Na pewno słyszałaś kiedyś o TikToku. Aplikacja, która od kilku lat podbija serca młodzieży, jest najszybciej rozwijającą się platformą mediów społecznościowych na całym świecie. TikTok ma ponad miliard aktywnych użytkowników i jest doceniany przede wszystkim za swój sprawnie działający algorytm. Skąd jednak wziął się jego fenomen? Co to jest TikTok i w jaki sposób działa? Czym są popularne trendy, które rządzą aplikacją? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące platformy uwielbianej przez Generację Z.

Co to jest TikTok? 

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie życie bez mediów społecznościowych. Nic dziwnego, ponieważ są narzędziem, które dostarcza rozrywki, a dodatkowo ułatwiają nam kontakt ze znajomymi. Coraz częściej zdarza się jednak, że ikona Facebook czy Instagrama zostaje zastąpiona przez charakterystyczną, białą nutkę na czarnym tle. Właśnie tak wygląda logo TikToka, czyli aplikacji, którą naprawdę warto teraz znać.        

Co to jest TikTok? To aplikacja z grupy mediów społecznościowych, która pozwala użytkownikom na udostępnianie i oglądanie krótkich materiałów wideo. Kontent, który wrzucamy, jest zapisywany w naszym profilu, a filmiki, które chcemy oglądać pokazują się w zakładce Dla Ciebie. TikTok jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się platformą social mediów na świecie. Fenomen aplikacji jest tłumaczony czynnikami takimi jak: 

 • bardzo dobrze oceniany algorytm, który niezwykle szybko i trafnie personalizuje treści pokazywane użytkownikom w zakładce Dla Ciebie 
 • format udostępnianego kontentu - krótkie filmy wideo z ograniczoną ilością informacji nie wymagają dużej ilości skupienia, jednak są niezwykle stymulujące, przez co (w porównaniu do TikToka) inne social media mogą wydawać się nudne 
 • możliwość szybkiego „wybicia się” w aplikacji, która nie faworyzuje użytkowników ze względu na ilość obserwatorów, tylko ze względu na popularność konkretnego wideo udostępnionego w danym momencie 

Tematyka wideo, które wrzucamy na TikToka, może być dowolna, o ile nie łamie żadnej z zasad zawartych w regulaminie. W aplikacji znajdziemy filmy każdej kategorii, od nowinek ze świata technologii, przez taneczne trendy, do newsów związanych z popkulturą. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a trafnie działający algorytm zadba o to, żeby kontent wyświetlany na stronie głównej był zgodny z naszymi zainteresowaniami. 

Czy TikTok jest płatny? Nie, używanie aplikacji jest całkowicie darmowe dla użytkowników. Opłaty, które możemy ponosić są dobrowolne, i najczęściej związane z reklamowaniem postów lub wspieraniem ulubionych TikTokerów podczas transmisji na żywo. 

Historia TikToka 

Żeby dokładniej dowiedzieć się, czym jest TikTok, warto przyjrzeć się jego historii. Niewiele osób wie, że TT powstał poprzez połączenie dwóch aplikacji: Musical.ly i Douyin. Pierwsza z nich, założona w 2014 roku, była popularna przede wszystkim na zachodzie, a jej tematyka skupiała się wokół muzyki. Użytkownicy mogli oglądać i udostępniać krótkie wideo, które przedstawiały najczęściej układy taneczne lub lip syncing. Aplikacja Douyin powstała w 2016 roku i zyskała największą popularność na wschodzie, szczególnie w Chinach. Już podczas pierwszego roku działania miała 100 milionów zarejestrowanych użytkowników! 

Kiedy powstał TikTok? Do połączenia dwóch wcześniej wspomnianych aplikacji doszło w 2018 roku. Właściciel chińskiej aplikacji Douyin rozpoczął ekspansję na zachód, a po jakimś czasie kupił firmę, która była właścicielem Musical.ly. Obie platformy zostały połączone, i zaczęły funkcjonować pod niezwykle chwytliwą nazwą, którą znamy do dziś: TikTok. 

Zobacz także:

Jak działa TikTok? 

Wiemy już, co to jest TikTok i skąd wzięła się jego popularność. Na czym jednak dokładnie polega aktywność w tej dynamicznie rozwijającej się aplikacji? 

