Rosyjska agresja na Ukrainę wstrząsnęła światem. Wiele gwiazd, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, wyraziło swoje wsparcie dla Ukrainek i Ukraińców. Są i takie, jak choćby Sean Penn, który udał się do Ukrainy, bo zrobić film dokumentujący wojnę. Inne osoby wykorzystują swoje zasięgi, by wspierać działania pomocowe, udostępniają informacje o różnego rodzaju zbiórkach i włączają się w nie. Także reżyser David Lynch, twórca „Miasteczka Twin Peaks” czy „Mulholland Drive” postanowił zabrać głos w sprawie rosyjskiej inwazji. Zrobił to w swoim cyklu „Raportu o pogodzie” na platformie YouTube. Co ciekawe, w ostrych słowach zwrócił się bezpośrednio do rosyjskiego przywódcy, Władimira Putina.

David Lynch w ostrych słowach zwraca się do Putina

„Dzień dobry, jest 25 lutego 2022 roku” – rozpoczął tradycyjnie Lynch. Po krótkim omówieniu pogody szybko przeszedł do rzeczy. Powiedział, że myśli o Ukrainkach i Ukraińcach. Długo nie mógł znaleźć słów, by opisać tę okropną sytuację, która ma miejsce. W końcu stwierdził, że chciałby powiedzieć coś panu Putinowi. 

Jeśli miałbym powiedzieć coś prezydentowi Putinowi... jako istoty ludzkie jesteśmy oceniani na podstawie tego, jak traktujemy swoich bliźnich. Istnieje pewne twarde prawo natury, od którego nie ma ucieczki i które nie ma wyjątków, które działa szybko, a brzmi ono: co zasiejesz, to zbierzesz. A pan, panie Putin, siejesz śmierć i zniszczenie. To wszystko pana wina – stwierdził zdecydowanie poruszony reżyser.

Lynch kontynuował: „Ukraińcy nie zaatakowali twojego kraju. To ty wszedłeś i zaatakowałeś ich kraj. A cała ta śmierć i zniszczenie powrócą do ciebie”. Nawiązując do karmy, która wraca, następnie poradził Putinowi, by ten ratował siebie, by zostawił Ukrainę w spokoju, zaczął dogadywać się ze swoimi sąsiadami, tworzyć przyjaźnie.

Na świecie wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną. I nie ma tu już miejsca na tego rodzaju absurdy [jak wojna - przyp.red.].  Zatrzymaj ten atak. Pracujmy razem, aby wszystkie kraje tego świata mogły dojść do pokoju, dogadały się ze sobą i rozwiązały wspólne problemy – przypomniał Lynch.

 

Twórcy i twórczynie przeciwko rosyjskiej inwazji w Ukrainie

Nie tylko David Lynch sprzeciwia się rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Między innymi ukraińscy filmowcy nawoływali do pokoju i prosili o wsparcie w liście otwartym, przypominając: „Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę z Ukrainą. Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy pomocy społeczności międzynarodowej i każdego, kto rozumie, że jutro wojna może być u jego drzwi”.