Rozstanie się ze swoim ukochanym lub ukochaną jest trudne. W końcu to osoba, którą kochałyśmy (jeśli nadal jej nie kochamy), spędzałyśmy większość naszego czasu i dzieliłyśmy się każdą drobnostką z naszego życia. Jeśli po rozstaniu stwierdziłaś, że chciałabyś spróbować ponownie związać się z tą samą osobą, to dobrze trafiłaś. Pamiętaj, że powrót do eks nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i trzeba to przemyśleć zanim drugi raz wejdzie się do tej samej rzeki. Jeśli jednak (na własną odpowiedzialność!) uważasz, że może wam wyjść, przedstawiamy kilka rad na to, jak przygotować się do powrotu do eks i jak go zdobyć ponownie.

Jak odzyskać swojego eks – oceń wasz związek

Na samym początku warto zająć się myśleniem, a nie działaniami. To utwierdzi cię w przekonaniu, że naprawdę tego chcesz. Przeanalizuj cały wasz związek – od początku do końca. Zdaj sobie sprawę z tego, czy obydwoje będzie chcieli pracować nad waszą relacją i dać z siebie wszystko, co najlepsze. Zastanów się też, co poszło nie tak i doprowadziło do rozstania.

Jak odzyskać swojego eks – zrozum, co poszło nie tak

Gdy już o tym pomyślisz postaraj się zrozumieć. Rozłóż błędy na czynniki pierwsze, postaraj się znaleźć dla nich rozwiązanie. Nie bój się przyznać, że część błędów popełniłaś ty. To jak najbardziej normalne i zdarza się każdemu. Wszyscy postępujemy czasem nie tak, jak powinniśmy. Ważne jest to, aby z takich przemyśleń wyszły jakieś wnioski – chęć poprawy, lepsza komunikacja czy samoświadomość.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w związkach? Nieokazywanie wystarczającej ilości atencji drugiej osobie, trzymanie swoich uczuć w sobie – brak komunikacji, zamiatanie problemów pod dywan, brak rozmowy, obwinianie partnera lub partnerki czy nieumiejętność przyznania się do winy.

Jak odzyskać swojego eks – nie bój się przeprosić, jeśli jest taka potrzeba, ale nie bój się też wybaczyć

Następnie można już przejść do działania. Ważnym i oczyszczającym (dla obu stron) krokiem będzie przeproszenie. Aby naprawić relację niezbędne będzie powiedzenie słowa „przepraszam” i zostawienie przeszłości za sobą. To da do zrozumienia twojemu byłemu/byłej, że zrozumiałaś swoje błędy i jesteś na tyle dojrzała i świadoma, by się do nich przyznać.

Z drugiej strony, jeśli przepraszać będzie twój eks, bądź skłonna mu wybaczyć. Trzymanie w sobie nienawiści i żalu jest jedną z gorszych decyzji, jakie możesz popełnić. Szczególnie, jeśli chcesz ponownie się zejść z osobą, która cię zraniła. Wybaczenie będzie zdecydowanie oczyszczającym doświadczeniem.

Jak odzyskać swojego eks – spędź razem z nim/nią trochę czasu

Powoli musicie zmierzać do odnowienia kontaktu. Spędź ze swoim byłym/byłą tak zwany quality time. Zróbcie razem coś wartościowego, poświęćcie ten czas na rozmowę. Może ona otworzyć wiele nowych drzwi. Poznajcie się od nowa – mówcie i aktywnie słuchajcie. Mimo że byłaś już z tą osobą w związku potraktuj to jak pierwszą randkę.

Zobacz także:

Jak odzyskać swojego eks – bądź gotowa na nowe doświadczenia

Po odzyskaniu kontaktu ze swoim byłym partnerem lub partnerką musisz być gotowa na to, że nie wszystko będzie tak samo i „po staremu”. Przygotuj się na nowe doświadczenia. Nadal warto zachować świeżość w związku i zrobić coś, co ponownie zbliży was do siebie. Wyjedźcie gdzieś razem (jeśli czujecie się już na to gotowi), zacznijcie coś robić wspólnie, zorganizujcie kolację dla najbliższych (która przy okazji może być ogłoszeniem waszego powrotu do siebie).

