„Fabelmanowie”: najlepszy film 2022 roku?

Najnowsze dzieło laureata trzech Oscarów Stevena Spielberga, „Fabelmanowie” (tytuł angielski: „The Fabelmans”), to zdaniem krytyki nie tylko najlepszy film tego twórcy od czasów „Listy Schindlera”, ale również najwybitniejsza amerykańska produkcja 2022 roku. Tak twierdzi Johnny Oleksinski z „New York Post” i nie jest w swoich zachwytach odosobniony.

Po światowej premierze na festiwalu w Toronto recenzenci i recenzentki orzekli niemal jednogłośnie: „Fabelmanowie” to arcydzieło. „The Wrap” określa tytuł „jednym z najbardziej oryginalnych i najlepszych obrazów Spielberga od lat”. Twórca „Listy Schindlera” przypomniał, jak magicznie potrafi opowiadać historie i prowadzić aktorów – czytamy w komentarzach. Eksperci i ekspertki wieszczą, że posypią się Oscary i inne najważniejsze nagrody filmowe.

 „Fabelmanowie” – fabuła

W produkcji „Fabelmanowie” Steven Spielberg zabiera nas do czasów swojego dzieciństwa. Twórca „Szczęk” i „Indiany Jonesa” tym razem serwuje nam opowieść o dojrzewaniu wrażliwego nastolatka, wielkiego amatora kina i próbującego swoich sił filmowca Sammy’ego Fabelmana (w tej roli po raz pierwszy jako pierwszoplanowy bohater wystąpił świetny Gabriel LaBelle). Sammy to alter ego 75-letniego dziś twórcy.

Akcja osadzona została w Arizonie (gdzie Spielberg przeprowadził się w wieku 11 lat), tuż po zakończeniu II wojny światowej (gdy odznaczony Medalem Wolności laureat trzech Oscarów się urodził). Oś fabularną wyznacza zaś zasłyszana przez głównego bohatera, dramatyczna, rodzinna tajemnica. W miarę odsłaniania sekretu Sammy uzmysławia sobie, że kino ma wielką moc: nie tylko napełnia życie nowymi światami, ale również – a może przede wszystkim – pomaga docierać do istotnych prawd o naszych bliskich i sobie.

„Fabelmanowie” – obsada i twórcy

Scenariusz „Fabelmanów” reżyser napisał we współpracy z ze zdobywcą nagrody Pulitzera, dramatopisarzem Tonym Kushnerem („West Side Story”, „Lincoln”). Zdjęcia wykonał stały współpracownik Spielberga, dwukrotny laureat Oscara, Polak Janusz Kamiński.

Nakręciłem ten film, by móc jeszcze raz spotkać się z moimi rodzicami – mówił twórca po premierowym pokazie.

Obsada filmu „Fabelmanowie” – jak łatwo się domyślić – jest gwiazdorska. W rolach głównych wystąpili:

 • Gabriel LaBelle jako Sammy Fabelman,
 • Michelle Williams w roli matki głównego bohatera,  Mitzi Fabelman,
 • Paul Dano zagrał Burta Fabelmana, czyli ojca Sammy’ego,
 • Seth Rogen jako Bennie Loewy, ulubiony wujek głównego bohatera,
 • Julia Butters wcieliła się w Reggie Fabelman,
 • Keeley Karsten w roli Natalie Fabelman,
 • Oakes Fegley jako Chad Thomas,
 • Sam Rechner – tym razem jako Logan Hall,
 • Judd Hirsch zagrał wuja Borisa,
 • David Lynch wcielił się w Johna Forda,
 • Robin Bartlett w roli Tiny Schildkraut,
 • Jeannie Berlin jako Hadassah Fabelman.

Wedle oficjalnych informacji w czasie prac nad filmem uzyskali dostęp do domowych nagrań, zdjęć i wspomnień rodziny Spielbergów, aby dowiedzieć się, jacy byli ludzie, wśród których dorastał reżyser. Osoby, które miały już szansę obejrzeć „Fabelmanów”, nie szczędzą zachwytów nad kreacjami aktorskimi LaBelle’a, Dano, Hirscha i Williams. Za niezwykle sugestywną rolę matki głównego bohatera krytyka wieszczy tej ostatniej piątą nominację do Oscara i wreszcie – wygraną.  

Zobacz także:

„Fabelmanowie” – kiedy premiera w Polsce?

„Fabelmanowie” mieli uroczystą  premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto 10 września 2022 roku (film zdobył na imprezie nagrodę publiczności People's Choice Award). 23 listopada 2022 roku produkcja trafiła do kin na całym świecie. Obraz, jak już wspominaliśmy, spotkał się z ogromnym uznaniem krytyki i publiczności. Najnowsze dzieło zarobiło 5,7 miliona dolarów przy budżecie 40 milionów dolarów, ale z pewnością jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa, bo są miejsca – takie jak Polska – w których widzki i widzowie jeszcze nie mieli szansy obejrzeć „Fabelmanów”.

W kraju nad Wisłą premiera „Fabelmanów” została opóźniona o ponad miesiąc – dystrybutor Monolith Films zaplanował ją na 30 grudnia 2022.

„Fabelmanowie” – zobacz zwiastun

Jeśli wciąż nie wiecie, czy „Fabelmanowie” to rzecz którą chcecie zobaczyć, sprawdźcie zwiastun. Filmy to sny, których nigdy się nie zapomina – słyszymy na początku trailera. Sztuka i rodzina rozerwą cię na pół – dowiadujemy się na końcu. Co wydarza się w trakcie? To wideo daje małą podpowiedź. O reszcie przekonacie się w kinach.