„Dobry opiekun”: książka Charlesa Graebera o Charlesie Cullenie

Choć trudno w to uwierzyć, ta historia wydarzyła się naprawdę.  W 2006 roku Charles Cullen, pielęgniarz z szesnastoletnim stażem, został skazany na 11-krotne dożywocie za umyślne zabójstwo 22 osób i usiłowanie zabójstwa 3 kolejnych.  Przykładny syn, mąż i ojciec przez lata mordował pacjentów szpitali, w których pracował, podając im śmiercionośne dawki leków. Jak przekonywał w trakcie głośnego procesu, robił  to, by „ulżyć im w bólu i cierpieniu”. Do wykrycia zbrodni, których dopuścił się Cullen, przyczyniła się pielęgniarka Amy Loughren.

Postać mężczyzny, ochrzczonego przez amerykańskie media „aniołem śmierci”, została opisana przez Charlesa Graebera w wydanej w 2013 roku książce „Dobry opiekun. Prawdziwa historia o medycynie, szaleństwie i morderstwach”. Teraz losy pielęgniarza mordercy zostaną przypomniane w filmie Netfliksa, opartym na dziele Graebera.

„Dobry opiekun”: film Netliksa przypomina postać „pielęgniarza śmierci”

Przeciążona pracą pielęgniarka zdaje się na swojego nowego, altruistycznego kolegę w pracy i w domu. Nieoczekiwany zgon pacjentki stawia go jednak w podejrzanym świetle – tymi słowami Netflix zapowiada produkcję opowiadającą o Charlesie Cullenie.

Thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach wyreżyserował Tobias Lindholm, którego możecie kojarzyć jako scenarzystę „Na rauszu” (z Madsem Mikkelsenem) oraz reżysera dwóch odcinków serialu „Mindhunter”. Scenariusz stworzyła Krysty Wilson-Cairns, która wraz z Edgarem Wrightem napisała „Ostatniej nocy w Soho” i była nominowana do Oscara za film „1917”.

„Dobry opiekun”: Jessica Chastain i Eddie Redmayne w obsadzie

W postać Charlesa Cullena wcieli się Eddie Redmayne – laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę Stephena Hawkinga w dramacie biograficznym „Teoria wszystkiego”. Postać pielęgniarki Amy Loughren stworzy Jessica Chastain – laureatka Oscara dla najlepszej aktorki za pierwszoplanową rolę w filmie „Oczy Tammy Faye”.  Na ekranie będą towarzyszyć im Nnamdi Asomugha, Noah Emmerich i Kim Dickens. Zarówno Chastain, jak i Redmayne odbyli przeszkolenie pielęgniarskie, by przygotować się do swoich ról.

Jak w rozmowie z „Entertainment Weekly” opowiadała Jessica, poznanie tych okropności, których dopuścił się Cullen, sprawiło, że „bardzo rozczarowała się systemem szpitalnym, medycyną nastawioną na zysk oraz faktem, że podobny proceder może trwać tak długo i tak długo pozostawać zatuszowany”. W Amy Loughren aktorka zobaczyła „prawdziwą superbohaterkę”.

Mój tata jest ratownikiem medycznym, mój brat służy w wojsku – mówiła Chastain. Tak często otaczają nas ludzie, którzy pracują na to, by nasze życie było zdrowe i bezpieczne, i tak często pozostają niezauważeni... Byłam naprawdę podekscytowana możliwością opowiedzenia o jej historii i odwadze.

„Dobry opiekun”: premiera na Netfliksie i zwiastun

Premiera filmu „Dobry opiekun” na Netfliksie odbędzie się 26 października. Nie możecie się doczekać? Zobaczcie zwiastun. 

Zobacz także: