Jak wyznać miłość bliskiej osobie - na to pytanie oczywiście nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Przychodzi taki moment w życiu, w którym czujemy, że odnaleźliśmy wybrankę lub wybranka naszego serca. Jedni mają tego świadomość, drudzy niekoniecznie - dopiero po jakimś czasie dochodzi do nich, że spotkało ich coś szczególnego. Znacie to uczucie motyli w brzuchu, podwyższonego tętna i pozytywnego stresu na myśl o kimś bliskim? Jeżeli tak, to... prawdopodobnie się zakochaliście. 

Gdy czuje się do kogoś tak silne uczucie, dobrze jest, aby ten ktoś o tym wiedział. I tutaj niekiedy zaczynają się schody. Wychodzi na to, że wyznanie swoich uczuć nie jest takim prostym zadaniem! Istnieje duża grupa ludzi, dla których wyrażanie nawet najprostszych uczuć, stanowi spory problem.

Z wyznaniem tego niezwykle potężnego uczucia, które potrafi „paraliżować” nawet tych najsilniejszych psychicznie, faktycznie mogą być wówczas kłopoty.

Skąd jednak wiedzieć, że to odpowiedni moment, aby o tym powiedzieć? Jak wyczuć czy osoba, w której się zakochaliśmy odbierze to dobrze? Pytań w tym temacie jest mnóstwo, a odpowiedzi? Nie zawsze są tak oczywiste, jak niektórym mogłoby się wydawać.

Getty Images

Jak wyznać miłość? Upewnij się, co czujesz

Na to jak wyznać miłość składa się bardzo dużo czynników. Powiedzieć komuś „kocham cię” - z pozoru może to wydawać się łatwe. Przecież wiesz doskonale, co czujesz i widzisz, na jakim etapie jest wasza relacja. Niestety nie zawsze tak to wygląda. Bardzo rzadko zdarza się, że dokładnie wiemy, czym jest to, co czujemy do drugiej osoby (szczególnie na początku). Równie rzadko (albo i rzadziej) wiemy, jak na wyznanie miłości zareaguje druga osoba, ponieważ niekiedy ciężko jest rozpoznać, co takiego czuje.

Na wstępie musisz się upewnić, że z twojej strony nie jest to tylko zauroczenie. Jak to zrobić? Nie ma na to złotej rady i u każdego objawia się to nieco inaczej. Jest jednak kilka rzeczy, które znacznie ułatwią rozpoznanie danego uczucia. Zauroczenie zwykle pojawia się na samym początku relacji i jest związane z wyglądem zewnętrznym, barwą głosu czy jakąś umiejętnością drugiej osoby. Często też zaimponować nam może cecha charakteru albo zachowanie, którego brakowało nam w poprzednim związku.

Zobacz także:

Kiedy więc pojawia się miłość? Jest to najczęściej dalszy etap zakochania, w którym wiążemy z drugą osobą przyszłość, jest obecna w naszych życiowych planach. Pojawia się wówczas troska o ukochaną bądź ukochanego. Dzieje się tak oczywiście nie w pierwszych dniach relacji, a w momencie, kiedy mieliśmy okazję już doświadczyć różnych sytuacji z tą osobą, często zarówno tych dobrych, jak i nieco bardziej wymagających.

Reasumując: upewnij się, że to, co czujesz, jest prawdziwą miłością, a nie tylko początkowym zauroczeniem czy pociągiem seksualnym. Bardzo łatwo można kogoś zranić, wycofując się ze swojego wyznania. Nigdy nie rzucaj słów „kocham cię” na wiatr bo, jak doskonale wiemy, słowa mają ogromną moc i nikt z nas nie lubi być oszukiwany (nawet w wyniku czyjejś nieświadomości).

Zbadaj, na jakim etapie jest wasza relacja

Niedobrze jest tłumić swoje uczucia, jednak zbyt wczesne i pochopne wyznanie miłości może przynieść więcej problemów niż pożytku. Być może na przejście do kolejnego etapu relacji  jest jeszcze za wcześnie? Może druga osoba nie czuje do ciebie tego samego? Jeżeli nie jesteś pewna, czy miłość jest odwzajemniana, nie podejmuj pochopnych decyzji. Niektórzy potrzebują trochę więcej czasu, aby określić dokładnie swoje uczucia, a przede wszystkim - otworzyć na drugą osobę. Nie należy przy tym nikogo oceniać. Może być to związane z wcześniejszym, nieudanym związkiem, jakimś miłośnym rozczarowaniem albo z traumami z dzieciństwa. Często jest też czymś zupełnie naturalnym, ponieważ wszyscy jesteśmy inni i mamy różne tempo budowania relacji.

Jeżeli powiedzenie „kocham cię” nastąpi zbyt wcześnie i druga osoba nie odwzajemni uczucia, może to być dla ciebie dość niezręczny moment, który negatywnie wpłynie na waszą relację. Dodatkowo „uczuciowy kosz” nie jest z pewnością niczym przyjemnym.

