Gwiazda to XVII karta w Arkanach Wielkich tarota. Jest przypisana zodiakalnemu Wodnikowi, a sama przedstawia nagą kobietę, dzierżącą dwa dzbany z wylewającą się wodą. Postać najczęściej jest zaprezentowana na tle rozgwieżdżonego nieba, sprawiając wrażenie, jakby sama zatapiała się w gwiazdach. Jej aura niesie za sobą spokój, harmonię i piękno, co jest sporą odmianą, po poprzedzającej ją Wieży. Co oznacza karta Gwiazda w tarocie? Jaki ma wpływ na miłość, pracę, finanse i zdrowie? Podpowiadamy.

Gwiazda - tarot znaczenie

Gwiazda to karta tarota należąca do Arkanów Wielkich, oznaczona numerem XVII. Przedstawia nagą kobietę, która klęczy nad sadzawką wodną, najczęściej na tle rozgwieżdżonego nieba i roślin. W obu dłoniach trzyma naczynia wypełnione wodą, jedno z nich opróżnia do sadzawki, a drugie na ziemię.

Co oznacza karta Gwiazda w tarocie? Ma przede wszystkim funkcję motywującą. Przekazuje nam wiarę i chęć do działania, dodaje nam odwagi, pozwala uzbroić się w nadzieję. Gwiazda mówi o samorozwoju i samorealizacji, ambicji, inspiracji i wyzwoleniu. Zachęca nas, abyśmy nie poprzestawali na łatwych rzeczach w naszym życiu, tylko zdecydowali się na podjęcie kolejnego kroku na ścieżce rozwoju. Mówi też, że najlepiej ocenimy nasze szanse, poprzez trzeźwy osąd i jasne wizje.

Karta Gwiazda zwiastuje spokój, stabilizację, relaks i odrodzenie. Jest związana z energią twórczą i kreatywnością, dlatego może wskazywać na przełom życiowy w tym kierunku. W swoim negatywnym aspekcie, który zdarza się stosunkowo rzadko, może symbolizować zatracanie się w złudnych marzeniach, arogancję, czy rozczarowanie i zawód.

W rozkładzie tarota Gwiazda posiada wyjątkową moc: może neutralizować negatywne działanie kart, które znajdują się obok niej. Przykładowo, jeśli będzie wyłożona obok karty takiej jak diabeł tarot, jej znaczenie zostanie przyćmione blaskiem gwiazdy, i nie będzie trzeba włączać go do przepowiedni.

Musimy pamiętać, że symbolika idąca za daną kartą będzie się nieco różnić ze względu na jej ułożenie. Jakie znaczenie ma Gwiazda w pozycji prostej, a jakie w odwróconej?

Gwiazda w pozycji prostej

Gwiazda w pozycji prostej prostej symbolizuje nadzieję, wiarę i pozytywne spojrzenie na świat. Wskazuje na idealizm, samorealizację, spokój, zadowolenie z siebie, wyznaczenie życiowych celów. Może oznaczać nadchodzące przebłyski inspiracji, fale kreatywności i energii, niezbędne do realizacji wszelkich planów i marzeń. Karta zwiastuje spokój i stabilizację, w każdym obszarze naszego życia, ale najbardziej w nas samych.

Zobacz także:

Gwiazda w pozycji odwróconej

W pozycji odwróconej, Gwiazda najczęściej symbolizuje utratę wiary w siebie i otaczający nas świat. Mówi o:

 • zatracaniu się w marzeniach,
 • niespełnionej nadziei,
 • smutku,
 • rozpaczy,
 • przygnębieniu,
 • wątpliwościach,
 • arogancji,
 • pesymizmie.

Może symbolizować utratę przyjaciela lub ukochanej osoby, a także problemy na tle emocjonalnym. Pamiętajmy jednak, że Gwiazda nie zwiastuje nam złego stanu uczuciowego i niepowodzeń. Wręcz przeciwnie, daje nam do zrozumienia, że nawet w najgorszych chwilach powinniśmy mieć nadzieję na lepsze jutro, i starać się z całych sił o nie walczyć.

Gwiazda - tarot znaczenie - rada

Karta Gwiazda radzi nam, abyśmy nie bali wypowiadać na głos swoich życzeń, i podążali w pogoń za swoim szczęściem. Dodaje nam odwagi, a także przynosi nadzieję na nowy początek, po którym będziemy w stanie kreować rzeczywistość na własnych zasadach. Gwiazda ostrzega nas też, abyśmy zbyt bardzo nie zagłębiali się w przeszłość. Musimy zostawić ją za sobą, aby móc przyjąć do swojego życia wszystko, co na nas czeka.

