Terminator, reż. James Cameron / 1984

Terminator to jedno z największych i najbardziej popularnych osiągnięć amerykańskiego kina, które łączyło w sobie najlepsze cechy filmu akcji i Sci-Fi. Fabuła koncentruje się wokół problematyki związanej z rozwojem technologicznym. Oto humanoidalna maszyna przenosi się w czasie z przyszłości, aby zabić matkę przywódcy ruchu oporu. Osaczonej kobiecie pomaga człowiek wysłany z przyszłości, który ma za zadanie powstrzymać terminatora. 

Film okazał się dużym sukcesem. Kilka lat po jego premierze nakręcono drugą część, która spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem widzów. Pierwsza część Terminatora to dziś klasyk, który nie bez powodu zdobył uznanie krytyków i sięgnął po nagrody filmowe. 

Terminator okazał się też ważną produkcją w karierze wielu znakomitych aktorów. To właśnie z tym filmem kojarzymy często Arnolda Schwarzeneggera czy Lindę Hamilton, która wcieliła się w rolę niezapomnianej Sary Connor. Film okazał się też przepustką do kariery dla Michaela Biehna, który dał się później poznać z takich produkcji jak Obcy – decydujące starcie czy Twierdza.


Zobacz także: Najlepsze filmy grozy: ranking 10 najlepszych, które warto obejrzeć. Sprawdź!
 

fot. materiały prasowe

Pogromcy duchów (Ghostbusters), reż. Ivan Reitman / 1984

O Pogromcach duchów słyszał chyba każdy, kto interesuje się kinem lat 80., a już na pewno wszyscy fani filmów znają charakterystyczną muzykę, jaka towarzyszyła tej produkcji. Pogromcy duchów to film komediowy, który w efektowny sposób łączy humor z odrobiną grozy. Film opowiada o grupie parapsychologów, którzy mierzą się z szerzącą się inwazją duchów. 

Zobacz także:

Fani na całym świecie pokochali Pogromców duchów. Film otrzymał kilka nagród i zdobył szereg nominacji. Do dziś w świadomości fanów jest synonimem barwnego kina amerykańskiego lat 80. Warto dodać, że produkcja doczekała się kontynuacji i już w 1989 roku ukazał się film Pogromcy duchów II, który przez wielu jest uważany nawet za lepszy od części pierwszej. 

Pogromcy duchów to nie tylko ciekawa historia i oryginalne - choć pokryte już patyną czasu – efekty specjalne, ale także znakomita gra aktorska. W filmie wystąpiła plejada gwiazd lat 80., m.in. Bill Murray, Dan Aykroyd, Sigourney Weaver, Ernie Hudson czy Rick Moranis. 


Zobacz także: Najlepsze filmy z lat 90. Sprawdź kultowe filmy komediowe, romantyczne i wiele innych
 

fot. materiały prasowe

Dirty Dancing, reż. Emile Ardolino / 1987

W kategorii melodramat i film muzyczny należy koniecznie wspomnieć o Dirty Dancing – jednym z najbardziej poruszających filmów o miłości. Świetny scenariusz w połączeniu ze znakomitą grą aktorską duetu Patrick Swayze i Jennifer Grey sprawił, że ten romantyczny film na trwałe zapisał się w historii kina

Dirty Dancing sięgnął po Oscara, zdobył też Złote Globy. Po dzień dzisiejszy produkcja cieszy się niegasnącą popularnością na całym świecie. Swoich oddanych fanów ma również w Polsce.

Dirty Dancing okazał się prawdziwym przełomem dla Patricka Swayze, który niebawem stał się znany także z ról w innych kasowych produkcjach, jak Uwierz w ducha, Prawo krwi czy Na Fali.


Zobacz także: Pamiętnik księżniczki 3: wszystko, co musicie wiedzieć o kontynuacji filmu
 

fot. materiały prasowe

Powrót do przyszłości (Back to the Future), reż. Robert Zemeckis / 1985

Powrót do przyszłości zapisał się na trwałe w historii amerykańskiego kina. Produkcja jest połączeniem różnych gatunków: od komedii, przez film przygodowy, aż po Sci-Fi. Fabuła tej produkcji koncentruje się na temacie podróży w czasie, opowiadając o losach nieco szalonego doktora Emmetta Browna i jego młodszego przyjaciela, Marty'ego McFly.

Powrót do przyszłości – wraz z kolejnymi częściami serii - zdobył serca widzów na świecie. Znakomicie skonstruowana, a przy tym zabawna fabuła w połączeniu z wątkami Sci-Fi okazała się strzałem w dziesiątkę, przynosząc produkcji wielomilionowe zyski i liczne nagrody, w tym Oscara i Złote Globy. Warto podkreślić, że film cieszył się również wielką popularnością w Polsce.

Film okazał się popisem aktorskich ról Michaela J. Foxa, Christophera Lloyda i Lei Thompson. Wszyscy ci aktorzy zdobyli wkrótce wielką popularność i stali się rozpoznawalnymi postaciami amerykańskiego kina, podejmując ważne role w kolejnych znakomitych produkcjach.


