Mika wkroczył na scenę muzyczną w 2007 roku i niemal od razu stał się prawdziwą sensacją. Hity z jego debiutanckiego albumu pt. „Life in Cartoon Motion” zaczęły w ekspresowym tempie podbijać listy przebojów na całym świecie. Choć za granicą artysta jest najbardziej znany z singla „Grace Kelly”, to w naszym kraju największą furorę zrobił jego inny utwór – „Relax, Take It Easy”. Kawałek był swego czasu nie tylko najczęściej graną piosenką w polskich rozgłośniach radiowych, ale także można było go co chwilę usłyszeć podczas oglądania telewizji – wykorzystano go bowiem w reklamie jednej z popularnych sieci komórkowych. Choć od tamtej pory wokalista nagrał jeszcze pięć płyt i wziął udział w wielu interesujących projektach, jego sława niestety nieco przygasła. Od niedawna znów jest jednak na ustach całego świata. A to wszystko za sprawą Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, gdzie Mika wraz z Laurą Pausini i Alessandro Cattelanem pełni rolę współgospodarza imprezy.

Mika – co się z nim działo przez ostatnich 15 lat?

Mika, a właściwie Michael Holbrook Penniman Jr., urodził się 18 sierpnia 1983 roku w stolicy i największym mieście Libanu, Bejrucie. Kiedy miał zaledwie rok, jego rodzina zmuszona była opuścić pogrążony w wojnie kraj i przeprowadziła się do Paryża. Gdy z kolei miał 9 lat przenieśli się na stałe do Londynu i to właśnie tam kilkanaście lat później wystartowała jego muzyczna kariera. Dziś ma na swoim koncie m.in. statuetkę Brit Award i nominację do nagrody Grammy. Może się też pochwalić duetami z takimi gwiazdami jak Pharrell Williams, Ariana GrandeKylie Minogue i Fedez.


Co ciekawe, Mika od lat cieszy się szczególną popularnością we Włoszech. Dzięki temu, że mówi biegle po włosku (zresztą tak jak i po angielsku, francusku i hiszpańsku oraz w mniejszym stopniu po chińsku i arabsku) w 2013 roku został pierwszym w historii zagranicznym jurorem w tamtejszej wersji programu „X Factor”. Występy początkujących wokalistów oceniał także we francuskiej edycji show „The Voice”. To jednak nie wszystko. W 2016 roku gwiazdor otrzymał nawet swój własny program we włoskiej telewizji publicznej. Emitowane na antenie kanału Rai 2 show „Stasera casa Mika” doczekało się dwóch sezonów i zostało nagrodzone statuetką The Rose d'Or przyznawaną dla najlepszych programów telewizyjnych.

A co z muzyką? Okazuje się, że Mika wcale nie próżnował. Do tej pory wydał w sumie już 6 płyt studyjnych. Dyskografię artysty zamyka album o nazwie „My Name Is Michael Holbrook” z 2019 roku. Spragnieni nowości fani twórczości Miki już zacierają ręce. Wokalista ogłosił bowiem, że 13 maja, czyli dzień przed wielkim finałem Eurowizji 2022, światło dzienne ujrzy jego premierowy singiel zatytułowany „Yo Yo”. Swoje najnowsze kawałki Mika będzie promował podczas startującej w połowie czerwca letniej trasy koncertowej po Europie. W planach ma także tournée po Azji.

Mika prywatnie

Nie jest tajemnicą, że Mika jest dumnym członkiem społeczności LGBT+. W przeszłości artysta unikał co prawda poruszania publicznie tematów związanych ze swoim życiem uczuciowym, ale od niedawna staje się nieco bardziej otwarty w tej kwestii. Dzięki temu wiemy, że już od ponad 10 lat piosenkarz jest w związku z pochodzącym z Grecji reżyserem i producentem filmowym Andreasem Dermanisem.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.