W związku z tym rozpoznaj sytuację w waszym związku, dając dyskretne sygnały. Nie spiesz się z wyznaniem miłości. Takie podejście może bowiem wpłynąć na jakość waszej relacji.

Jak wyznać miłość chłopakowi lub dziewczynie?

Wyznawanie miłości po raz pierwszy w towarzystwie osób trzecich? Zdecydowanie odradzamy! Prawdopodobnie będzie to niezręczne dla wszystkich i może negatywnie wpłynąć na odbiór tej informacji. Nie znaczy to, że spontaniczne gesty są złe, takiemu wyznaniu powinna jednak towarzyszyć jakaś wspólna, romantyczna chwila, tylko we dwoje/dwie. Wtedy nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby podkreślić wartość momentu, np. namiętnym pocałunkiem i móc w pełni cieszyć się chwilą. Nie oznacza to jednak wcale, że wyznanie głębokiego uczucia bez wcześniejszego planowania go i wyrażenie swoich uczuć pod wpływem chwili, kiedy po prostu cudownie spędzacie razem czas, jest złą opcją. Wręcz przeciwnie!

Jeżeli jednak chcesz szczególnie zaplanować ten dzień, postaraj się, aby atrakcje nie były przerysowane i przesadzone. Wypuszczenie gołębi czy recytowanie wiersza może wyglądać śmieszne, mało naturalnie i karykaturalnie. Najważniejsze, żeby było widać, że twoje wyznanie płynie prosto z serca. Zadbaj zatem o to, żeby nic was w tym czasie nie rozpraszało. Skupcie się wyłącznie na sobie.

Jak wyznać miłości przez smsy lub internet?

O dziwo, to pytanie często jest wpisywane w wyszukiwarkę internetową. W świecie telefonów i wszelkiego rodzaju komunikatorów coraz częściej zdarza się, że wyznanie pada właśnie przy użyciu tych narzędzi. Bądź ostrożna. To może być uznane za stosowne tylko w niektórych przypadkach. Oczywiście wszystko zależy od charakteru waszej relacji, jednak wyznanie miłości przez Messengera kojarzy się z etapem szkoły podstawowej, kiedy rzucaliśmy do naszych wybranków karteczki z napisem „będziesz ze mną chodzić? TAK/NIE (zakreśl)". A w takich chwilach najbardziej na świecie chcemy przecież, żeby druga osoba wzięła sobie nasze słowa do serca. Lepszym rozwiązaniem, kiedy dzieli was ogromna odległość, będzie np. napisanie listu.

Jak wyznać miłość twarzą w twarz?

Wyznanie miłości to coś wyjątkowego. Rozpoznałaś swoje uczucie i jesteś go pewna? Relacja trwa już od jakiegoś czasu i się rozwija, ponadto domyślasz się, że twój wybranek/twoja wybranka czuje to samo? To dobry czas żeby zaplanować dzień, w którym powiecie sobie o swoich uczuciach. Zadbaj o odpowiednią atmosferę i postaraj się zachować szczerość w 100%!

Zdecydowanie najpiękniejszym wyznaniem miłości będzie powiedzenie tego komuś twarzą w twarz. To, jak to będzie wyglądało, a także jaka będzie otoczka i w jakich okolicznościach powiesz jej/jemu swoje pierwsze „kocham cię”, zależy od wielu czynników. Jeżeli jesteś osobą nieśmiałą, której ciężej przychodzi wyrażanie swoich uczuć, wybierz miejsce, w którym czujesz się dobrze, głęboko oddychaj i po prostu otwórz się na ukochaną osobę, uczciwie mówiąc jej o tym, jak bardzo jest ci bliska. 

Jeśli z kolei jesteś ekstrawertyczką i świetnie odnajdujesz się w mówieniu o swoich uczuciach, śmiało pójdź o krok dalej i np. zaplanuj romantyczną kolację, a do swojego wyznania dodaj kilka słów opisujących dokładniej to, za co pokochałaś drugą osobę. Możesz także opisać wszystko, co zmieniło się w twoim życiu, odkąd się poznaliście.

Jak wyznać miłość: zadbaj o komfort drugiej osoby

W każdym przypadku warto zadbać o odpowiedni moment. Zalecamy też dostosować jego klimat do charakteru i upodobań osoby, której planujemy powiedzieć o naszej miłości. Jeżeli jest nieśmiała, prawdopodobnie dość kłopotliwym będzie, kiedy głośno wyznasz jej miłość w restauracji pełnej ludzi. Z kolei jeżeli partner/partnerka kochają ekstremalne wyzwania, być może w trakcie wspólnego skoku na bungee pojawi się idealna okazja, żeby krzyknąć „kocham cię”?

Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj, że - poza twoim komfortem - bardzo ważny jest również komfort drugiej, tak bliskiej ci osoby. Miło, jeśli zapewnisz jej fajne warunki do spokojnej reakcji na twoje wyznanie. Jeśli o to zadbasz, istnieje większe prawdopodobieństwo, że chwila ta zostanie przez was na długo zapamiętana... w pozytywny sposób. Tego oczywiście życzymy ci z całego serca!