postaraj się go zmienić. Włosy nie wrócą do świetnej kondycji i nie zagęszczą się z dnia na dzień, jednak już po kilku - kilkunastu tygodniach innego traktowania ich zobaczysz pierwsze efekty. A co najważniejsze: pozwolisz im zdrowo odrosnąć. 

Sposób na cienkie włosy to przede wszystkim delikatne obchodzenie się z nimi, świadoma pielęgnacja i suplementacja (jeśli okaże się, że brakuje Ci jakichś składników). 

Reasumując to, jak dbać o cienkie włosy: 

 • stosuj delikatne środki myjące
 • nawilżaj włosy
 • zabezpieczaj końcówki olejkami
 • unikaj stylizacji na gorąco
 • zredukuj ilość kosmetyków do stylizacji -to niepotrzebne obciążenie
 • stosuj zdrową i wartościową dietę - to klucz nie tylko do zdrowia, ale także pięknych włosów oraz zdrowej skóry i mocnych paznokci
 • unikaj farbowania, a jeśli musisz lub bardzo chcesz to robić  – stosuj farby profesjonalne, które nie niszczą włosów tak bardzo.

Za świadomą i delikatną pielęgnację będą wdzięczne nie tylko cienkie włosy. Jak je pogrubić?

Cienkie włosy  – jak je pogrubić i czy jest to możliwe?

Pogrubienie i zagęszczenie cienkich włosów jest możliwe i jak najbardziej wykonalne  – nawet w domowych warunkach. Pierwszym etapem jest zahamowanie ich łamania się i wypadania, a więc wdrożenie świadomej i rozsądnej pielęgnacji. Warto pobudzić także cebulki włosowe, dzięki czemu włosy będą rosnąć szybciej i będzie ich więcej!

Stosuj więc:

 • masażery do głowy  – poprawią ukrwienie i tym samym będą stymulować włosy do wzrostu;
 • wcierki do skóry głowy - najlepiej na bazie naturalnych, cennych wyciągów roślinnych;
 • suplementy diety lub leki (po konsultacji z lekarzem lub trychologiem) pobudzające porost włosów;
 • specjalne zabiegi  – jeśli inne metody nie okażą się wystarczające. 

Bardzo skuteczny w powstrzymywaniu wypadania włosów oraz pobudzenia cebulek do wzrostu jest zabieg ostrzykiwania skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Seria zabiegów może przynieść rewelacyjne efekty, a co ważne  – przede wszystkim trwałe. 

Innym sposobem na pogrubienie cienkich włosów jest pielęgnacja henną. Wiele osób boi się stosowania henny na włosy, mając widmo zielonego koloru w wyniku różnych reakcji chemicznych. 

Jednak henna (ale tylko ta czysta, bez chemicznych dodatków, a więc mająca w składzie INCI tylko jedną pozycję: Lawsomia Inermis) stosowana rozważnie może być najlepszą odżywką dla naszych włosów. 

Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do wykorzystania jej (to między innymi uczulenie lub nakładanie jej na rozjaśniane chemicznie kosmyki). 

Czysta, roślinna henna wnika trwale w strukturę włosa:

 • wypełniając ubytki, a tym samym wygładzając go;
 • odżywiając;
 • pogrubiając go.

Henna "oblepia" każdy włos z osobna, tworząc w ten sposób naturalną, rewelacyjną warstwę ochronną! Jeśli nie chcesz zmieniać koloru włosów, możesz zastosować hennę bezbarwną: spełni ona wówczas rolę naturalnej odżywki i najlepszego sposobu na naturalne, zdrowe pogrubienie włosów bez obciążania. 

Jak szybko zapuścić włosy? Podpowiadamy, co robić, a czego kategorycznie nie >>>

Cienkie włosy – jaka fryzura nada im objętości? Jak układać cienkie i rzadkie włosy?

W przypadku cienkich włosów ogromne znaczenie dla wyglądu i samopoczucia ma sposób cięcia i czesania włosów. Jak układać cienkie i rzadkie włosy? W taki sposób, by wizualnie nadać im objętości. Pomoże więc:

 • tapirowanie u nasady;
 • stosowanie wypełniaczy do kucyków i koków;
 • używanie pudru dodającego objętości 

Rada: susz włosy z głową w dół - wówczas dodasz im naturalnej objętości, poprzez odbicie ich od nasady. 

Jak obciąć cienkie włosy? Jaka fryzura będzie dla nich najlepsza? Na te pytania trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź  – wiele zależy bowiem od indywidualnych czynników - każdemu pasuje coś innego.

Jaka fryzura dla cienkich włosów sprawdzi się najlepiej? Rzadkie pasma najlepiej będą prezentować się w formie krótkiej lub maksymalnie półdługiej fryzurki. 

Jak obciąć cienkie włosy? 

Krótkie pasemka o wiele łatwiej stylizować w taki sposób, by wizualnie dodać im objętości: są lekkie, a przez to nie obciążają fryzury. Tym samym wystarczy o wiele mniej kosmetyków do stylizacji, by osiągnąć i utrzymać pożądany efekt. 

Jeśli jednak nie jesteś przekonana do krótkich włosów i koniecznie chcesz mieć długie, pamiętaj o tym, by obcinać je na prosto. Wszelkie cieniowania paradoksalnie jeszcze bardziej odejmą im objętości.  Przy cienkich włosach dobrze sprawdza się również klasyczny bob. 

Jak układać cienkie i rzadkie włosy? Przyda się okrągła szczotka przy suszeniu włosów, by dodać im objętości już od samej nasady. Pomocny będzie puder dodający objętości.  Pamiętaj jednak o tym, że im mniej kosmetyków obciążających pasemka, tym lepiej! 

Wcierka do włosów – dlaczego internautki oszalały na punkcie tego produktu? Pytamy eksperta o wszystko, co musicie wiedzieć >>>