Emmy 2022:  Lee Jung-jae ze  „Squid Game” przeszedł do historii

Emmy 2022 za nami.  W nocy z 12 na 13 września w Microsoft Theater w Los Angeles odbyła się 74. gala wręczenia nagród dla twórców i twórczyń seriali, filmów i programów telewizyjnych. Od kilku lat triumfują głównie produkcje streamingowych gigantów: Netfliksa, HBO Max czy Amazon Prime Video (w tym roku dołączył do nich Disney+). I co tu dużo mówić: trochę wieje nudą. Wiele statuetek (przedstawiających uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach) z roku na rok wędruje bowiem do tych samych artystów i artystek.

Weźmy choćby najważniejsze kategorie. „Sukcesja”, nagrodzona za najlepszy serial dramatyczny, otrzymała to wyróżnienie po raz drugi (pierwszy raz w 2020 roku). Za najlepszy serial komediowy uznano produkcję „Ted Lasso", która zdobyła ten tytuł również w ubiegłym roku.

Zendaya po raz kolejny (po wygranej w 2020 roku) dostała Emmy dla najlepszej aktorki dramatycznej  za rolę w „Euforii”. Tak jak w ubiegłym roku Jason Sudeikis zdobył „telewizyjnego Oscara” dla najlepszego aktora w serialu komediowym. Podobnie jak w zeszłym roku Emmy dla najlepszej aktorki w serialu komediowym trafiło do Jean Smart za występ w „Hacks”.

Schemat ten przełamał Lee Jung-jae – Koreańczyk został doceniony za główną rolę Seonga Gi-huna w hitowym serialu  Netfliksa „Squid Game”. Tym samym przeszedł do historii jako pierwszy Azjata, który zdobył nagrodę Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym (twórca serialu, Hwang Dong-hyuk, zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera serialowego – również jako pierwszy Azjata w historii, który tego dokonał).

Emmy 2022: lista wygranych 

Ogółem mówiąc, największym zwycięzcą Emmy 2022: okazał się serial HBO „Biały Lotos”, który dostał pięć nagród w głównych kategoriach. Jedną statuetkę  mniej otrzymała produkcja Apple TV+  „Ted Lasso”.  Trzecie miejsce z trzema nagrodami Emmy należało do „Sukcesji” (HBO).

Jakie tytuły jeszcze zostały docenione? Oto lista zwycięzców Primetime Emmy Awards 2022 w głównych kategoriach:

  • Najlepszy serial dramatyczny – „Sukcesja” (HBO)
  • Najlepsza aktorka – serial dramatyczny: Zendaya, „Euforia” (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial dramatyczny: Lee Jung-jae, „Squid Game” (Netflix)
  • Najlepszy serial komediowy: „Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Najlepsza aktorka – serial komediowy: Jean Smart „Hacks” (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial komediowy: Jason Sudeikis, „Ted Lasso” (Apple TV+)
  • Najlepszy serial limitowany: „Biały Lotos” (HBO)
  • Najlepszy aktor – serial limitowany lub film TV: Michael Keaton, „Dopesick” (Hulu)
  • Najlepsza aktorka – serial limitowany lub film TV: Amanda Seyfried, „Zepsuta krew” (Hulu)
  • Najlepszy film telewizyjny: „Chip i Dale: Brygada RR” (Disney+).

 

Zobacz także: