Diabeł jest XV kartą w Wielkich Arkanach tarota. W zależności od wydania, może zostać przedstawiony jako przerażający i odpychający potwór, albo jako pociągająca istota, która chce uwieść nas na pokuszenie. Idealnie zgadza się to z symboliką karty, która przypomina o nieokiełznanej, pierwotnej energii, drzemiącej w każdym z nas. Jakie jest dokładne znaczenie karty Diabeł? Co zwiastuje nam w pozycji prostej i odwróconej?

Diabeł - tarot znaczenie

Na kartach tarota Diabeł jest zazwyczaj przedstawiany jako odpychający, skrzydlaty byt, z ogromnymi rogami i zwierzęcymi nogami. Często są też przykute do niego dwie nagie osoby, które przypominają postacie z karty kochankowie tarot. Na większości wzorów kart, Diabeł jest ucieleśnieniem zła. Przerażającą, potworną istotą, która chce poprowadzić nas do zguby. Jednak w niektórych taliach jest on przedstawiony jako uwodzicielski, i fascynujący byt, który nie odstrasza i nie ma problemu z uwodzeniem. Jest to w pewien sposób jeszcze bardziej zgubny obraz diabła, ponieważ czasem udaje mu się przybrać pozornie pociągającą formę, którą wodzi nas na pokuszenie.

Co oznacza karta Diabeł w tarocie? Jest symbolem dzikiej, nieokiełznanej energii, którą każdy z nas ma w pewnym stopniu w sobie. Jest ona bezpośrednio związana z pierwotnymi instynktami i emocjami, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować. Diabeł symbolizuje “złą” stronę naszej natury, która drzemie w każdym z nas, i którą na co dzień staramy się ukryć. Niestety, nasz wewnętrzny demon może ujawnić się praktycznie w każdej chwili, i przyjąć ciężką do opanowania formę. Najczęściej przejawia się ona w postaci silnego gniewu, niezdrowej obsesji, destrukcyjnej miłości, uzależnienia, czy agresji i przemocy.

Diabeł symbolizuje naszego wewnętrznego, nienasyconego potwora, który od czasu do czasu przejmuje nad nami kontrolę. Jest odzwierciedleniem żądzy i ukrytych pragnień, którym na co dzień nie chcemy się poddawać. Przypomina nam, że ludzka natura jest niezwykle złożona, i bardzo trudna do opanowania. Na szczęście, karta mówi też o możliwości pracy nad złą stroną swojej osobowości. Emocje takie jak chciwość, żądza, zazdrość, złość, gniew, czy agresja przychodzą do każdego z nas, a to, w jaki sposób sobie z nimi poradzimy, zależy już tylko i wyłącznie od nas samych. Każdy człowiek ma wybór: może poddać się destrukcyjnym działaniom diabła, co uczyni go jeszcze silniejszym, lub odrzucić go, aby jak najbardziej go osłabić.

Musimy pamiętać, że podczas rozkładania talii tarota, każda z kart może trafić do nas w pozycji prostej, lub w pozycji odwróconej. Ułożenie zmienia ich znaczenie oraz sposób, w jaki powinniśmy je interpretować. Nie zapominajmy też, że niektóre z kart mają wpływ na odczytywanie innych. Jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie diabła znajdzie się karta gwiazda tarot, jego negatywne znaczenie zostanie zneutralizowane.

Diabeł w pozycji prostej

Pozycja prosta Diabła mówi nam o ciemnych stronach ludzkiej natury, takich jak chciwość, pokusa, strach, wątpliwości, kłamstwo, złość, czy zaspokajanie swoich potrzeb kosztem innych osób. Karta przypomina też jednak, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszystko, co jest w nas złe.

Diabeł w pozycji odwróconej

Karta Diabeł w pozycji odwróconej wskazuje na silne uzależnienie. Może być to nadmierne przywiązanie do danej osoby, jaki i nałóg lub skłonność do używek. Odwrócony Diabeł mówi o braku kontroli nad emocjami, występowaniu zachowań agresywnych i przemocowych.

Zobacz także:

Diabeł jako rada

Karcie Diabeł przypisana jest rada: staraj się zrozumieć prawdziwą stronę tego, co pozorne.