Jak odzyskać swojego eks – odbuduj zaufanie i zastanów się, czy ty też mu/jej ufasz

Zaufanie. Jeden z podstawowych fundamentów zdrowej relacji. Wiadomo, że po zerwaniu zazwyczaj go już nie ma. Z jakiegoś powodu to rozstanie nadeszło. Niestety (albo i stety), jeśli chcesz ponownie budować coś z tą osobą musisz na nowo jej zaufać. Oczywiście będzie to trudne, ale jest niezbędne. Tak samo działa to w drugą stronę. Ty również musisz sprawić, aby twój eks ponownie mógł czuć się przy tobie w pełni komfortowo. Małe gesty zdecydowanie pomogą!

Jak odzyskać swojego eks – zacznij od nowa

Niby wchodzisz drugi raz to tej samej rzeki, ale płynie w niej już inna woda. Chyba jedną z ważniejszych rzeczy przy schodzeniu się ze swoim byłym/byłą jest zaczęcie od nowa. Wiadomo, że nie można ot tak zapomnieć o tym, jak wyglądała wasza relacja wcześniej, ale można mniej na to zwracać uwagę. Wyciągnij z niej tylko to, co najlepsze oraz wnioski. Nowa relacja – nowy start.

Jak odzyskać swojego eks – nie spiesz się

Jeśli chcesz odzyskać swoją ukochaną osobę, nie możesz się spieszyć. Zarówno nie popędzaj własnych uczuć, jak i drugiej osoby. Każdy w swoim tempie przetwarza rozstanie i to, czy w ogóle chce do siebie wrócić. To wcale nie jest łatwa decyzja. Dlatego tak ważne jest to, żeby wszystko było przemyślane. Tutaj nie liczy się czas, a uczucia, emocje i spokój. Niech nie zwiedzie cię żaden impuls. Jeśli macie być razem, to w końcu odnajdziecie się nawzajem. Danie sobie czasu to najlepsze co możesz dla was zrobić.

Jak odzyskać swojego eks – miej pewność, że to twoja decyzja

Powrót do eks to poważna sprawa. Miej pewność, że robisz to tylko i wyłącznie z własnej woli i dlatego, że podpowiada ci tak serce. Jeśli twój były partner lub partnerka namawiają cię do powrotu, a ty nie czujesz ani gotowości, ani chęci – nie rób tego. Masz do tego pełne prawo. Staraj się nie słuchać także namów twojej rodziny czy znajomych. Zawsze dobrze usłyszeć radę, ale decyzję pozostaw jednak samej sobie.

Jak odzyskać swojego eks – zastanów się, czego potrzebujesz

Związek z eks po powrocie do siebie może wyglądać kompletnie inaczej niż wasza poprzednia relacja. Zmienić się mogły wasze poglądy, spojrzenia na świat i… potrzeby. Zastanów się, czego w tym momencie najbardziej potrzebujesz i zakomunikuj to swojemu nowemu-staremu partnerowi/partnerce. Wtedy będzie wam zdecydowanie łatwiej stworzyć szczęśliwy związek.

Jak odzyskać swojego eks – komunikuj swoje potrzeby i słuchaj

Na koniec komunikacja. Podstawa każdej relacji (nie tylko związków). Być może to właśnie jej brak był powodem twojego rozstania? Nie bój się mówić o swoich potrzebach. Właściwa osoba cię wysłucha, zrozumie i będzie starała się zapewnić ci to, czego potrzebujesz. Również ty bądź otwarta na to, co mówi do ciebie twój partner/partnerka. Wzajemna komunikacja i słuchanie mogą zmienić naprawdę wiele.

Powodzenia w odzyskaniu twojej ukochanej osoby! Pamiętaj o powyższych zasadach i ufaj sobie.