Kiedy w Polsce trwa nagonka na środowisko LGBT, którą prowadzi sam ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, inny europejski i równie konserwatywny kraj jak Czarnogóra właśnie wprowadził związki partnerskie. Oznacza to, że pary tej samej płci będą mogły sformalizować swoje związki, a tym samym uzyskać część należnych im praw. „To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa Czarnogóry, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych. Równość i te same prawa dla wszystkich są fundamentem wartości ludzkich i europejskich” - napisał na Twitterze premier Czarnogóry, Duško Marković.

Czarnogóra wprowadziła związki partnerskie

Dla Czarnogóry jest to zmiana, która z pewnością przybliży kraj do wstąpienia do Unii Europejskiej, z którą prowadzi obecnie negocjacje akcesyjne. Wprowadzenie związków partnerskich jest jednym z dowodów na to, że kraj ubiegający się o członkostwo przestrzega praw człowieka oraz gwarantuje poszanowanie i ochronę mniejszości. To jedno z kryteriów kopenhaskich ustanowionych na szczycie Rady Europejskiej w Kopenhadze w 1993 roku.


30-letni Michał Demski to kolejna ofiara homofobii. Dlaczego śmierć Wiktora, Milo, Kacpra i Dominika wciąż niczego nas nie nauczyła? >>>
 

Czarnogóra to pierwszy europejski kraj spoza EU, który zalegalizował związki par jednopłciowych

Niestety, w Czarnogórze nie zawsze było tak tolerancyjnie. Osoby LGBT często było ofiarami prześladowań, a pierwsza próba głosowania nad ustawą o związkach partnerskich par jednopłciowych zakończyła się fiaskiem. Także to ostatnie głosowanie nie spotkało się z aprobatą wszystkich parlamentarzystów. Za prowadzeniem związków partnerskich w 81-osobowym parlamencie głosowały 42 osoby, a ci przeciwni nie przebierali w słowach i cel ustawy, której się przeciwstawili, określili narzuconym przez „światowych satanistów”.


Polska najbardziej homofobicznym krajem w Europie. Niechlubny wynik najnowszego rankingu >>>
 

Podobne określenia padają także w Polsce w stosunku do tych, którzy chcieliby wprowadzić związki partnerskie. Skrajnie prawicowe media satanistą nazwały Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta Koalicji Europejskiej, z którym Andrzej Duda rywalizować będzie w drugiej turze już 12 lipca.


Prezydent Andrzej Duda podpisał Kartę Rodziny. Jeden z punktów mówi o „ochronie dzieci przed ideologią LGBT” >>>

Zobacz także: