Każda z nas zadała sobie przynajmniej raz to pytanie: czy utrzymywać kontakt z eks? Eksperci mówią w tej sytuacji jednym głosem i bezpośrednio po rozstaniu rekomendują metodę zero kontaktu, która polega na odcięciu się od byłego/byłej. Warto zastosować się do tej zasady, ponieważ takie odcięcie przyśpiesza poradzenie sobie ze złamanym sercem i przeprocesowanie tej trudnej sytuacji, a także pomaga skupić się na sobie i poukładać rutynę na nowo. Ale co w momencie, gdy minął już okres żałoby po nieudanym związku? Jeżeli czujesz się na tyle silna, że wydaje ci się, iż będziesz w stanie przyjaźnić się ze swoim eks, powinnaś najpierw odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.  

Kiedy można przyjaźnić się z byłym lub byłą?

Jeśli mówimy o związku z nastoletnich czasów i wciąż pozostajecie sobie bliscy, nie istnieją żadne przeszkody, żeby utrzymywać taką znajomość. Bardziej skomplikowana jest relacja z byłym partnerem, z którym tworzyłaś związek, będąc już dojrzałą osobą. Kluczowy jest czas, jaki minął od rozstania. Jeżeli rany są wciąż świeże, nie warto wchodzić w relację z eks. Kontakt będzie przypominał ci o uczuciach, jakie żywiłaś do tej osoby i może sprawić, że będziesz zamknięta na poznanie kogoś nowego. 

Jednak czas to pojęcie względne i nie ma idealnego momentu na przyjaźń z eks. Każda sytuacja jest inna i każdy związek kończy się w zupełnie innych okolicznościach. Dlatego kluczowe pytanie, które należy sobie zadać brzmi: „Jakie są moje motywacje”? Jeżeli czujesz, że emocje opadły, a ty nie czujesz już romantycznych uczuć w stosunku do drugiej osoby, ale uważasz, że jest wartościowym człowiekiem i chcesz mieć go w swoim życiu jako przyjaciela, wtedy podjęcie próby kontaktu z eks jest uzasadnione. Przygotuj się jednak na ewentualność, że były partner lub partnerka może nie być w tym samym miejscu co ty. 

Zanim zrobisz jakikolwiek krok w kierunku przyjaźni z byłym bądź byłą, odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy nie robisz tego z nadzieją na ewentualny powrót. Przyjaźń w tym przypadku nie ma sensu, ponieważ nie będzie szczerą relacją, a bolesnym doświadczeniem dla obu stron. 

Kiedy utrzymywanie kontaktu z eks ma sens?

Oprócz powyższej sytuacji, istnieją przypadki, w których kontakt z byłym partnerem lub partnerką jest nieunikniony. Takim przypadkiem są dzieci. Ze względu na nie warto mieć ze swoim eks co najmniej poprawne stosunki, umożliwiające swobodną komunikację. Inne okoliczności to wspólny biznes, ta sama praca czy projekt, które wymagają nie tylko profesjonalnej postawy od obojga partnerów. Przyjacielska relacja z pewnością pomoże w codziennym funkcjonowaniu w środowisku zawodowym. Ta sama grupa znajomych jest kolejnym powodem, dla którego kontakt z eks jest do wypracowania. Oczywiście w przypadku, gdy nie czujesz się na siłach, ponieważ np. wciąż żywisz uczucia do byłego partnera, masz żal o rozpad związku lub po prostu jest to dla ciebie zbyt bolesne i nie masz na to ochoty, nie zmuszaj się do wspólnych wypadów ze znajomymi. Nie jest to jednoznaczne z utratą przyjaciół. Postawienie sprawy jasno i szczera rozmowa to sposób na poukładanie relacji z przyjaciółmi, na których ci zależy.