Uwaga! Jeśli jesteś osobą początkującą, przed postawieniem tarota oczyść aurę pomieszczenia z wszelkiej niechcianej energii, stosując w tym celu specjalnie dobrane kadzidło, lub jeden z ochronnych kryształów.

Gwiazda - tarot znaczenie - czas

Karta tarota Gwiazda jest przypisana zodiakalnemu Wodnikowi. Jej czas to 19/20 stycznia - 18/19 lutego (w zależności od roku). Jej żywiołem jest powietrze, a planetą patronującą, Neptun. W przypadku Gwiazdy możemy spodziewać się niezwykle szybkiego tempa realizacji przepowiedni, czasem są to dni, a nawet godziny.

Gwiazda - tarot znaczenie - osoba

Gwiazda reprezentuje osoby żyjące na co dzień w harmonii. Są ciepłe, empatyczne, i pozytywnie nastawione do świata. Fascynują i przyciągają innych, są pełne uroku osobistego. Często zdarza się, że są to osoby w procesie powrotu do sił witalnych, na przykład chory po rekonwalescencji, czy kobieta, która niedawno urodziła dziecko. Gwiazda jest powiązana ze sztuką, artystami, celebrytami.

Zawody, które najczęściej reprezentuje Gwiazda, to:

 • malarz/ka,
 • piosenkarz/ka,
 • aktor/ka,
 • model/ka,
 • gimnastyk/czka,
 • kosmetolog/ożka,
 • projektant/ka mody,
 • łyżwiarz/ka.

Gwiazda - tarot znaczenie - uczucia, relacje, związki

Podczas stawiania układu na miłość, Gwiazda symbolizuje szczere i stabilne uczucie, pełne wzajemnego wsparcia i harmonii. Może być zapowiedzią rozkwitu trwającego związku, jak i zupełnie nowej relacji. Wskazuje na szczęście, spełnienie, i miłość, których w niedługim czasie doświadczysz w swoim życiu.

Gwiazda zwiastuje związki oparte na głębokiej więzi emocjonalnej i zaufaniu, dające radość, ciepło i spełnienie. Karta jest symbolem duchowego rozwoju, który może dotyczyć też relacji międzyludzkich. Oznacza również możliwość szybkiego zajścia w ciążę, czy założenia rodziny.

Gwiazda - tarot znaczenie - praca i finanse

Karta Gwiazda będzie miała niezwykle pozytywne znaczenie w rozkładzie tarota dotyczącym pracy i finansów. Zwiastuje sukcesy na polu zawodowym, korzystne inwestycje, oraz przypływ pomysłów na to, jak zarobić pieniądze. Często przewiduje też zmianę ścieżki zawodowej, lub podjęcie nowego, intratnego zajęcia, z ogromnymi perspektywami na przyszłość. Gwiazda symbolizuje samorealizację, daje nadzieję na spełnienie marzeń związanych z pracą zawodową i twórczą.

Gwiazda - tarot znaczenie - zdrowie

W rozkładzie tarota dotyczącym zdrowia, Gwiazda symbolizuje schorzenia związane z płucami, środkową częścią układu oddechowego, i kończynami górnymi. Karta przewiduje stopniowy powrót do zdrowia, regenerację, równowagę w organizmie i dobrą energię. Może dawać nam do zrozumienia, że wybrane przez nas leczenie jest prawidłowe, a zalecenia specjalisty działają.

Gwiazda - tarot - miejsca, wydarzenia, sytuacje

Gwiazda jest symbolem wszelkich miejsc i wydarzeń związanych z działalnością artystyczną. Jest powiązana z galeriami sztuki, teatrami, operami, kinami, parkami i muzeami. Zapowiada rozpoczęcie nowego etapu w życiu, często powiązanego z branżą kreatywną, i nawiązanie kontaktów, które w tym pomogą.

Gwiazda - tarot jako karta dnia

Gwiazda przepowiada nam radosny, wesoły i dobry dzień. W podobny sposób do karty kochankowie tarot, mówi nam, że układ ciał niebieskich będzie nam sprzyjał, a intuicja nas nie zawiedzie. Karta zachęca nas do podjęcia się realizacji odłożonych na bok planów, ponieważ w tym dniu nie powinniśmy mieć z nimi większego problemu.