Zobacz także: Filmy z Robertem Pattinsonem, które warto obejrzeć
 

fot. materiały prasowe

Imię Róży (Der Name der Rose), reż. Jean-Jacques Annaud / 1986

Ten kryminalny film, oparty na znanej powieści autorstwa Umberto Eco, to klasyczna pozycja rodem z lat 80. Fabuła koncentruje się wokół osoby XIV-wiecznego franciszkanina Williama z Baskerville, który ma za zadanie wyjaśnić okoliczności tajemniczej śmierci w klasztorze benedyktynów

Imię Róży zdobył szereg nagród i wciąż cieszy się niegasnącą popularnością wśród widzów. Produkcja bywa stawiana wręcz za wzór dla reżyserów, którzy pragną przenosić na ekran historie opowiedziane na kartach książek. Niektórzy pewnie pamiętają, że w Polsce film Imię Róży gościł nawet na lekcjach w szkole, pełniąc role edukacyjne obok ekranizacji innych ważnych utworów literatury. 

Znakomitą rolę w filmie zagrał znany z filmów o Bondzie Sean Connery. Doceniono również grę aktorską Rona Perlmana, który niebawem zaczął pojawiać się w znanych amerykańskich produkcjach. 


Zobacz także: Filmy oparte na faktach warte obejrzenia. TOP 10
 

fot. materiały prasowe

Szklana Pułapka (Die Hard), reż. John McTiernan / 1988

Oto przykład filmu, który mimo upływu lat wciąż jest emitowany i nadal przyciąga przed ekrany tłumy widzów. Szklana pułapka to sensacyjny klasyk i produkcja, która pokazuje, w jaki sposób należy tworzyć dobre kino akcji w kontekście klasycznego problemu walki dobra (policjant John McClane) ze złem (grupa terrorystów).

Szklana pułapka to synonim sukcesu – wielomilionowe zyski i nagrody sprawiły, że już niebawem zaczęły powstawać kolejne części przygód nieustraszonego policjanta. Brawurowa, trzymająca w napięciu akcja przysporzyła produkcji wielu fanów i dziś jest wymieniana wśród największych przebojów sensacyjnego kina.

Szklana pułapka to także popis gry Bruce'a Willisa, który w roli Johna McClane uosabiał cechy typowego gliniarza-twardziela, czyli wzorcowej figury, która była ważnym elementem amerykańskiego kina lat 80.


Zobacz także: Najlepsze filmy przygodowe na wieczór ze znajomymi. Ranking
 

fot. materiały prasowe

Obcy – decydujące starcie (Aliens), reż. James Cameron / 1986

Na naszej liście najlepszych produkcji lat 80. nie mogło zabraknąć kasowego filmu Jamesa Camerona. Obcy  decydujące starcie to druga, jeszcze bardziej hollywoodzka część historii opowiadającej o walce Ellen Ripley z obcymi

Produkcja z lat 80. bywa uważana za najlepszą część sagi poświęconej obcym. Potwierdzeniem tego były nie tylko liczne wyróżnienia, ale także niegasnąca popularność filmu, który w znakomity sposób łączył w sobie elementy horroru i Sci-Fi. Kolejne części nie powtórzyły niestety sukcesu znakomitej dwójki. 

Mimo upływu lat, film nadal zachwyca widzów na całym świecie – zarówno rozwiązaniami fabularnymi, jak i scenerią oraz efektami specjalnymi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także Sigourney Weaver, która zagrała fenomenalną rolę Ellen Ripley i do dziś uchodzi za jedną z największych kobiecych bohaterek w historii kina


Zobacz także: Komedie romantyczne na Netflix. Co obejrzeć? Oto nasze TOP 5
 

fot. materiały prasowe

Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark), reż. Steven Spielberg / 1981

Naszą listę zamyka klasyczny film przygodowy w reżyserii słynnego Stevena Spielberga, który na początku lat 80. dopiero pukał do drzwi sławy. Niewątpliwie Poszukiwacze zaginionej arki pomogli mu w odniesieniu światowego sukcesu. Film opowiadający o przygodach Indiany Jonesa, zaangażowanego w odnalezienie biblijnej Arki Przymierza, zyskał bardzo dużą popularność, w efekcie czego niebawem zaczęły powstawać kolejne części o przygodach słynnego archeologa.

Poszukiwacze zaginionej arki z miejsca stały się hitem, zgarniając m.in. kilka Oscarów oraz Złote Globy. Film szybko stał się też synonimem dobrej produkcji przygodowej i punktem odniesienia dla innych reżyserów. Wreszcie stał się także ważnym etapem kariery Harrisona Forda, który swoją rolą w filmie potwierdził ogromny talent, gwarantując sobie przy okazji trwałe miejsce w historii kina.


Zobacz także: Filmy o epidemii, wirusach i końcu świata, które warto obejrzeć
 



 

 

fot. materiały prasowe