Jak działa TikTok? Aplikacja pozwala użytkownikom na nagrywanie krótkich (maksymalnie 3 minutowych) filmików w pionowym formacie. Kontent, który dodajemy na profil, może być edytowany w aplikacji za pomocą udostępnionych przez nią narzędzi, takich jak filtry, edytor tekstu, naklejki i nakładki AR. Wideo może zostać wzbogacone o ścieżkę dźwiękową, wybraną z setek piosenek dostępnych na TT. 

Co jednak, jeśli dany użytkownik nie chce dzielić się ze światem własnymi nagraniami? Podobnie jak w innych mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram, TT nie wymaga od każdego z nas udostępniania kontentu w profilu. Możemy po prostu przeglądać filmiki innych użytkowników, a także na nie reagować poprzez dodanie serduszka lub komentarza. 

Ponadto, aplikacja udostępnia użytkownikom opcje takie jak: 

 • prowadzenie transmisji na żywo (live)
 • udostępnianie, zapisywanie i wysyłanie oglądanych filmów 
 • rozmawianie w wiadomościach prywatnych z innymi użytkownikami 

Co to jest TikTok - trendy na TikToku 

Pisząc o TikToku, nie możemy zapomnieć o jego charakterystycznych trendach. Są one szczególnie ważne dla osób, które chcą uzyskać popularność w Internecie poprzez aktywność w aplikacji. Co to są trendy na TikToku? Mówiąc najprościej, są to nagrania wideo, które zawierają element faworyzowany przez TikTokowy algorytm w danym momencie. Może być to chętnie wybierana przez twórców piosenka lub viralowy taniec. Czasem trendem staje się cytat z popularnego serialu lub sytuacja, o której mówi się w mediach. 

Dlaczego trendy są ważne dla użytkowników TikToka? Wykorzystanie modnej ścieżki dźwiękowej lub dodanie odpowiednich hashtagów może sprawić, że nasze wideo zdobędzie szerokie zasięgi i wyświetli się (zaskakująco) wielu osobom. Dzięki temu uczestniczenie w TikTokowych trendach jest jednym ze sprawdzonych sposobów na zyskanie popularności w aplikacji. 

Co to jest TikTok - jak założyć konto na TikToku 

W poprzednich akapitach dowiedzieliśmy się, co to jest aplikacja TikTok i na czym polegają jej charakterystyczne trendy. Od czego jednak powinniśmy zacząć naszą przygodę z TT? Na pewno od ściągnięcia aplikacji i założenia profilu, który pozwoli nam oglądać i publikować treści, a także połączyć się ze znajomymi. 

Zastanawiasz się, jak założyć konto na TikToku? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku! 

 1. Pobierz aplikację TikTok z AppStore lub Google Play. 
 2. Po zakończeniu pobierania, otwórz aplikację na swoim smartfonie. 
 3. Kiedy pierwszy raz otworzysz aplikację, na ekranie wyświetli ci się kilka pytań dotyczących twoich zainteresowań. To początek działania algorytmu TikToka, który później będzie coraz skuteczniej personalizował wyświetlane ci treści. Jeśli nie chcesz jednak odpowiadać na pytanie dotyczące zainteresowań, możesz wybrać opcję Pomiń. 
 4. Po zaznaczeniu wszystkich zainteresowań lub wybraniu opcji Pomiń, zostaniesz przeniesiony na zakładkę Dla Ciebie, czyli główny ekran aplikacji, na której wyświetli ci się kilka losowych filmików. Aby założyć konto na Tik Toku, musisz kliknąć ikonkę ludzika, znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu. 
 5. Na ekranie powinien pojawić się komunikat o możliwości włączenia powiadomień w aplikacji, a następnie opcja Zarejestruj się. 
 6. TikTok daje nam możliwość rejestracji na kilka sposobów. Konto możesz założyć używając maila lub numeru telefonu, lub całkowicie zsynchronizować je z kontem w innym medium społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter. 
 7. Kiedy wybierzesz odpowiednią dla siebie opcję i zaakceptujesz regulamin aplikacji, kliknij przycisk Kontynuuj. 

Gotowe! Od tej pory możesz zacząć przeglądać Tik Tokowe filmiki używając w tym celu swojego własnego konta.