Kiedy, gdzie, jak. Jak powiedzieć, że się kogoś kocha? Jak wyznać miłość? Czy tego nie powinno się po prostu wiedzieć, czuć? Dlaczego słowa nie przychodzą łatwo? Cóż... Kiedy już nawet stwierdzisz, że to TA osoba, że to TO uczucie, miłosna gehenna się nie kończy. Zastanawiasz się, czy powiedzieć TO. Albo właśnie czujesz, że zaraz pękniesz, jeśli tego nie powiesz. A tu nic. Słowa grzęzną w gardle. I coś, co na filmach jest łatwe, romantyczne, przyjemne, przyprawia cię o bezsenność. Na szczęście przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jak wyznać miłość.

Jak wyznać miłość: dlaczego cię to przytłacza

Bo mamy różne style przywiązania i wyrażania uczuć. Bo kształtuje nas dzieciństwo, komunikacja emocji z rodzicami, jak i doświadczenia z poprzednimi osobami partnerskimi. Bo zdajemy sobie wagę z tych dwóch słów i nie chcemy rzucać ich na wiatr. Bo nie jesteśmy wcale pewni swoich uczuć. Albo drugiej strony. Czasem trzeba dokładnie przeanalizować sytuację. A nawet udać się po wsparcie seksuologiczne, psychologiczne. I jest to jak najbardziej okej!

Jak wyznać miłość: mówisz „kocham cię” i co dalej?

Powiedzenie „kocham cię” to zwykle istotny krok dla relacji. Może spowodować jej wzmocnienie, jak i rozpad. Wszystko zależy od tego, jakie macie osobiste plany na przyszłość, czy randkujecie i chcecie związku, czy macie romans... Niby powiedzenie tych dwóch słów zajmuje chwilę, ale jednak wymaga reakcji od drugiej strony. Może wszystko pchnąć do przodu, nadać tempa waszej relacji albo.. obrócić ją w proch i pył. Jednak lepiej mieć to za sobą, niż trzymać język za zębami, wyznać, jeśli to dla ciebie balast. Ale jak już wiemy może to być skomplikowane. Dlatego podpowiadamy.

Jak wyznać miłość: kiedy powiedzieć „kocham cię”

Wtedy, kiedy faktycznie kochasz. Dobre, co? Ale jak wyżej. Zacznij od analizy swoich uczuć, tego, na czym stoisz. Rozpisz na kartce wszelkie za i przeciw. Ale jeśli skupić się na statystyce, nie na uczuciach, to zwykle po trzech miesiącach relacji wśród większości par następuje TEN MOMENT: wyznanie sobie miłości. I wcale nie jest to takie głupie, by poczekać, jeśli nawet wcześniej wiesz, co czujesz. Pierwsze tygodnie, euforia zakochania mogą prawić, że nie do końca wiesz, czy dobrze lokujesz uczucia, czy nie patrzysz na świeży związek i partnera  / partnerkę przez różowe okulary. Ciało i głowa zalane dopaminą i oksytocyną naprawdę mogą sprawić, że błędnie ocenimy sytuację. Kiedy ekscytacja słabnie, wtedy wychodzi, czy zaczyna się kochanie, czy jednak lepiej się rozejść, bo było to tylko (fatalne) zauroczenie.

Jeśli już wiesz, że KOCHASZ, że to ten czas, oceń sytuację nie tylko ze swojej perspektywy, ale też tej drugiej osoby. Czy nie ma w pracy za dużo na głowie? Czy będzie mieć przestrzeń na twoje wyznanie? Jak i pomyśl o tym, co lubi, co dla tej osoby jest ważne: ceni bardziej gesty czy słowa?

Jak wyznać miłość: sposoby

  • Słowami: do ucha, krzycząc na całe gardło, kreśląc te słowa palcem na nagich plecach tej osoby... Nie tylko mówiąc „kocham cię”, lecz także „szaleję za tobą”, „jesteś dla mnie wszystkim” itp.
  • Gestami: byciem blisko w ważnych chwilach, poświęcając czas, uwagę, pomagając. Może to nie być oczywiste, ale zachowanie wynikające z miłości zwykle prędzej niż później zostaje prawidłowo rozszyfrowane.

Jak wyznać miłość: sprawdzona metoda

Jest też metoda dla opornych, zarówno w wyrażaniu miłości, jak i odbieraniu tego komunikatu. Romantycznym, namacalnym wyznaniem miłości będzie napisanie liściku  czy listu z wyznaniem. Najlepiej ręcznie, na ładnym papierze. Może to być „kocham cię” lub metafora. Może to być opis tego, jak się czujemy z naszą ukochaną osobą, jak zmieniła nasze życie. Można też posłużyć się wierszem czy cytatem z książki, słowami piosenki. Ten sposób daje przestrzeń drugiej osobie na oswojenie się z wiadomością, czas na odpowiedź w odpowiednim dla niej czasie. Warto to rozważyć. Swoją drogą, czasem napisanie tych dwóch słów, uświadamia ich wagę i uruchamia analizę sytuacji, w której jesteśmy. 

 

Zobacz także: