Gdzie odbędzie się Eurowizja 2023? 

Eurowizja 2023 odbędzie się w Liverpool Arena w Liverpoolu. Wielka Brytania zorganizuje jeden z najstarszych konkursów muzycznych na świecie już po raz ósmy. W poprzednich latach gospodarzami Konkursu Piosenki Eurowizji był Edynburg, Brighton, Birmingham i czterokrotnie Londyn. 

Pierwotnie Eurowizję 2023 gościć miała Ukraina, czyli ubiegłoroczny triumfator imprezy. Niestety, ze względu na toczącą się za naszą wschodnią granicą wojnę, Europejska Unia Nadawców zdecydowała się przekazać prawa do organizacji konkursu Brytyjczykom, którzy przed rokiem zajęli drugie miejsce.

Po obiektywnej analizie Grupa Referencyjna EBU z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach telewizja ukraińska nie może zagwarantować bezpieczeństwa i zapewnić gwarancji operacyjnych wymaganych od nadawcy do organizacji i produkcji konkursu zgodnie z jego regulaminem – przekonywały władze IBU. 

W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpi łącznie 37 reprezentacji. W wielkim finale zobaczymy 26 artystów. Dwudziestkę wyłonią dwa koncerty półfinałowe, a pozostałe sześć miejsce zajmą przedstawiciele tzw. „Wielkiej Piątki” – Włosi, Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Brytyjczycy oraz ubiegłoroczni zwycięzcy – Ukraińcy. 

Eurowizja 2023 – kiedy w telewizji?

  • Pierwszy półfinał – wtorek, 9 maja (godz. 21:00)
  • Drugi półfinał z udziałem Polski – czwartek, 11 maja (godz. 21:00)
  • Finał – sobota, 13 maja (godz. 21:00)

67. Konkurs Piosenki Eurowizji zaplanowano na drugi tydzień maja. Pierwszy koncert półfinałowy, w którym o awans do finału powalczy 15 reprezentacji, odbędzie się we wtorek, 9 maja. Dwa dni później, czyli 11 maja, na scenie zobaczymy Blankę Stajkow, wykonawczynię hitu „Solo” i tegoroczną reprezentantkę Polski. 23-latka zaprezentuje się jako dziewiąta w drugim półfinale Eurowizji 2023, tuż po występie Greka Wiktora Wernikosa, a przed słoweńskim zespołem Joker Out.

Jeśli polska propozycja przypadnie do gustu europejskiej publiczności, Blanka ponownie pojawi się w Liverpool Arena 13 maja podczas wielkiego finału. Zarówno  wtorkowy, jak i czwartkowy koncert półfinałowy rozpocznie się o 21:00. Na tę samą godzinę zaplanowano także sobotni finał. 

Eurowizja 2023 – gdzie oglądać w telewizji?

Eurowizja 2023, tak jak w poprzednich latach, będzie emitowana przez publicznego nadawcę. Na żywo oba koncerty półfinałowe i wielki finał pokaże telewizyjna Jedynka i TVP Polonia, a powtórkę dzień później wyemituje TVP Rozrywka. Szczegółowy plan transmisji do sprawdzenia poniżej. 

Eurowizja 2023 – plan transmisji 

  • Pierwszy półfinał – 9 maja (wtorek), godz. 21:00 (TVP 1, TVP Polonia)
  • Powtórka pierwszego półfinału – 10 maja (środa), godz. 21:40 (TVP Rozrywka)
  • Drugi półfinał z udziałem Polski – 11 maja (czwartek), godz. 21:00  (TVP 1, TVP Polonia)
  • Powtórka drugiego półfinału – 12 maja (piątek), godz. 21:40 (TVP Rozrywka)
  • Finał – 13 maja (sobota), godz. 21:00 (TVP 1, TVP Polonia)
  • Powtórka finału – 14 maja (niedziela), godz. 21:25 (TVP Rozrywka)

Eurowizja 2023 – gdzie oglądać online? 

Eurowizję 2023 będą mogli śledzić także internauci. Za darmo 67. Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzymy za pośrednictwem oficjalnego profilu Eurovision Song Contest na YouTube oraz platformy TVP Stream, umożliwiającej oglądanie wybranych kanałów Telewizji Polskiej. Relacja z obu koncertów półfinałowych oraz finału do sprawdzenia również na Glamour.pl. 

Zobacz także: