Dobry film akcji – Zabójcza broń (1987), reż. Richard Donner

Nasza pierwsza propozycja wyznaczyła standard dla pozostałych komedii sensacyjnych i filmów akcji, których głównym wątkiem jest przyjaźń dwóch gliniarzy. Świetnie nakreślona fabuła i dialogi, które na długo zapadają w pamięć – oto Zabójcza broń.

Detektyw Martin Riggs (Mel Gibson) po śmierci żony nie może się pozbierać. Jeden z najskuteczniejszych gliniarzy w wydziale zabójstw zaczyna przejawiać skłonności samobójcze. Jego przełożeni podejmują decyzję o przeniesieniu go na inny posterunek. Od tej pory ma pracować z Rogerem Murtaughem (Danny Glover). Obaj są weteranami wojny w Wietnamie, ale na tym kończą się wszelkie podobieństwa między nimi.

Roger to stateczny mężczyzna i głowa rodziny. Myślami jest już na długo wyczekiwanej emeryturze. Martin to natomiast typ bohatera, który nie boi się żadnego zadania. W pracy charakteryzuje go brawura, jest świetnie wyszkolony w walce wręcz, a pistolet wydaje się być naturalnym przedłużeniem jego dłoni. Różnica charakterów sprawia, że między detektywami często dochodzi do sprzeczek.

Niebawem przełożeni powierzają im pierwsze wspólne zadanie – Riggs i Murtaugh mają wyjaśnić okoliczności śmierci młodej kobiety. Wkrótce okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej złożona. Zabójstwo ma związek z działalnością międzynarodowego gangu narkotykowego.
 

fot. materiały prasowe

Jeden z najlepszych filmów akcji – Szklana pułapka (1988), reż. John McTiernan

Kolejny absolutny klasyk na naszej liście. Mijają lata, a Szklana pułapka nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, powiedzonka głównego bohatera ciągle obecne są w popkulturowym slangu, a twórcy filmowi z całego świata próbują dorównać Johnowi McTiernanowi w kunsztownej sztuce budowania napięcia. Opisywany tytuł jest na tyle uniwersalny, że docenią go nawet te osoby, których ulubionym gatunkiem jest film fantasy.

Zobacz także:

John McClane (Bruce Willis) to twardy glina z Nowego Jorku, trapiony licznymi problemami rodzinnymi. Jego żona – Holly (Bonnie Bedelia) – chce spełniać się zawodowo, dlatego podejmuje pracę w japońskiej korporacji Nakatomi, wyprowadza się do Los Angeles i zabiera ze sobą ich córkę Lucy.

Okazją do odbudowania więzów rodzinnych ma być organizowane przez Nakatomi gwiazdkowe przyjęcie, na które Holly zaprasza Johna. Tuż po jego przybyciu na miejsce budynek Nakatomi Plaza zostaje opanowany przez zbrojną grupę, której przewodzi Hans Gruber (Alan Rickman). Bandyci pozują na organizację terrorystyczną, tymczasem okazuje się, że ich jedynym celem jest zagrabienie majątku, który znajduje się w skarbcu firmy. Początkowo realizują swój plan z niebywałą łatwością, nie zdają sobie jednak sprawy, że w gąszczu korytarzy wielkiego wieżowca ukrywa się McClane. Bohaterski policjant kolejno likwiduje przestępców. 
 

fot. materiały prasowe

Fajne filmy akcji – Bad Boys (1995), reż. Michael Bay

Kolejna komedia sensacyjna i kolejna opowieść o trudnej przyjaźni dwóch gliniarzy w naszym zestawieniu. Choć inspiracja Zabójczą bronią jest tu widoczna już na pierwszy rzut oka, z całą pewnością nie można nazwać Bad Boys kolejnym klonem kultowej produkcji, przeciwnie. Film ma swój unikalny klimat i dosłownie kipi świetnie skonstruowaną akcją. Uwaga, Bad Boys to z pewnością nie film familijny. Dość mocny humor sprawia, że lepiej nie oglądać tego tytułu z małymi dziećmi.

Mike Lowrey (Will Smith) i Marcus Burnett (Martin Lawrence) pracują w wydziale antynarkotykowym. Zaplanowana przez nich akcja udaremnia przerzut wartej 100 mln dolarów heroiny, jednak już następnego dnia narkotyki znikają z policyjnego depozytu. Wielki skandal wisi w powietrzu. Policjanci mają tylko trzy dni na rozpracowanie sprawy.

Nie będzie to takie łatwe, tym bardziej, że współpraca Lowrey'a i Burnetta nie idzie jak po maśle. Mężczyźni mają zupełnie odmienne podejście do służby. Pochodzący z bogatej rodziny Mike sprawia wrażenie chłopca, który lubi bawić się w policjanta - jego działania są brawurowe, a żadne ryzyko nie jest dla niego zbyt duże. Marcus utrzymuje rodzinę z policyjnej pensji i ani myśli narażać się bardziej niż jest to konieczne. W połączeniu stanowią jednak piekielnie skuteczny duet. 
 

fot. materiały prasowe


Najlepsze filmy z lat 80. Sprawdź kultowe filmy komediowe, romantyczne i wiele innych >>>
 

Filmy akcji które warto obejrzeć – John Wick (2014), reż. David Leitch/Chad Stahelski

Kolejna propozycja na naszej liście wzbudza pewne kontrowersje. Niektórzy krytycy zarzucają temu filmowi całkowity brak realizmu, ale bądźmy szczerzy – kino akcji to nie kino faktu. Twórcy Johna Wicka nawet nie próbują udawać, że ich produkcja ma jakiekolwiek głębsze przesłanie. Jego siłą ma być wylewająca się z ekranu akcja i trzeba przyznać, że opisywany tytuł spełnia to założenie celująco. John Wick to z pewnością nie film grozy, ale krew płynie tu wartkimi strumieniami.

Tytułowy bohater (Keanu Reeves) jest byłym płatnym zabójcą, który wycofał się z branży dla swojej żony. Po jej śmierci chce w spokoju przeżyć żałobę, jednak ktoś przypadkowo krzyżuje jego plany. Ktoś, a konkretnie - syn bossa rosyjskiej mafii. Nieświadomy z kim ma do czynienia, kradnie należący do Wicka samochód i zabija jego psa, który był prezentem od ukochanej żony. Przerażony tą sytuacją gangster próbuje załagodzić sytuację, ale Wick to człowiek z zasadami, dla którego zemsta jest świętością. Zamierza zabić mężczyznę, który dopuścił się zuchwałego napadu i wszystkich próbujących mu w tym przeszkodzić.
  

fot. materiały prasowe

Dobre kino akcji – Uprowadzona (2008), reż. Pierre Morel

Kolejny film na naszej liście to zgrabne połączenie klasyki z nowoczesnością. W uprowadzonej próżno szukać widowiskowych efektów specjalnych, napięcie buduje sama fabuła i akcja. Świat składa się z dobrych i złych gości, którzy będą musieli stoczyć ze sobą bój na śmierć i życie. W przeciwieństwie do starych, dobrych filmów akcji, główny bohater nie jest jednak "nieskalanym myślą mięśniakiem", a zwykłym, całkowicie niepozornym facetem, który swoje poczucie sprawiedliwości opiera na logicznej analizie.   

Bryan (Liam Neeson) to były agent wywiadu, który wyrusza do Paryża śladami swojej córki. 17-letnia Kim (Maggie Grace) miała tam spędzić wakacje, tymczasem pada ofiarą handlarzy żywym towarem. Teraz ex-szpieg będzie musiał wykorzystać wszystkie swoje umiejętności, by ocalić córkę. 
 

fot. materiały prasowe

Polecane film akcji – Transporter (2002), reż. Corey Yuen/Louis Leterrier

Jeżeli którykolwiek film z naszego zestawienia ma czegoś nauczyć widzów, to właśnie ten. Akcja Transportera kręci się bowiem wokół prostego przesłania – zasady są po to, by ich przestrzegać. Oczywiście, walor edukacyjny tej produkcji należy traktować z dużym przymrużeniem oka, za to nie brakuje w niej akcji na wysokim poziomie.

Były żołnierz Frank Martin (Jason Statham) trudni się teraz niezbyt legalną działalnością transportową - przewozi wszystko i wszystkich we wskazane miejsce. W swoim fachu uchodzi za najlepszego. Kolejne zlecenie ma mu jednak przysporzyć niemałych problemów. Gdy Frank orientuje się, że przewozi żywy towar, postanawia złamać swoją najważniejszą zasadę i zagląda do przesyłki. Oznacza to dla niego początek olbrzymich kłopotów. 
 

fot. materiały prasowe


Najlepsze filmy grozy: ranking 10 najlepszych, które warto obejrzeć. Sprawdź! >>>
 

Ciekawy film akcji – Kingsman: Tajne służby (2014), reż. Matthew Vaughn

W pierwszej chwili ostatnia pozycja w naszym zestawieniu może wydawać się parodią kina szpiegowskiego. Już sam dobór aktorów sprawia wrażenie żartu. W końcu kto z nas wcześniej wyobrażał sobie Colina Firtha w roli twardego zawodnika, który z angielską manierą leje swoich przeciwników? Ten film udowadnia jednak, że pozory bywają bardzo mylące. 

Ojciec 5-letniego Gary'ego Price'a ginie w trakcie służby. Jego rodzina otrzymuje tajemniczą przesyłkę  medal i numer telefonu, pod który można zadzwonić w razie problemów, ale tylko raz. Jako nastolatek Gary (Taron Egerton), w swoim środowisku znany jako Eggsy, nie stroni od problemów. Ani myśli pracować, jego ulubioną rozrywką jest picie piwa z przyjaciółmi. Gdy zostaje aresztowany, postanawia skorzystać z tajemniczego numeru. Z problemów wyciąga go Harry Hart (Colin Firth). Okazuje się, że mężczyzna jest agentem tajnych służb. Eggsy zostaje zwerbowany do organizacji Kingsman. Jego szkoleniem zajmie się właśnie Hart.  

fot. materiały prasowe