Uwaga! Jeśli jesteś osobą początkującą, przed postawieniem tarota oczyść aurę pomieszczenia z wszelkiej niechcianej energii, stosując w tym celu specjalnie dobrane kadzidło, lub jeden z ochronnych kryształów.

Diabeł - tarot znaczenie - czas

Diabeł to karta przypisana zodiakalnemu Koziorożcowi, jej czas to 21/22 grudnia - 19/20 stycznia (dokładna data zależy od rocznika). Wydarzenia, które zwiastuje, są najczęściej nagłe i niespodziewane. Żywiołem karty Diabła jest ziemia, a planetą patronującą, Pluton.

Diabeł - tarot znaczenie - osoba

Karta tarota Diabeł symbolizuje osobę silną psychicznie, pewną siebie i zdeterminowaną. Jest to człowiek o bardzo dużym wpływie na innych, pełen charyzmy, przyciągający jak magnes. Z tego powodu często odnajduje się na stanowiskach kierowniczych i zarządczych. Zazwyczaj jednak przejawia brak szacunku do poglądów innych osób, ma skłonności do bycia zamkniętym, nietolerancyjnym i mało empatycznym. Łatwo wpada w nałogi, może prowadzić hedonistyczny, pełen wrażeń tryb życia, rzadko kiedy oglądając się przy tym na innych.

Zawody związane z kartą Diabeł to między innymi:

 • biznesman/ka,
 • dyrektor/ka,
 • prawnik/czka,
 • model/ka,
 • właściciel lub właścicielka przedsiębiorstwa.

Diabeł - tarot znaczenie - uczucia

Karta Diabeł w miłości wskazuje na bardzo silne, ale zarazem skomplikowane uczucia. Obnaża ona wszelkie słabości, takie jak:

 • niezdrowa namiętność,
 • zazdrość,
 • zaborczość,
 • nadmierne pożądanie,
 • chęć dominacji nad partnerem,
 • uzależnienie od drugiej osoby,
 • skłonność do obsesji.

Gdy Diabeł pojawia się w rozkładzie tarota miłosnego, może zwiastować nadchodzący konflikt lub sprzeczność między partnerami. Karta symbolizuje też przypływ nieokiełznanych, gorących emocji.

Diabeł - tarot znaczenie - praca i finanse

W rozkładzie tarota o pracy i finansach, Diabeł symbolizuje duże przywiązanie do pieniędzy i uzależnienie od środków materialnych. Jest to często jedna z najważniejszych, życiowych wartości, którą dana osoba chce osiągnąć, bez względu na “koszty”, związane z nieuczciwością, wykorzystywaniem innych osób, czy niezdrowym i nadmiernym poświęcaniem się pracy. Karta Diabeł przypomina nam o zyskach, ale także zobowiązaniach, które stworzyliśmy, podczas walki o finansowy byt na wysokim poziomie. Daje nam do zrozumienia, że podczas podejmowania decyzji z zakresu pieniędzy, zawsze powinniśmy mieć się na baczności.

Przy bezpośrednim pytaniu o finanse, karta Diabeł może zwiastować dwa przeciwne wydarzenia: nagły przypływ gotówki lub zadłużenie. Pierwsze z nich zazwyczaj jest powiązane z szemranymi lub średnio uczciwymi sytuacjami, takimi jak wygrana w kasynie czy środki przekazane nam pod stołem. Drugie to konsekwencja naszych wcześniejszych działań w dziedzinie finansów.

Diabeł - tarot znaczenie - zdrowie

W kwestiach związanych ze zdrowiem, karta Diabeł może wskazywać na problemy z układem krwionośnym, kostnym i pokarmowym, a także zaburzenia psychiczne. Diabeł jest też związany z chorobami przenoszonymi drogą płciową. W rozkładach tarota działających na zasadzie tak lub nie, karta pomoże nam w odpowiedzi na proste pytania, na przykład czy powinniśmy wykonać dany zestaw badań, lub skonsultować się ze specjalistą.

Diabeł - tarot jako karta dnia

Diabeł, jako karta dnia, może wskazywać na nadchodzące komplikacje. Przewiduje trudne 24 godziny, w których może dojść do niesnasek i nieprzyjemnych dla nas konfrontacji. Diabeł mówi nam, abyśmy byli wyczuleni na manipulację ze strony innych osób, a także poświęcali dużo energii na pracę nad emocjami, ponieważ w danym dniu może dojść do ich gwałtownych wybuchów