Eurowizja 2022 z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z najbardziej ekscytujących i interesujących edycji tego słynnego konkursu. Sensacyjne wyniki krajowych preselekcji i półfinałów, nieoczekiwane zdarzenia takie jak usunięcie Rosji z Europejskiej Unii Nadawców, dyskwalifikacja pierwotnej reprezentantki Ukrainy, nagła zmiana piosenki reprezentantki Malty oraz natłok problemów technicznych w goszczącej tegoroczną Eurowizję hali Palasport Olimpico w Turynie z pewnością na długo zapadną w pamięci wszystkim wiernym fanom wydarzenia. Co ostatecznie wyniknęło z całego tego zamieszania? Już wiemy!

Eurowizja 2022 – uczestnicy finału

W sobotnim finale Eurowizji 2022 o Grand Prix walczyli wykonawcy z 25 państw: po 10 krajów, które wywalczyły sobie awans z dwóch półfinałów oraz członkowie tzw. „Wielkiej Piątki” (Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy). Przypomnijmy, że po raz pierwszy od 2017 roku do końcowego etapu zmagań zakwalifikował się reprezentant Polski. W biało-czerwonych barwach wystąpił znany z 12. edycji programu „The Voice of Poland” wokalista Krystian Ochman. Jego konkursowa propozycja to anglojęzyczny utwór zatytułowany „River”. Warto dodać, że piosenka od dnia publikacji zajmowała czołowa miejsca w zakładach bukmacherskich w typowaniach na zwycięzcę tegorocznej Eurowizji.

Pełna lista uczestników finału Eurowizji 2022 w kolejności, w jakiej pojawili się na scenie, przedstawia się następująco:

 1. Czechy: We Are Domi – Lights Off
 2. Rumunia: WRS – Llámame
 3. Portugalia: MARO – Saudade, Saudade
 4. Finlandia: The Rasmus – Jezebel
 5. Szwajcaria: Marius Bear – Boys Do Cry
 6. Francja: Alvan & Ahez – Fulenn
 7. Norwegia: Subwoolfer – Give That Wolf A Banana
 8. Armenia: Rosa Linn – Snap
 9. Włochy: Mahmood & Blanco – Brividi
 10. Hiszpania: Chanel – SloMo
 11. Holandia: S10 – De Diepte
 12. Ukraina: Kalush Orchestra – Stefania
 13. Niemcy: Malik Harris – Rockstars
 14. Litwa: Monika Liu – Sentimentai
 15. Azerbejdżan: Nadir Rustamli – Fade To Black
 16. Belgia: Jérémie Makiese – Miss You
 17. Grecja: Amanda Georgiadi Tenfjord – Die Together
 18. Islandia: Systur – Með Hækkandi Sól 
 19. Mołdawia: Zdob şi Zdub & Advahov Brothers – Trenulețul
 20. Szwecja: Cornelia Jakobs – Hold Me Closer
 21. Australia: Sheldon Riley – Not The Same
 22. Wielka Brytania: Sam Ryder – SPACE MAN
 23. Polska: Ochman – River
 24. Serbia: Konstrakta – In Corpore Sano
 25. Estonia: Stefan – Hope 

Eurowizja 2022 – kto wygrał?

Zwycięzcę 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie poznaliśmy po zliczeniu wszystkich punktów przyznanych przez profesjonalne składy jurorskie ze wszystkich państw biorących udział w tegorocznej edycji konkursu oraz rezultatów głosowania audio-tele oraz poprzez oficjalną aplikację Eurowizji.

Wyniki nie są wielkim zaskoczeniem. Zgodnie z przewidywaniami bukmacherów, po zsumowaniu wszystkich not okazało się, że Eurowizję 2022 wygrała Ukraina (631 punktów). Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (466 punktów), a podium zamknęła Hiszpania (459 punktów). Reprezentant Polski, Krystian Ochman, zdobył 151 punktów, zajmując ostatecznie 12. miejsce.

Pełna tabela wyników Eurowizji 2022 do sprawdzenia poniżej.

Zaskoczeni?

Zobacz także:

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.