Eurowizja już dawno nie cieszyła się w naszym kraju tak gigantycznym zainteresowaniem. Trudno się jednak temu dziwić. Dziennikarze, eksperci, bukmacherzy i miłośnicy konkursu z całego świata są wyjątkowo zgodni, że Polska ma w tym roku ogromne szanse na zajęcie wysokiego miejsca, a być może nawet na zdobycie Grand Prix. Aby jednak do tego doszło, występujący w biało-czerwonych barwach Krystian Ochman musiał najpierw dać świetny występ w drugim półfinale i awansować do zaplanowanego na 14 maja finału konkursu.

Eurowizja 2022 - uczestnicy 2. półfinału

Dotychczasowe doniesienia z Turynu napawały optymizmem. Ochman jest nie tylko w genialnej formie wokalnej, ale także fantastycznie wypada na scenie w Palasport Olimpico. Nie da się ukryć, że pozytywne opinie na temat „River” to w dużej mierze zasługa niezwykle dopracowanej oprawy występu polskiego reprezentanta, na którą składają się m.in. imponująca gra świateł, efektowne kostiumy towarzyszących wokaliście tancerek oraz dodatkowe efekty wizualne, podkreślające dramaturgię utworu. Nie inaczej było podczas półfinałowego show.

fot. EBU / NATHAN REINDS

Kto oprócz Polski miał największe szanse awans z drugiego półfinału? Tu wymieniano przede wszystkim Cornelię Jakobs ze Szwecji ze jej poruszającym kawałkiem „Hold Me Closer”, który już teraz robi furorę w sieci.

Oto wszyscy uczestnicy czwartkowego półfinału Eurowizji 2022 w kolejności startowej.

 1. Finlandia: The Rasmus - "Jezebel" 
 2. Izrael: Michael Ben David - "I.M"   
 3. Serbia: Konstrakta - "In corpore sano" 
 4. Azerbejdżan: Nadir Rustamli - "Fade to Black" 
 5. Gruzja: Circus Mircus - "Lock Me In"  
 6. Malta: Emma Muscat - "I Am What I Am"   
 7. San Marino: Achille Lauro - "Stripper"   
 8. Australia: Sheldon Riley - "Not the Same"  
 9. Cypr: Andromache - "Ela" (Έλα)   
 10. Irlandia: Brooke - "That's Rich" 
 11. Macedonia Północna: Andrea - "Circles"   
 12. Estonia: Stefan - "Hope"   
 13. Rumunia: WRS - "Llámame"   
 14. Polska: Ochman - "River"  
 15. Czarnogóra: Vladana - "Breathe"    
 16. Belgia: Jérémie Makiese - "Miss You"  
 17. Szwecja: Cornelia Jakobs - "Hold Me Closer"   
 18. Czechy: We Are Domi - "Lights Off"

Eurowizja 2022 - wyniki 2. półfinału

Zgodnie z regulaminem, w finale 66. Konkursie Piosenki Eurowizji weźmie udział tylko 25 państw: po 10 najwyżej ocenionych propozycji z każdego półfinału oraz kraje tzw. „Wielkiej Piątki” (Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy). O tym, kto awansował z pierwszego półfinału pisaliśmy tutaj

Ku uciesze wszystkich osób kibicujących Krystianowi Ochmanowi, typy bukmacherskie potwierdziły się. Polska bez problemu awansowała do wielkiego finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie.

Zobacz także:

Pełna lista państw, które przeszły do finału z drugiego półfinału przedstawia się następująco:

 • Belgia
 • Czechy
 • Azerbejdżan
 • Polska
 • Finlandia
 • Estonia
 • Australia
 • Szwecja
 • Rumunia
 • Serbia

Cieszycie się?

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.