Eurowizja 2023 odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja w Liverpoolu. O zwycięstwo w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji powalczy 37 artystów, w tym polska reprezentantka, Blanka Stajkow. Pod koniec lutego 23-latka zwyciężyła z utworem „Solo” w krajowych preselekcjach, zajmując pierwsze miejsce w głosowaniu jury i drugie wśród publiczności.

Eurowizja 2023 – czy z Polski można głosować na Polskę? 

Polska wystąpi w drugim półfinale Eurowizji 2023. Blanka pojawi się na scenie jako dziewiąta – tuż po występie Wiktora Wernikosa z Grecji, a przed słoweńskim zespołem Joker Out. Oba koncerty półfinałowe wyłonią 20 finalistów, którzy dołączą do przedstawicieli tzw. „Wielkiej Piątki”, a mianowicie Włochów, Niemców, Francuzów, Hiszpanów i Brytyjczyków oraz ubiegłorocznych zwycięzców – Ukraińców.

Im bliżej początku zmagań w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji, tym więcej pytań odnośnie głosowania. Wiele osób szczególnie interesuje fakt, czy i jak można głosować na Blankę Stajkow. Część widzów może być rozczarowana, ale w dorosłej odsłonie konkursu – w przeciwieństwie do chociażby Eurowizji Junior – nie można oddać głosu na swojego reprezentanta. Każdy SMS wysłany z Polski na wykonawczynię utworu „Solo” będzie nieważny. 

O ile z kraju nie zagłosujemy na Blankę, to za granicą już tak. Na Polskę głosować mogą mieszkańcy państw biorących udział w drugim półfinale Eurowizji 2023 oraz Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, a także „Reszty Świata”, czyli obywatele krajów nieuczestniczących w konkursie. Przypomnijmy, że po raz pierwszy w historii Konkursu Piosenki Eurowizji w półfinałach głosować będą wyłącznie widzowie przed telewizorami. W poprzednich latach o tym, kto awansował do finału w 50% decydowało profesjonalne jury i 50% publiczność. 

Eurowizja 2023 – jak głosować z Polski? 

Głosowanie w półfinale Eurowizji 2023, w którym wystąpi Polska, rozpocznie się tuż po zakończeniu ostatniego występu i potrwa ok. 20 minut. Aby wziąć udział w televotingu należy wysłać SMS pod podany na ekranie numer telefonu, w treści wpisując pozycję startową artysty, który naszym zdaniem zaprezentował się najlepiej. 

Swoich faworytów możemy także wspierać dzwoniąc pod wskazany numer lub za pośrednictwem aplikacji Eurovision Song Contest, która jest dostępna za darmo w sklepach AppStore i Android. Poniżej znajdziesz instrukcję, jak zalogować się i wziąć udział w głosowaniu za pomocą aplikacji Eurowizji. 

Eurowizja 2023 – numery SMS na Blankę

Eurowizja 2023 – zasady głosowania 

 • Z Polski nie można głosować na Blankę i utwór „Solo”;
 • Na polską reprezentantkę głosować mogą mieszkańcy krajów biorących udział w drugim półfinale Eurowizji 2023 oraz Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii;
 • Polscy widzowie będą mogli głosować w drugim półfinale (11 maja) oraz w wielkim finale, który odbędzie się 13 maja;
 • Głosować można wysyłając wiadomość SMS, dzwoniąc pod wybrany numer lub za pomocą aplikacji Eurovision Song Contest; 
 • Głosowanie rozpocznie się po po zakończeniu ostatniego występu i potrwa ok. 20 minut; 
 • Po raz pierwszy w historii Eurowizji głosować za pośrednictwem internetu będą mogli mieszkańcy krajów niebiorących udziału w konkursie. 

Eurowizja 2023 – skład pierwszego półfinału (9 maja)

 1. Norwegia
 2. Malta
 3. Serbia
 4. Łotwa
 5. Portugalia
 6. Irlandia
 7. Chorwacja
 8. Szwajcaria
 9. Izrael 
 10. Mołdawia
 11. Szwecja
 12. Azerbejdżan
 13. Czechy
 14. Holandia 
 15. Finlandia

Eurowizja 2023 – skład drugiego półfinału z udziałem Polski (11 maja)

 1. Dania
 2. Armenia
 3. Rumunia 
 4. Estonia 
 5. Belgia
 6. Cypr
 7. Islandia
 8. Grecja
 9. Polska
 10. Słowenia
 11. Gruzja 
 12. San Marino 
 13. Austria 
 14. Albania 
 15. Litwa
 16. Australia 

Eurowizja 2023 – gdzie oglądać konkurs?

Transmisję z Eurowizji 2023 przeprowadzi publiczny nadawca, czyli Telewizja Polska. Na żywo oba koncerty półfinałowe i wielki finał pokaże TVP 1 i TVP Polonia, a powtórkę wyemituje TVP Rozrywka. 67. Konkurs Piosenki Eurowizji można również śledzi za pośrednictwem oficjalnego profilu Eurovision Song Contest na YouTube. 

Zobacz także:

Eurowizja 2023 – plan transmisji:

 • Pierwszy półfinał – 9 maja (wtorek), godz. 21:00 (TVP 1, TVP Polonia)
 • Powtórka pierwszego półfinału – 10 maja (środa), godz. 21:40 (TVP Rozrywka)
 • Drugi półfinał z udziałem Polski – 11 maja (czwartek), godz. 21:00  (TVP 1, TVP Polonia)
 • Powtórka drugiego półfinału – 12 maja (piątek), godz. 21:40 (TVP Rozrywka)
 • Finał – 13 maja (sobota), godz. 21:00 (TVP 1, TVP Polonia)
 • Powtórka finału – 14 maja (niedziela), godz. 21:25 (TVP Rozrywka)