Relacje międzyludzkie działają w ten sposób, że trzeba je pielęgnować. Właściwie, jak wszystko, na czym nam zależy. Oczywistym jest, że duże, tak zwane bomby, są głównymi powodami rozpadu związków. Jednak, gdyby zastanowić się nad tym głębiej, często dzieje się też tak, że ludzie po prostu się rozchodzą, coś im nie gra i postanawiają przez to zakończyć relację. Mają na to wpływ właśnie takie małe rzeczy, których można nie zauważać, ale które mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasz związek. To właśnie dzięki tym drobnostkom (jeśli o nie dbamy) możemy cieszyć się szczęśliwą i zdrową relacją. Oto wybrane przez nas 9 z nich, które zaniedbane mogą doprowadzić do rozstania.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – zostawianie nierozwiązanych sporów

Wiadomo – kłótnie są czymś jak najbardziej normalnym. Każdej, nawet najszczęśliwszej, najlepiej dobranej parze się zdarzają. Są one potrzebne, aby zakomunikować, co nam się nie podoba i rozwiązać dany problem. Właśnie. To jest najważniejsze. Sporu nie można zostawić bez rozwiązania. Pamiętaj, aby zawsze dojść do wspólnego, satysfakcjonującego obie strony punktu. Tylko wtedy będziecie mogli dalej wieść spokojne życie razem i prowadzić wasz związek w jak najlepszym kierunku.

Gdy problemy zostaną bez odpowiedzi, a kłótnie zamieciecie pod dywan, to nic dobrego z tego nie wyjdzie. Między wami będzie widoczne i wyczuwalne napięcie, presja, frustracja. Coś będzie wisieć w powietrzu i w końcu któreś z was nie wytrzyma. Komunikacja i rozwiązywanie problemów to klucz do udanej relacji!

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – niewyrażanie własnej opinii

Z drugiej strony, trzeba pamiętać też o tym, żeby nie bać się wyrażać własnego zdania. Partner lub partnerka muszą je znać. Oczywiście – czasem nie chcemy kogoś zranić lub urazić, ale ważne jest to, aby zawsze powiedzieć to, co ma się w głowie. To również może oczyścić atmosferę i zapobiec konfliktom.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – flirtowanie z innymi

Flirt. To dość trudny i skomplikowany temat. Niektóre pary dają sobie przyzwolenie na delikatny flirt z innymi, u innych jest to postrzegane jako zdrada. Właśnie dlatego, że jest to tak delikatna kwestia trzeba z nią uważać. Czasem nawet niewinny flirt może doprowadzić do rozpadu związku.

Ustalcie z partnerem lub partnerką wasze granice i trzymajcie się ich, aby nikt nie został poszkodowany i zraniony.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – wątpienie

Jeśli masz problemy z zaufaniem, to z pewnością trudno stworzyć ci zdrową i spokojną relację. Warto nad tym pracować. Wątpienie w słowa ukochanego/ukochanej, brak zaufania, niewierzenie jej/mu lub zakładanie, że kłamie może być niezwykle krzywdzące dla waszego związku. Relacje polegają na tym, że oddajemy się drugiej osobie i ufamy jej. Bez zaufania trudno tworzyć relacje. Jest to fundament, który należy zbudować i o niego dbać.

Zobacz także:

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – nieszanowanie wzajemnej przestrzeni osobistej

Dla każdego z nas posiadanie własnej przestrzeni jest bardzo istotne. To właśnie w niej możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie oraz po prostu skupić się na sobie. Zabieranie tej możliwości drugiemu człowiekowi jest po prostu toksyczne i może doprowadzić do wielu kłótni. Ważne jest to, aby zdać sobie sprawę, że każdy ma prawo do swojej przestrzeni i czasu dla siebie. Nawet jeśli jesteście razem. Przecież nie da się być ze sobą 24/7.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – za dużo żartów i sarkazmu

Poczucie humoru w związku dla niektórych jest kluczową kwestią. Nie można zaprzeczyć, że generalnie jest ono ważne. Sprawia, że relacja nie jest tak sztywna i faktycznie można się pośmiać. Istotne jest jednak to, aby znać granice, umiar i dobry smak. Gdy nasza osoba mówi nam o czymś ważnym dla niej lub gdy jesteście w trakcie poważnej rozmowy, powstrzymaj śmiech i sarkazm, a w zamian wykaż się empatią, zrozumieniem i daj poczucie, że ukochany/ukochana może czuć się bezpiecznie. To naprawdę będzie lepszym rozwiązaniem.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – nieużywanie magicznych słów „dziękuję”, „przepraszam”, „kocham cię”

Te z pozoru tak zwykłe słowa mogą zmienić wiele. Gdy nie będziesz ich używać (lub nie będziesz ich używać wystraczająco często), może się to źle odbić na twoim związku. „Dziękuję” czy „przepraszam” mogą być trudne do powiedzenia, a znaczą one bardzo dużo. Nie bój się ich. Jeśli chodzi o „kocham cię”, to także nie można o tym zapominać. Gdy już jesteście na tym etapie, że wyrażacie swoje uczucia do siebie nawzajem, warto jest przypominać swojemu partnerowi/partnerce o tym, że darzy się go/ją miłością. Gdy nie będzie słyszeć tego wystarczająco często, może najzwyczajniej w świecie poczuć się nieważny/a.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – zapominanie ważnych dat

Okay, umówmy się, nie chodzi tu o pamiętanie każdej najmniejszej daty typu „pierwsza randka w tym miejscu”, „pierwsza randka w tamtym miejscu”, „pierwszy wyjazd razem” itd. Wystarczy, że zapamiętasz dzień waszego poznania, pierwszej randki czy rozpoczęcia związku. Świętujcie takie momenty, bo one bardzo zbliżają. Jeśli nie przywiązujesz do nich uwagi partner lub partnerka mogą pomyśleć, że cię to nie interesuje.

Małe rzeczy, które mogą zniszczyć twój związek – brak kompromisów

Kompromisy, kompromisy i jeszcze raz kompromisy. To właśnie one są dla niektórych podstawą udanej i zdrowej relacji. Jeśli jesteś w związku, musisz liczyć się z tym, że nie wszystko będzie zawsze tak, jak chcesz tego ty. W końcu tworzycie parę, zespół, team. Musicie działać razem i wybierać optymalne rozwiązania dla dwóch stron. Jeśli nie będziesz w stanie się do tego dopasować, twój związek może nie przetrwać.