Dlaczego nie można czesać mokrych włosów?

Szczotkowanie czy czesanie jest jednym z najgorszych działań, które można podjąć wobec mokrych włosów. „Struktura włosa nasiąka wodą, przez co łuski stają się bardziej podatne na odchylenia, uszkodzenia i finalnie złamania” – tłumaczy specjalistka, trycholożka Magdalena Szymczak-Kępka. Wiele osób nawet nie zdaje sobie jednak sprawy, że mokre włosy wymagają specjalnej pielęgnacji. I że generalnie podczas czesania warto obchodzić się z kosmykami delikatnie.

„Jedną z ważnych zasad pielęgnacji jest umiejętne i prawidłowe czesanie włosów – i tych na mokro też! Po wyjściu spod prysznica, z basenu lub morskiej kąpieli aż korci nas, by sięgnąć po szczotkę i ulżyć naszym splątanym kosmykom. Pamiętajmy jendak, że mokry włos to już bardziej wymagający włos!” - tłumaczy Magdalena Szymczak-Kępka. Oczywiście nie będzie katastrofy, jeśli raz na jakiś czas ulegniesz i rozczeszesz mokre włosy. Ale regularne postępowanie w ten sposób jest niebezpieczne.

Konsekwencje czesania mokrych włosów

• Włosy stają się łamliwe. Wilgotne włosy łatwo się rozciągają i są bardzo podatne na uszkodzenia, a podczas czesania łatwo łamią się.
• Zaczynają wypadać. Grzebień wyciąga włosy obciążone wodą, a jeśli dodatkowo są podatne na wypadanie, to przy czesaniu straty będą znacznie większe.
• Kiedy zaczynamy czesać włosy na mokro, łatwo ulegają uszkodzeniu na poziomie strukturalnym. Włosy stają się puszyste i splątane, a przy każdym "mokrym" czesaniu coraz trudniej jest je rozplątać.

Styliści fryzur generalnie zalecają, by raczej rzadziej czesać włosy niż częściej, a gdy są mokre, to nawet całkowicie zrezygnować z tej czynności. Nie zawsze udaje się przestrzegać tych zasad, dlatego przygotowaliśmy jeszcze kilka wskazówek, jak sobie radzić z czesaniem, by nie wyrządzić włosom szkód.

Kiedy można czesać mokre włosy

„Zarówno włosy mokre, suche, jak i bardzo splątane wymagają dużej ostrożności podczas czesania i odpowiedniego przygotowania. Czesanie na mokro jest często alternatywną dla grubych, gęstych i kręconych włosów. Pamiętajmy, że mokre włosy mają większe tarcie przy czesaniu niż włosy suche. Podczas czesania wcześniej uszkodzone łuski mogą się rozciągnąć, co spowoduje urwanie lub ukruszenie włosa. Najlepiej zabezpieczyć włosy mokre odżywką (jeśli masz kręcone lub grube) lub sprayem do rozczesywania (w przypadku włosów cienkich i łamliwych). Należy zachować ostrożność w postaci bardzo powolnych ruchów, zaczynając czesanie od końcówek włosów” – tłumaczy Magdalena Szymczak-Kępka.

Prostych włosów nie należy czesać, kiedy są mokre, ze względu na ich wysoką podatność uszkodzenia. Jeśli z jakiegoś powodu nie można obejść się bez czesania, warto użyć do tego rzadkiego grzebienia i zacząć od końcówek, przesuwając się do nasady włosów. Pozwoli to uniknąć plątania oraz łamania się włosów.

W przypadku włosów kręconych obowiązują inne zasady. By loki i fale zachować w dobrym stanie, zaleca się czesanie ich właśnie na mokro. Grzebień, który wykorzystuje się w tym celu, powinien mieć szeroko rozstawione zęby. W ten sposób struktura włosów będzie utrzymywana przez długi czas w zdrowym stanie. Dodatkowo warto skorzystać z bogatej oferty odżywek ułatwiających rozczesywanie włosów po umyciu.

Zobacz także: