Aby mierzyć nasz okres lub żeby wiedzieć, kiedy on nadejdzie używamy różnego rodzaju aplikacji czy kalendarzy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy nasze cykle nie są przypadkiem powiązane z czymś bardziej… kosmicznym?

Na profilu @izzysink1, na TikToku pojawił się niedawno filmik, który stał się viralem. Obejrzano go ponad 300 000 razy. Użytkowniczka aplikacji w swoim wideo mówi, że o powiązaniu kosmosu i okresu myśli cały czas.

Nie mogę przestać o tym myśleć – mówi. – Już wiele razy zwracano uwagę na to, że cykle kobiet i księżyc są ze sobą zsynchronizowane. Cykl kobiet trwa mniej więcej 28 dni, tak samo jak cykl księżyca. Są zsynchronizowane. Ta korelacja nie oznacza przyczynowości, ale fajne jest to, że działa to w podobnym rytmie.

Użytkowniczki TikToka szybko podzieliły się swoimi doświadczeniami z zsynchronizowanym cyklem. Z mojego balkonu widzę księżyc właściwie przez większość nocy. Właśnie tego używam do śledzenia swojego okresu – skomentowała jedna osoba. Po duńsku okres jest nazywany też cyklem księżyca/pozycją księżyca – dodał toś inny.

Przejdźmy jednak do nauki. Na temat związku między księżycem a menstruacją przeprowadzono wiele badań. I chociaż istnieją pewne podobieństwa między obydwoma cyklami, większość naukowców uważa, że jest to jedynie zbieg okoliczności.

Aplikacja do śledzenia cyklu, Clue, przeprowadziła obszerne badanie, w którym przeanalizowała fazy księżyca i okres. Pod uwagę wzięła ponad 7,5 miliona cykli menstruacyjnych. Z badań wynikło, że cykl menstruacyjny nie synchronizuje się z cyklem księżyca. Cykle księżycowe i menstruacyjne będą miały ze sobą mniejszy lub większy związek – w zależności od tego, jak podobne są do siebie w długości.

Średnio cykl menstruacyjny trwa 28 dni, a cykl księżyca – 29,5 dnia. Ma to więc sens, że wiele dziewczyn zauważa, że ich okres rozpoczyna się w okolicach nowiu lub pełni. Jednak normalne cykle menstruacyjne mogą trwać od 24 do 38 dni. Wszystko więc zależy od długości twojego. Co prawda przeprowadzono jeszcze inne badania na ten temat, jednak żadne z nich nie było tak obszerne, a każde z nich miało zróżnicowane wyniki.

Zobacz także:

W wielu kulturach uważa się, że związek między księżycem a miesiączką jest ogromny. Słowo „menstruacja” pochodzi nawet od łacińskiego słowa „menses”, czyli „miesiąc”. Ono z kolei wywodzi się z greckiego słowa „mene”, oznaczającego „księżyc”. Uważa się, że starożytni Grecy uznawali okres za zjawisko kosmiczne.

Nawet w dzisiejszych czasach wiele osób wierzy w duchową stronę okresu. Porozmawiałyśmy z dr. Giuseppe Aragoną na temat tego, jak bardzo musimy skupiać się na rozdzieleniu faktów od fikcji.

Ludzie lubią łączyć ze sobą cykle księżycowe i menstruacyjne, ponieważ są podobne pod względem wzorców. Dodatkowo zarówno księżyc, jak i kobiece ciało mogą być postrzegane jako coś mistycznego i cudownego – mówi. Wielu filozofów, antropologów i innych ekspertów przez wieki zauważało, że istnieją pewne analogie między nimi i sugerowało, że mogą być ze sobą powiązane. Jednak dowodów na potwierdzenie tego jest bardzo mało. Choć cykle są w pewnym stopniu podobne pod względem dni, mało prawdopodobne jest to, aby były ze sobą powiązane czy, aby miały na siebie jakiś wpływ. Na przestrzeni lat przeprowadzono na ten temat wiele badań, ale nadal istnieje wiele niepewności w tej kwestii. Trzeba wykonać jeszcze dużo pracy, aby potwierdzić, czy istnieją biologiczne mechanizmy działające w tym zakresie.

Chociaż nie ma konkretnego dowodu na to, że księżyc i miesiączka są ze sobą powiązane, to nie ma nic złego w tym, aby zauważać taką zależność.

Jeśli cykl menstruacyjny i księżycowy zbiegają się ze sobą najczęściej jest to zbieg okoliczności. Raczej nie wynika to z nauki czy biologicznych przyczyn. Niemniej jednak wiele kobiet o duchowym podejściu chce wierzyć, że istnieją powody ku takiej zależności. Zazwyczaj jest to nieszkodliwe. Najważniejsze, żeby zdrowo podchodzić do swojego ciała - mówi dr Aragona.

Może być też tak, że nigdy nie dowiemy się, czy księżyc ma wpływ na menstruację, ponieważ współczesny świat ma wiele zmienionych czynników środowiskowych.

Można by sugerować, że sposób, w jaki obecnie prowadzimy nasz styl życia, może wpływać na jakiekolwiek połączenie księżyca z żeńskim układem rozrodczym – tłumaczy dr Aragona. – Nie jest to jednak udowodnione naukowo, większość badaczy byłaby temu przeciwna. Jednak jeszcze 200 lat temu nie żyliśmy tak, jak żyjemy teraz – z wpływami środowiskowymi, zmianami cyfrowymi i kobietami pracującymi znacznie ciężej niż kiedyś. Może oznaczać to, że sposób, w jaki kobiety przeżywają okres, dostosował się do tych zmian. A więc połączenie, jakie kobiece ciała miały z księżycem, jeśli w ogóle istniało, mogło ulec zmianie.

Można również twierdzić, że kobiety miały silniejsze połączenie ze swoim cyklem menstruacyjnym setki lat temu, gdy księżyc wywierał większy wpływ na to, jak postrzegano okresy. Z drugiej strony można by też twierdzić, że dzięki wielu aplikacjom i badaniom naukowym, jakie mamy dzisiaj, kobiety żyją bardziej w zgodzie ze swoimi ciałami niż kiedykolwiek wcześniej. Być może nie potrzebują więc księżyca, aby lepiej zrozumieć swój cykl.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie w Glamour UK